Sdílet
 

Pozor na změnu zákona o DPH

Reforma veřejných financí a vstup do Evropské unie- to jsou podle českých představitelů důvody, proč se daně zvyšují.

Datum vydání: 29.04.2004 | autor:
Minulý týden se vládní koalici podařilo schválit zákon o DPH. Sněmovna přehlasovala prezidentské veto na poslední chvíli. Smutný je fakt, že většina českých občanů moc dobře ví, proč se musel zákon o DPH schválit. Proč byl „vytažen“ z nemocnice ministr zahraničí Cyril Svoboda jen pár dnů po těžké havárii…
Naše vláda svůj krok neustále odůvodňuje tím, že je to podmínka našeho vstupu do EU. Většina služeb a zboží ale podraží nad rámec Evropské unie! Ze základní 5% sazby DPH se do základní 19% přesune například svoz domovního odpadu, krmiva pro domácí zvířata, hnojiva a prostředky na ochranu rostlin pro zahrádkáře či těžba dřeva.

Výjimkou nebudou ani stavební práce.Stavební práce spojené s bydlením, stejně jako dodávky tepla, mohou být zdaněné sníženou sazbou DPH až do konce roku 2007. Pak ale musejí přejít do sazby základní. Tato výjimka se netýká stavebních prací, které nejsou spojené s bydlením. Co to pro stavebníky bude konkrétně znamenat, tak na to jsme se zeptali Vladimíra Kostky z Jihočeské hospodářské komory:

„Dopad nového zákona o DPH na stavebnictví se v této fázi dá jen těžko odhadnout. Jisté však je, že komplikuje život všem stavebním firmám.“

Co konkrétně stavebním společnostem ztěžuje život?

„Především samozřejmě nové sazby DPH. Ale nejenom to. Jde také o nové zdaňování zálohových plateb, změnu DIČ, povinnost uvádět jednotkové ceny na všech fakturách. Dále pak jiné zdaňování stavebních prací pro bytovou výstavbu. To jsou změny, kterým je potřeba věnovat velkou pozornost. Hlavně zpočátku bude velmi složité přizpůsobit se novému zákonu. Na to vše nebylo dost času. Zákon byl schválen jen týden před svojí účinností a to je vražedný termín.“

Jak to bude s obchodováním?

„To je další věc. Firmy musejí počítat s další komplikací v souvislosti s obchodováním se zahraničním. Ať již půjde o vnitro unijní nebo s třetími zeměmi. Zdá se sice, že se to bude týkat jen malého počtu firem v oblasti stavebnictví, ale jistě těch úspěšnějších.“
  • Plátcem DPH se stane každá firma, která má roční obrat vyšší než milion korun. Jednou z mnoha změn v dani z přidané hodnoty je čtvrtletní daňové přiznání a souhrnné hlášení (poprvé se bude odevzdávat 26.července). Finanční úřady tak získají přehled o pohybu zboží mezi členskými státy EU a tím také přehled o tom, kdo daně platí a kdo ne.
  • Jak už bylo řečeno další změnou, která se týká firem je změna DIČ, tedy daňového identifikačního čísla. První tři číslice a pomlčku nahradí dvojmístný kód země.
  • Po vstupu do EU už se bude prodej a nákup zboží z jiné členské země označovat jako dodání a pořízení zboží. Dovozem a vývozem zboží se bude označovat jen takové zboží, které se bude pohybovat mezi Českem a nečlenskými státy.
  • Podnikatelé budou nově na daňovém dokladu (faktuře) uvádět jednotkovou cenu zboží. Další novinkou je povinnost odvádět DPH i z přijatých záloh. Dále budou domácí firmy zdaňovat i služby nakupované v zahraničí. Při obchodování s EU nebudou už přes hraniční pohyb zboží kontrolovat celníci. Při dovozu zboží si budou plátci daň sami vyměřovat.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Pozor na změnu zákona o DPH"

Buďte první a napište komentář k  "Pozor na změnu zákona o DPH"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE