Sdílet
 

Poškodí vám osvětlení zdraví ? II. díl

Datum vydání: 10.08.2004 | autor:
Jestliže si teprve plánujete pořízení nábytku a také vybíráte vhodné barvy pro stěny a strop, tak byste neměli zapomínat na jednu zásadu a to, že každá barva se ve světle změní. Vždycky mějte na paměti, kolik světla se vám do místnosti dostane v zimním období a kolik v letním.
Teď je váš pokoj plný světla a jasu a navozuje optimistickou náladu. Zůstane to tak ale i v zimě? V zimních měsících totiž začne být vše ponuré. Proto by měly být stěny o něco málo světlejší a také jasnější, než jak jsme si představovali.
A co se týká nábytku, tak zde opravdu záleží na dobře promyšleném umělém osvětlení. Zvláště se to týká pracovních ploch. Pamatujte si, že zářivka vám barvy ochladí, naopak žárovka celkovou barevnost proteplí a místnost tak bude útulná i v chladných dnech.

Umělé osvětlení změní barvy k nepoznání. Odborníci radí:
Pravidlo pro umělé osvětlení interiéru v letních odstínech- osvětlujeme jako celek halogenovými tlumenými světly. Ta vytvoří tu správnou atmosféru a zároveň nepotlačí intenzitu barev. Světelné akcenty se pak zaměří na konkrétní kusy nábytku, detaily, zákoutí, která chceme zdůraznit. Zářivé osvětlení interiér krásně oživí.

U barev ještě zůstaneme. V oblibě začínají být opět pastelové barvy. Tato skupina barev, totiž navozuje klid a pohodu.

Když se kouknete kolem sebe, tak zjistíte, že začínáme být obklopeni něčím co působí chladně, stroze a neosobně. Pastelové barvy mají dobrý vliv na naši psychiku, především pak růžová, světle modrá a světle fialová – to jsou barvy romantické a plné fantazie. V interiéru ale s nimi nakládejte citlivě. Nesmíme také zapomínat, že každá barva má studený a teplý odstín. Teplé odstíny reprezentují podle intenzity jaro nebo podzim, studené zase léto nebo zimu.

Kam jaké světlo použít?

Závěrem


• Každá barva se v umělém světle změní. Stěny a podlaha by proto měly být vždy o něco jasnější a světlejší, než jak jsme původně zamýšleli.

• Zářivka barvy ochladí.

• Žárovka zase proteplí.
V kuchyni se nedoporučuje používat zářivky. Jejich světlo je ostré bílé a navíc „produkují“ elektromagnetické záření. Podle odborníků je vhodná a zdravá při práci kombinace klasické žárovky a bodových halogenů. V jídelně je pak dobré použít nepřímé osvětlení, to znamená lampy otočené do stěn nebo stropu, měkké a dostatečné.

V každé koupelně musíme vytvořit centrální světlo, které osvítí celou místnost. Vhodné je také použít nástěnné lampy.
Optimální je, když jsou svítidla umístěna podél zrcadla. Světlo tak dopadá na naši tvář rovnoměrně. Jako zdroj světla se doporučuje zářivka s denním odstínem světla.

Obývací pokoj by měl působit příjemně. Odborníci doporučují použít zářivky v teple bílém odstínu a detaily zdůraznit reflektorky.

Osvětlení v ložnici by také mělo navodit příjemnou atmosféru, i tady použijeme světlo s teple bílou barvou. Pro čtení je vhodná polohovatelná lampička s neprůhledným stínítkem, nad zrcadlo u toaletního stolku pak umístíme reflektor s kompaktní zářivkou s barvou denního světla.

A na závěr neméně důležitá místnost – dětský pokoj.
Důležité je kvalitní osvětlení na pracovním stole. Zde použijeme polohovatelnou lampičku s velkým neprůsvitným stínítkem. K celkovému osvětlení můžeme použít nejrůznější druhy svítidel s kompaktní zářivkou.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Poškodí vám osvětlení zdraví ? II. díl"

Celkem komentářů: 1

LED světla 13.03.2017, 13:14:16

U nás doma máme LEDky Philips - http://www.philips.cz/c-m-li/led-lights - a světla fungují parádně, dokonce mi barevné spektrum přijde přirozenější než s klasickou úsporkou

Přidat nový komentář k  "Poškodí vám osvětlení zdraví ? II. díl"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE