Sdílet
 
Stavební firmy, řemesla

Povinná registrace firem

Jihočeská hospodářská komora souhlasí s povinnou registrací firem.

Datum vydání: 05.02.2004 | autor:
Povinná registrace podnikatelů je součástí navrhované novely Zákona o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Podle zástupců Jihočeské hospodářské komory by povinná registrace umožnila například lepší přístup k informacím o podnicích a rozšíření služeb pro firmy.

Povinnou registraci podnikatelů podporuje Jihočeská hospodářská komora z několika důvodů. Je podle ní správné, aby se každý podnikatelský subjekt podílel na podpoře podnikatelské samosprávy, na možnosti prosazování zájmů a zajišťování potřeb podnikatelů.
JHK, České Budějovice, ulice Husova
JHK, České Budějovice, ulice Husova
V současné době je v Jihočeské hospodářské komoře zastoupena řada podniků. Ale ne všechny. Povinná registrace, která neznamená povinné členství, navíc umožní rozvíjet aktivity hospodářské komory určené firmám, podporovat rozvoj podnikání jako celek a zároveň nebýt natolik omezeni finančními prostředky.

Vedle finančního přínosu by povinná registrace umožnila i rozšíření kapacity, kterou hospodářská komora potřebuje pro vyrovnání svých výstupů a služeb se standardem v zemích EU. Jihočeská hospodářská komora by byla například schopna monitorovat podnikatelské subjekty. Přístupná databáze fungujících firem totiž v Česku neexistuje.

V Jihočeském kraji je registrovaných zhruba 130 tisíc podnikatelů. Kolik jich ale skutečně aktivně podniká nikdo neví. Není to podle čeho zjistit. Některé statistiky si sice vedou příslušné finanční úřady, poskytovat dál je ale nesmějí. A tak potřebné doklady zůstávají za dveřmi této instituce. Už vůbec neexistuje statistika, podle které by se dalo zjistit kolik a jak velkých firem podniká v konkrétních oborech. To je velká překážka například u projektů týkajících se rozvoje lidských zdrojů, kterou zatím Jihočeská hospodářská komora překonává různými odhady. Tomu by se ale dalo předejít v případě povinné registrace.
Hospodářské komory by pak pracovaly s přesnými čísly a tedy s kvalitnějšími výstupy. Povinná registrace podnikatelů by také hospodářské komoře umožnila poskytovat plnohodnotné informace zájemcům o spolupráci s firmami z Čech ale i ze zahraničí.

Na povinnou registraci podnikatelů už „najeli“ například v Německu a Rakousku. U nás se o ní bude rozhodovat v březnu v rámci schvalování novely Zákona o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Navrhovaný registrační poplatek má minimální výši 1.000,-Kč a je určen těm nejmenším firmám. Vzrůstat by měl na základě velikosti a bude daňově uznatelnou položkou.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Povinná registrace firem"

Buďte první a napište komentář k  "Povinná registrace firem"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE