Sdílet
 

Přikrývkou ke kvalitnímu spánku

Aby nám bylo teplo, musíme zvolit správný druh matrace i přikrývky.

Datum vydání: 24.02.2004 | autor:
Peřina dokáže dokonale uchránit před chladem. Většina tolik oblíbených prošívaných dek je v porovnání s peřinou jen lehoučký hadřík.
Daleko lepší je zachumlat se do deky z ovčí vlny či velbloudí srsti. Ovčí rouno a velbloudí srst mají srovnatelnou hřejivost, navíc jsou na omak velice příjemné a člověk se v nich cítí jako v bavlnce.
Pokud si ale z nějakého důvodu nechcete pořizovat peřinu či přikrývku z ovce nebo velblouda, jsou tu ještě deky z dutého vlákna.
Duté vlákno totiž nahrazuje peří. Proč myslíte, že je Eskymákům krásně v kožešinách z tuleňů a ledních medvědů? Netušíte? I vědcům nějaký čas trvalo, než na to přišli.
Ledního medvěda chrání před mrazem kožich z unikátních dutých chlupů.

Vzduchové vrstvy hřejí nejlépe!

Jak už bylo řečeno, duté vlákno nahrazuje peří. Může se pochlubit několika výhodami. Například na rozdíl od peří se z vlákna nepráší a neobsahuje roztoče.

Přikrývky z dutého vlákna se od sebe liší počtem kanálků ve vláknu. Zaručeně nejtepleji vám bude pod přikrývkami vyrobenými z dutého jednokanálkového vlákna. Ještě tepleji pod těmi se čtyřmi kanálky. A pro 'zmrzlíky' jsou tu sedmikanálková vlákna, určená do extrémních podmínek.

Systém vzduchových vrstev se uplatňuje také v možnosti sepnout dvě deky k sobě pomocí takzvaných druků. V období, kdy je tepleji, se dají používat samostatně.
Další variantou jsou deky vyráběné stejnou technologií jako u spacích pytlů. To znamená, že se používá takzvaných teplých švů a vzduchové izolační mezivrstvy.
Pro ty, kteří mají raději přírodní materiály nebo trpí revmatismem, jsou k dispozici přikrývky z mykaného ovčího rouna. Ovčí vlna má totiž jednu velkou výhodu. Dokáže přijmout až 30% okolní vlhkosti, aniž byste pocítili chlad. To umělé materiály bohužel neumí.

I tato dobrá vlastnost má jedno „ale“. Když se začne vlhkost postupně uvolňovat zpět do ovzduší je tento proces doprovázen typickou vůní lanolinu. Nevýhodou ovčího rouna je fakt, že se dá čistit pouze chemicky. Po třech čištěních dojde k slehnutí vlny zhruba o 40%, ale na funkci to nemá vliv.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Přikrývkou ke kvalitnímu spánku"

Buďte první a napište komentář k  "Přikrývkou ke kvalitnímu spánku"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE