Sdílet
 

Ploty stále aktuální

… i dnes přes plot skočit?

Datum vydání: 28.02.2007 | autor:
Pocit vlastnictví, touha po vymezení svého soukromí a vlastní teritoriální zájmy jsou hluboko zakořeněné v lidském povědomí. A tak se všude kolem nás setkáváme s ploty a plůtky, někdy i hradbami. Ano, řeč bude o plotech, jejich různorodých podobách, materiálech a o tom, jak oplocením nepokazit architekturu a okolí. Občas se ale zdá, že pro zdobnost anebo jiný rozmar majitele se zapomnělo udělat pomyslný krok dozadu, aby bylo vidět dílo v celé své kráse.
Foto Systémy s.r.o.
Foto Systémy s.r.o.
Plot je prvou dominantou domu. Proč? Protože je „první na ráně“ a přece se nemá povyšovat. Vhodně zvolené oplocení dokáže podtrhnout dominantu domu. Tam, kde se s návrhem plotu nechystáme za architektem, ale ani sami si svým výběrem nejste jisti, pak platí osvědčená rada: v jednoduchosti je krása.
Oplocení nezastíní obydlí, pokud mu ponecháte jeho přirozený vzhled. Stále platí, že oplocení pozemku patří k nezanedbatelným architektonickým detailům, které přispívají k celkovému dojmu domu.
Stejně jako dům, tak i detaily plotů jsou odrazem doby, v které žijeme. O dobré, ale i špatné příklady oplocení není nouze v každé době. Ploty v sobě spojují funkční i dekorativní rozměr, vymezují a částečně chrání ohraničený prostor domu a zároveň esteticky dotváří okolí.

Historie plotů jen dokazuje opodstatněnost oplocení a jejich základní funkci –oddělit soukromý majetek od veřejného prostranství, anebo majetku sousedů. Od primitivních, ale funkčních bariér, ohrad, monotónních pletiv nedávné minulosti se sortiment oplocení dostal až k současné podobě, která nabízí množství variabilních řešení. Proto je zapotřebí dopředu zvážit, zda upřednostníme subtilnější, nižší a elegantnější plot, anebo naopak chránit to, co je důležité, razantnějším a masivnějším způsobem, dokonce i před pohledy kolemjdoucích.

Důkladné zvážení je na místě i z toho důvodu, že plot plní ještě výše zmíněnou funkci estetickou. Proto je důležitý vkus budoucího uživatele, který rozhoduje o jeho konečné podobě. Nejen sám o sobě by měl působit příjemně, ale hlavně v kombinaci se stavbou a jejím bezprostředním okolím. Materiálem, konstrukcí i barvou by neměl rušit prostředí, v kterém se nachází.
Foto Systémy s.r.o.
Foto Systémy s.r.o.
Konstrukci plotu tvoří tři hlavní části: základy, pilíře nebo sloupky a výplň samotného plotu. Dnes vám představíme firmu, která se stavbou plotů zabývá – Systémy s.r.o.. Firma nabízí panelový plotový systém, jehož výhodou je rychlá a jednoduchá stavba, k níž není potřeba žádné speciální zařízení, ve srovnání s jinými plotovými systémy dochází ke značné úspoře betonu, armování a práce.
Hotová práce působí vysokým estetickým dojmem. Navíc k plotovému systému firma nabízí soklové obklady a dlažbu ve stejném typu. Ploty staví firma na klíč. Plot je samozřejmě možné postavit jako kombinaci dřeva sloupků a podezdívky nebo jako ucelenou zeď. Stříška a tvárnice se sesadí pomocí lepidla na předem připravenou základovou desku. Protože je montáž velmi snadná, firma Systémy s.r.o. nabízí pouze prodej materiálu bez vlastní stavby.

Vykopeme základové díry 80-120 cm hluboké (podle typu zeminy) 50 cm dlouhé a 25 cm široké. Kalkulovaná vzdálenost sloupkových děr je 238 cm. Do spodní části základu je možné nasypat štěrk nebo štěrkopísek. Po té následuje betonování, umístění armatury, tvárnic a panelů. Při vyplňování tvárnic betonem je vhodnější použít beton polosuchý v běžném poměru (3:1 štěrkopísek 0-4 mm a cement 3,25). Do betonu, kterým vyplňujeme tvárnice, je poměrně důležité přidat plastifikátor (například sigakryl, sokrat). Plastifikátor zásadním způsobem zamezí vyplavování cementového mléka. Hotový sloupek je vždy dobré zalít vodou následující den (zvláště v letních měsících) a stříšku osadit v dalších dnech.

Ani dnes oplocení není levnou záležitostí. Proto by měl být váš záměr promyšlený a volba realizace rovněž šťastná. Firem k oslovení je dnes na trhu dostatek, takže nezbývá, než zavolat a sledovat, jak dílo roste.
Jen nevím, nevím, jak je to dnes s přeskakováním plotů. Ale pro peříčko to určitě nebude.

Systémy s.r.o.

Dolní Beřkovice, Dolní Beřkovice, Nádražní 81, 27701
Tel: 315 692 597
Web: http://www.horakypetrojet.cz
E-mail: j.petro@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Systémy s.r.o.

Dolní Beřkovice, Dolní Beřkovice, Nádražní 81, 27701
Tel: 315 692 597
Tel: 603 264 889
Mobil: 603 875 878
Web: http://www.horakypetrojet.cz
E-mail: j.petro@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak si vybrat nový plotJak si vybrat nový plot

  Uvažujete o novém plotu a nevíte, jaký typ si vybrat, jak by měl vypadat a na jaké materiály vsadit? Jak dlouho který plot vydrží a o které ploty je třeba pravidelně pečovat?

 • Skládané řádkové zdivo PlayBlok vyzývá k hraníSkládané řádkové zdivo PlayBlok vyzývá k hraní

  Realizací oplocení ze skládaného řádkového zdiva PlayBlok si vlastně hrajete s tvarovkami různých formátů, barev a povrchových úprav, jako když tvoříte mozaiku. A výsledek stojí opravdu za to!

 • PlotPlot

  Ploty jsou historicky spjaté s budováním lidských obydlí a sídel (dávnověké osady, hradby měst a hradů, ...). Ploty kolem našich pozemků měly ještě nedávno hlavně úlohy vymezovací a bezpečnostní stavby. Dnešní rozsáhlá…

Diskuze na téma "Ploty stále aktuální"

Buďte první a napište komentář k  "Ploty stále aktuální"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE