Kdo by neměl rád teplé večery s posezením na terase ať už u kávy či grilování. Blížící se podzim však s sebou přináší chladné večery a rána a tak s příchodem sychravých dní si kávu raději vypijeme v teple svého domova. Pokud však rádi odpočíváte na terase a chcete si tento způsob relaxace co nejvíce prodloužit, pořiďte své terase tepelný zářič. Nic vám potom nezabrání sledovat každým dnem přicházející podzim plný barev.


Venkovní zářič je ideální jak pro terasy a balkony, tak i pro venkovní restaurace. S tímto zářičem vám jistě venku zima již nebude. Nejenže se příjemně zahřejeme, některé přístroje nabízejí zároveň kombinaci tepla a světla. Fungují na principu infračerveného záření, které je vyzařováno celou plochou hořáku a vytváří tak atmosféru sálavého tepla. Přístroj je proveden z nerezové oceli a je většinou možné volně nastavit výšku tyče.
Každý přístroj by měl být vybaven bezpečnostním systémem, který automaticky odpojí přívod plynu, pokud se přístroj převrhne nebo zhasne působením větru.

Ne každý přístroj je však stejný. Opět platí, že kvalita rovná se cena. Infrahořáky pořídíme již od 3.000 Kč, ale také za 15.000 Kč. Záleží již pochopitelně na tom, co od přístroje očekáváme.

Některé zářiče se skládají z nastavitelného klobouku, který umožňuje teplo směřovat nejen tam, kde je třeba, ale zároveň do prostoru 2 m v okolí přístroje. Naopak zářiče s pevným kloboukem vyzařují teplo pouze v těsné blízkosti, takže v tomto prostoru může být až nesnesitelné horko, avšak o 1 m dál již teplo nepocítíme.

Další výhodou u některých typů je možnost využití tepelného zářiče jako světla. Počáteční vysoká investice do nákladnějšího hořáku se však vyplatí nejenom pro lepší vlastnosti a širší využití, ale zároveň pro levnější provoz.
Pro dosažení stejného tepla je u levnějších zářičů nutný příkon až 10 000 W se spotřebou 800 g/hod, u přístroje s příkonem 5 000 W je spotřeba maximálně do 500 g/hod. Bateriemi jsou do přístrojů propan-butanové 10 l láhve, které přijdou na 250 - 300 Kč.

Jednoduše řečeno, pokud přístroj hodláte využívat naplno, určitě se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Provozní doba přístroje s nižším příkonem je cca 30 hodin, pokud máte přístroj spuštěn naplno. V porovnání s přístrojem o vyšším příkonu je provozní doba poloviční – cca 12 hodin.

Při výběru přístroje proto důkladně zvažte své nároky a možnost využití.
Tepelné zářiče vám umožní trávit na své zahradě nejenom podzimní dny, ale i chladné letní večery a jarní dny.