Sdílet
 
Elektro, spotřebiče

Pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu

Datum vydání: 28.04.2006 | autor:
Teploty pod bodem mrazu patří k zimě stejně tak, jako teplo k rodinnému krbu. Ústřední topení na plný výkon sice vyhřeje celý byt, zároveň však v bytě způsobuje suchý vzduch. S tím se nejčastěji potýkáme v panelových domech. Nespoléhejte se na keramické nádoby na topeních. Vlhkost uvolní jen v nepatrném množství a v nádobce nanejvýš vznikají mikroby. Pokud vás suchý vzduch trápí, jasným řešením je zvlhčovač vzduchu.
Je známo, že řada zdravotních potíží je způsobena právě suchým vzduchem. Pokud máte problémy se stále ucpaným nosem, chronickou rýmou, škrábáním v krku po ránu, chronickou bronchitidou a trpíte suchým kašlem, věřte, že velký podíl na nich má právě suchý vzduch. Suchý vzduch působí nepříznivě na pleť, způsobuje popraskané rty a zvýšenou únavu.
V zimním období, kdy je topná sezóna v plném proudu, se vlhkost pohybuje okolo 20%, což je srovnatelné s vlhkostí na Sahaře. Optimální vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 – 50%. V některých prostorách toho však stěží dosáhneme bez pomocí techniky. Ideální je poohlédnout se po zvlhčovači vzduchu, který od výše uvedených problémů pomůže nebo je alespoň o poznání zmírní.
Na trhu jsou k dostání přístroje pracující na principu:
 • zvlhčování teplou parou – resp. sterilní vodní parou, která vzniká odparem na topném tělese. Vysoká teplota spolehlivě likviduje nečistoty a ven se dostává jen čistá sterilní pára, která se uvnitř přístroje ve speciální komoře ochlazuje. Nemusíte se tak bát, že se o ni spálíte vy či dítě.
  Tyto přístroje jsou velice oblíbené, protože právě díky nim se ven dostává jen opravdu sterilní pára. Z hlediska mikrobiologické čistoty patří mezi nejlepší. Pomocí horké páry je zabráněno šíření mikrobů a plísní, které mohou vznikat ve stojaté vodě nádobky.
  Tyto přístroje zvlhčují vzduch z mnohem větší intenzitou než ostatní a systém teplé páry obvykle zvyšuje teplotu v místnosti o cca 1 – 2 ş C. Kvalitní přístroje lze pořídit od 2 000 do 5 000 Kč.
 • zvlhčování studenou parou – uplatní se zpravidla v případě, kde není možno použít zvlhčování teplou parou např. v určitých objektech, kde zvýšení teploty o pár stupňů není tolerováno nebo u některých astmatiků, proto se poraďte nejprve se svým lékařem.
  Princip je založen na proudu vzduchu, který prochází přes několik antibakteriálních vložek, ze kterých se odpařuje voda. Jedná se především o větší přístroje, proto se hodí do větších prostor. Stojí cca 6 000 Kč.
 • zvlhčování ultrazvukem – tyto přístroje vytvářejí z vody vysokofrekvenčním ultrazvukovým oscilátorem drobné kapičky vody, jež jsou vyfukovány do vzduchu.
  Z přístroje vychází jasně viditelná mlha. Velkým plusem těchto přístrojů je relativně vysoký výkon při nízké spotřebě energie. Přístroje jsou k dostání za cca 4 500 Kč.
Zvlhčovač využijete nejvíce v zimním období, kdy vlhkost v bytě klesá díky vytápěné místnosti nebo i příležitostně v létě, pokud trpíte již zmiňovanými onemocněními.

Většina přístrojů je vybavena nádobou na esenciální látky pro aromaterapii nebo např. speciální antibakteriální ochranou obsaženou v plastech, zabraňující vzniku plísní a bakterií. Aby přístroj fungoval, tak jak má, je třeba, aby byl umístěn v uzavřené místnosti.

Důležité je také vědět, že nic se nemá přehánět. Při vlhkosti nad 50% se již mohou začít tvořit plísně. Pro sledování stavu vlhkosti je vhodné spolu s zvlhčovačem pořídit i vlhkoměr, který dává možnost sledovat v procentech stav vlhka v místnosti. Na základě jeho údajů pak regulujeme zvlhčování vzduchu. Vlhkoměr lze pořídit vlasový za cca 300 Kč nebo digitální, jehož cena se pohybuje okolo 1 000 Kč a je většinou vybaven funkcí měření teploty s pamětí pro maximální a minimální hodnoty.

Dbejte na pravidelnou péči přístroje. Je třeba přístroj čistit a vodu vyměňovat, aby nevznikala plíseň.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu"

Buďte první a napište komentář k  "Pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE