Sdílet
 

Zaostřeno na plastová okna

Datum vydání: 13.01.2009 | autor:
Plastová okna se těší velké oblibě a to zejména díky snadné údržbě a také přijatelné pořizovací ceně. Často si lidé myslí, že plastová okna vydrží s minimální údržbou dlouho v nezměněné podobě. Zásadní je však jejich správný výběr. Jestliže okna po pár letech zežloutnou či zešednou, není důvodem nesprávná péče, ale nižší kvalita plastových profilů. Pokud jste se pro plastová okna rozhodli, jaká tedy vybrat?
Foto: ABC-OKNA
Foto: ABC-OKNA
Trh se hemží nejrůznějšími nabídkami, správná volba proto není jednoduchá a rozhodně se nevyplatí ji podceňovat. Jedná se o významnou a ne zrovna zanedbatelnou investici, která je u rekonstrukcí navíc spojena s nepříliš oblíbenými bouracími pracemi. Okno by mělo vydržet několik desítek let. V úvahu je nutné vzít i fakt, že pozdější oprava nebo dokonce výměna je značně problematická a hlavně finančně náročná.

Sázka na kvalitu

Kvalitu, respektive nekvalitu poznáme až po zabudování okna, což není zrovna povzbuzující. Existují však obecná vodítka, která nám volbu usnadňují. Plastová okna je do jisté míry zavádějící termín. Většinou je jejich konstrukce ocelová a až na ní je plášť z tvrzeného PVC. Výsledné vlastnosti celého okna závisejí na všech jeho jednotlivých částech. Standardem je pětikomorový profil, který nabízí velmi uspokojivé tepelně izolační vlastnosti. Zvolený profil by měl být certifikován státní zkušebnou. Stavební hloubka profilu by neměla být menší než 58 mm, tloušťka PVC stěn by měla být alespoň 3 mm. Výsledná tuhost rámu ovšem závisí na celkové konstrukci profilu, ty nejlepší se mohou pochlubit atesty a certifikací ISO.
Foto: ABC-OKNA, IDEAL 4000 round-line
Foto: ABC-OKNA, IDEAL 4000 round-line
Úspora energie a těsnost oken

O tepelně izolačních vlastnostech vypovídá součinitel prostupu tepla, který se nejčastěji pohybuje mezi 1,1 – 1,6 Wm2/K. Čím je tato hodnota nižší, tím více okno tepelně izoluje. Nárok na požadavek úspory energie rozhodně není při výběru oken zanedbatelný. Předpokladem splnění tohoto požadavku je jejich dobrá těsnost. Středové těsnění umožňuje dosažení lepších stavebně fyzikálních vlastností okna, avšak vzhledem k umístění tohoto těsnění se rám okna hůř čistí. To je jeden z důvodů, proč je stále častěji používáno těsnění dorazové. Okno utěsňují i bezpečnostní čepy regulovatelné v přítlaku. ty okno utěsní tak, že se stává prakticky neprodyšným. Zde považujeme za důležitou zmínku o vhodném větrání. Výměna vzduchu v místnosti je naprosto nutná.

Není sklo jako sklo

Sklo sehrává v kvalitě oken velice důležitou roli. Nejčastěji se používají izolační dvojskla, případně trojskla. Standardně dodávaná skla by měla mít zvukový útlum alespoň 32 dB. Dnešní moderní technologie však nabízejí skla, která zadrží daleko větší hlukovou hranici. Ochrání vás před hlukem rušné ulice či železnice. Nemáte-li v plánu koupi žaluzií a přesto chcete být chráněni před zvědavými pohledy kolemjdoucích, zvolte ornamentální skla, která propustí dostatek světla, přitom však jsou neprůhledná. Posledním kritériem je bezpečnost skla, která se hodnotí v rámci potřebného zabezpečení. Vybírat lze ze speciálních nerozbitných skel až po skla neprůstřelná.
Foto: ABC-OKNA, IDEAL 4000 classic
Foto: ABC-OKNA, IDEAL 4000 classic
Rozhoduje i kování

Kování je mechanický systém, který zajišťuje vazbu mezi okenním křídlem a rámem okna, umožňuje manipulaci s oknem. Lze konstatovat, že kování má klíčový vliv na bezpečnostní funkci. Moderní celoobvodové kování nabízí ochranné prvky znemožňující vniknutí nežádoucích osob. Zapomínat by se ale nemělo ani na estetickou stránku. Viditelnou částí kování je pant, ten by měl být překryt krytkou v barvě okenního rámu, čímž dochází k dokonalému barevnému sladění celého okna.

V zásadě bychom měli zvolit okna s dostatečnými tepelně izolačními i mechanickými vlastnostmi, vyrobená z kvalitních součástí. Zárukou by měly být platné certifikáty a komponenty renomovaných výrobců. Nenechte se zlákat příliš nízkou akční cenou. Později byste mohli litovat. Přitom plastové okno nemusí být pouze bílé, dnes si můžete vybrat barvu okenního profilu téměř podle svých vlastních představ. Okna tak bez problémů můžete vhodně sladit s celkovým vzhledem domu, což jejich výhody jen podtrhuje.
ABC-OKNA, s.r.o.

ABC-OKNA, s.r.o.

Pardubice, Dašická 323, 53003
Tel: 465 631 289
Web: http://www.abcokna.cz
E-mail: abcokna@centrum.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

ABC-OKNA, s.r.o.

Pardubice, Dašická 323, 53003
Tel: 465 631 289
Mobil: 777 575 852
Web: http://www.abcokna.cz
E-mail: abcokna@centrum.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Proč pořídit s novými dveřmi i nové zárubněProč pořídit s novými dveřmi i nové zárubně

  V bytech na nás po výměně dveří často civí původní kovové zárubně, a že nejsou s novými dveřmi vůbec sladěné, je nasnadě. Jaká se nabízí řešení a proč vyměnit právě i zárubně?

 • 13 rad, jak si vybrat dveře13 rad, jak si vybrat dveře

  Na dveře se díváme každý den, zásadně ovlivňují vzhled interiéru, ale i obytný komfort. Provedeme vás ve třinácti postupných krocích právě výběrem nových dveří, konkrétně dveří značky SAPELI.

 • Dveře ve stylu GraffitiDveře ve stylu Graffiti

  Firma VP trend, přední český výrobce dveřních výplní, představila letos na veletrhu Fensterbau v Norimberku novinku, která ukazuje zcela nový směr designu vchodových dveří.

Diskuze na téma "Zaostřeno na plastová okna"

Buďte první a napište komentář k  "Zaostřeno na plastová okna"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE