Přírodní izolace v zimě hřeje a v létě chladí Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky Překvapily vás po zimě nepřiměřeně vysoké účty za vytápění vašeho domu, a přitom si říkáte, že jste se prakticky vůbec neohřáli? Pokud je vaše odpověď na tuto otázku kladná, je třeba se na další zimní období řádně nachystat. Účinným prostředkem, který minimalizuje vaše náklady na topení, je tepelná izolace prostřednictvím materiálu ze skelných vláken.
Tento systém je založen na principu, který razí zásadu, že nejlevnější a nejúčinnější izolační prostředek je vzduch. Díky svým akumulačním vlastnostem zajišťuje tepelnou stálost vnitřního prostředí. Jednoduše řečeno – v zimě hřeje a v létě chladí.

Izolační vlastnosti konkrétních materiálů jsou závislé na tom, kolik vzduchu je v nich obsaženo. Z toho tedy vyplývá, že celulózová izolace je jedním z nejvhodnějších adeptů na zajištění stálé teploty ve vašem domě.

Aplikace izolace ze skelných vláken je velmi jednoduchá. Provádí se nejčastěji takzvanou suchou cestou volným pneumatickým zafoukáváním. Izolační materiál je za pomoci aplikačního stroje, jenž vzdáleně připomíná obrovský vysavač, dopraven do půdního prostoru, kde se buď uloží do stávající stropní konstrukce, nebo se aplikuje volně do půdních prostor – to je samozřejmě možné jen v případech, kdy půdu nevyužíváme.

Tento systém instalace umožňuje izolovat prakticky všechny typy staveb, i těch atypicky řešených, například s klenutou střešní konstrukcí. Stavbu lze pneumatickým zafoukáváním izolovat prakticky kdykoliv, tedy v průběhu celého roku. V závislosti na aktuálních potřebách je rovněž možné upravovat aplikovanou tloušťku izolace. Zřejmě největší výhodou této metody je možnost dokonalého zateplení domu bez nutnosti stavebních zásahů.

Kromě stropních konstrukcí je samozřejmě možné zateplovat také stěny. V tomto případě je ovšem v některých případech nutné předem připravit dutiny, do nichž se následně zafouká izolační hmota. K tomu slouží nejčastěji sádrokartonové příčky nebo dřevotřískové panely. Do takto vzniklého prostoru se pak celulózová směs fouká nejčastěji předem vytvořenými a optimálně rozmístěnými otvory.

Vedle již zmíněných vynikajících tepelných izolačních vlastností se celulózové vlákno vyznačuje i akustickými izolačními schopnostmi. To umožňuje hlavně velmi členitý povrch vláknitého materiálu. Podstatně se tak zvyšuje zvuková pohltivost stěn, což významnou měrou přispívá k pohodě bydlení.
Další neocenitelnou vlastností izolace ze skelné vaty je nehořlavost tohoto materiálu, a to ve všech formách jeho aplikace. Významně tím přispějeme ke zdokonalení protipožárních opatření v našem domě. Je prokázáno, že v případě požáru se materiály na bázi dřeva a dřevěných vláken chovají mnohem bezpečněji než například ocelové konstrukce. Díky tomu, že nosné zdi odhořívají podstatně pomaleji, získávají obyvatelé požárem zasaženého objektu dostatek času pro opuštění budovy.
Izolační systém z celulózových vláken je vyráběn z přírodních materiálů, a proto je možné jej využít i pro všechny ekologické způsoby a systémy výstavby.

Rozhodneme-li se pro tento způsob izolace, rozhodně se nemusíme obávat závratné finanční částky za její pořízení. Cenu si prodejci stanovují podle způsobu aplikace, upravuje se také v závislosti na spotřebovaném materiálu a formě jeho uložení v konstrukci domu. Nejčastěji začíná cena za izolaci jednoho metru krychlového prostoru včetně práce a materiálu těsně pod hranicí tisíce korun. V závislosti na konkrétních podmínkách stavby a náročnosti či rozsahu prací se však může tato částka velmi lišit.

Příplatky či naopak poskytované slevy jsou u jednotlivých prodejců a výrobců různé. Proto je vždy nejlepší oslovit několik firem s žádostí o sestavení rozpočtu stavby a z jejich nabídek pak vybrat tu, která nám vyhovuje nejvíce.