Sdílet
 

Pojistit či nepojistit? II. díl

Dnešní trh je plný pojišťovacích agentů a každý z nich nabízí jen to nejlepší! Věříte tomu?

Datum vydání: 21.06.2004 | autor:
V prvním díle jsme si představili základní zásady pojištění - proč je dobré mít pojištění, proč zrovna tato pojistka je pro nás nejlepší a proč musíme dávat pozor na podmínky smlouvy.
Svůj majetek si můžete pojistit proti poškození, zničení či odcizení. Záleží na tom, do jaké míry vás určité riziko ohrožuje a jaké to pro vás bude mít následky. Odborníci radí, je nutné přednostně pojistit majetek, jehož ztráta by pro vás měla katastrofický finanční dopad.

Odcizit se může movitý i nemovitý majetek např.: okapy (velký zájem je hlavně o měděné), střešní krytina nebo plot. Pojišťuje se především majetek, jehož ztráta by pro nás znamenala obrovské finanční problémy. Platí zásada: pojišťujeme jen majetek nezbytný, volíme optimální výši spoluúčasti a také dobu trvání. Pokud policie pachatele dopadne, odcizený majetek je většinou dávno prodaný a dotyčný lump, pochopitelně, peníze nemá! Některé pojišťovny vám v tomto případě nic neuhradí a pouze vám doporučí vymáhat škodu na pachateli. Záleží pak na vašem rozhodnutí, jestli nad celou věcí mávnete rukou nebo se pustíte do zdlouhavého soudního vymáhání.

Způsobit škodu někomu jinému nemusíte zavinit jen svou neopatrností ale i shodou náhod. Například střešní taška, která spadne z vaší střechy a poškodí cizí majetek. Každou takto způsobenou škodu pak musíme zaplatit. Pokud jde o vážnější případ je viník nucen prodat i svůj majetek, aby škodu uhradil.

A dostáváme se k pojištění majetku.
V tomto případě jsou největšími rizikovými faktory živelné pohromy. V těchto případech se opravdu vyplatí kvalitní zajištění. Když vyhoří jeden dům, pro pojišťovnu to není žádná katastrofa. Vzpomeňte si ale na ničivé povodně v roce 2002. Tato rozsáhlá pohroma byla pro pojišťovny okamžikem pravdy. Posoudit kvalitu a důvěryhodnost pojistné smlouvy je však pro člověka doslova nadlidský úkol.

Pojištění staveb

Není poradce jako poradce!

Prodejce pojistek se často vydávají za finanční poradce. Zjistěte si praktickou informaci - kým je takový poradce placen?
Pokud poradce platí pojišťovna a po vás nechce ani halíř, tak je jeho zájmem především množství prodaných pojistek. Pokud si ale poradce platíte sami, poskytujete mu tak prostředky, aby hájil vaše zájmy.
Soukromému finančnímu poradci bude určitě záležet na vašem dobru daleko více, než prodejci pojistek.
Pojišťovat movité věci, na kterých nejsme existenčně závislí, je plýtvání vašemi financemi. Jak už bylo v prvním díle tohoto seriálu zmíněno, pojišťujeme majetek na novou hodnotu, nikoli na časovou. Z rizik si volíme jen ta, která se nás opravdu týkají. Pojistku můžete zlevnit i optimálně zvolenou výší spoluúčasti. Nutné je také zajímat se při výběru pojišťovny o kvalitu jejího zajištění (to pro případ hromadných katastrof jako jsou již zmiňované povodně). Praktické je vzít v úvahu také hustotu poboček.

Pojištění staveb. U některých pojišťoven můžete vybírat bez omezení, u některých narazíte na předem uspořádané skupiny rizik a jiné pojišťovny nabízejí jen „all risk“.
Stavbám hrozí spousta rizik, jenž mohou vaši stavbu zničit:
 • Požár
 • Výbuch
 • Úder blesku
 • Povodně nebo záplava (POZOR! Povodeň a záplava není totéž!)
 • Vichřice
 • Krupobití
 • Pád stromu nebo stožáru
 • Zemětřesení
 • Náraz vozidla
 • Odcizení
 • Úmyslné poškození
 • Sníh (jeho tíha)
 • Zřícení letadla
 • Voda z vodovodních zařízení
Pozor si dávejte na terminologii v pojistné smlouvě. Například už zmiňovaná povodeň a záplava. Mnoho lidí si myslí, že jde o jedno a totéž, ale opak je pravdou. Pokud se vaším domem přežene povodeň a vy budete mít ve smlouvě uvedenu „pouze“ záplavu máte smůlu, pojišťovna vám nic nedá! Při pojištění stavby se bude pojišťovna zajímat o kvalitu a provedení stavby. Majitel musí doložit stav nemovitosti a z jakých je materiálů. Pojišťovna se také bude zajímat o to, jaká je pravděpodobnost, že pojistná událost nastane. Pokud máte dřevěnou stavbu, je velké riziko požáru, u objektu v blízkosti vody je zase velké riziko povodně. Čím větší je počet rizik, proti kterým chcete stavbu pojistit, tím vyšší bude samotné pojistné.

Posledním druhem pojištění je pojištění domácnosti. V tomto případě pojišťujeme věci, které tvoří součást domácnosti. Jsou ale i výjimky. Pojistit můžeme i majetek, který se v bytě přímo nenachází. Jde například o jízdní kola ve sklepě. Domácnost ohrožují prakticky ta samá rizika jako v případě stavby. Pojišťujeme jen vlastní majetek. Pokud tedy máte například pronajatý nábytek, tak o pojištění se má postarat jeho majitel.
V případě pojištění domácnosti se bude pojišťovna zajímat o to, zda je domácnost obývána trvale nebo je využívána jen rekreačně. Důležité je také zabezpečení proti vniknutí nezvaného hosta a svou roli sehraje i lokalita, ve které se domácnost nachází.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Pojistit či nepojistit? II. díl"

Buďte první a napište komentář k  "Pojistit či nepojistit? II. díl"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE