Sdílet
 

Prožijte Vánoce podle českých tradic

Datum vydání: 19.12.2006 | autor:
Blížící se vánoční svátky jsou spojeny s těšením se dětí na dárečky a na chvíle pohody, které v rodinném kruhu pospolu zažíváme. Nezapomeňte se v tom vánočním shonu zastavit, jen tak se zasnít, jak jste trávili vánoce jako děti. Určitě jste nezapomněli na ty krásné dny, kdy pokojem vonělo jehličí a vanilkové cukroví. Měli jste čas a chuť společně se sejít s rodinou, zazpívat si koledy, pouštět lodičky z ořechových skořápek a jen tak poklábosit. Pojďte si připomenout, co vlastně pravé české Vánoce znamenají.
Čas adventu
Advent pochází z latinského slova „příchod“. Rozumí se tím očekávání narození Ježíše Krista. Zahrnuje čtyři po sobě jdoucí neděle církevního roku a končí 24. prosince. Po tuto dobu se lidé postili, nekonaly se žádné oslavy např. svatby. Lidé si krátili čas ranními bohoslužbami a večer se scházeli na draní peří a vyprávěním nejrůznějších příběhů a pohádek. Dnes lidé zdobí adventní věnce podle vlastní fantazie. Každou neděli po dobu těchto 4 týdnů zapalujeme jednu adventní svíčku. Tradice adventních věnců není příliš stará, sahá do roku 1860. To však nenesl věnec pouze 4 svíčky, ale 24, pro každý den jednu do Štědrého dne. Věnce visely od stropu a tradiční barvou byla fialová, která je barvou minulosti.

S příchodem adventu začínaly na náměstíčkách vánoční trhy, které končily Štědrým dnem. Na těchto trzích se stejně tak jako dnes daly zakoupit cukrovinky, hračky a dospělí se mohli zahřát voňavým punčem, vínem nebo likéry, které byly vyráběny pečlivě podle receptů.

Jak to bylo na Štědrý den?
Na Štědrý den bylo zvykem postit se. Dopoledne se obvykle strojil vánoční stromeček - perníčky, jablíčky, ořechy, pentlemi či vyřezávanými dřevěnými figurkami. Pečlivě se připravovala štědrovečerní sváteční tabule. Na stole ten večer nesměla chybět svěcená svíčka a stroužek česneku, který plnil funkci ochrannou a posilující. Tradicí bylo svazovat bílý ubrus k nohám stolu řetězy, aby zloději na poli nekradli. Každý už netrpělivě očekával štědrovečerní hody, ke kterým se zasedalo, až první hvězda vyšla na nebi. Jedl se chléb, po něm následovaly pochutiny z hub – kuba nebo polévka. Další pochoutkou byl např. hrách ochucený cukrem a perníkem. Jako zákusek se podával štrúdl nebo vánočka. Po večeři všichni společně vstali. Než však začali dárky rozdávat, hospodář odnesl zbytky od večeře dobytku. Po rozbalení dárků následovaly zvyky a tradice. Celý večer byl zakončen půlnoční mší v kostele.
Zvyky a tradice
Lidé si zdobili dříve svá obydlí domácími jesličkami a v kostelech zářily dřevěné betlémy, jež byly skutečně uměleckým dílem. Skutečnou podívanou jsou betlémy s chodícími nebo pohybujícími se figurkami.

Od 16. století se dodržují nejrůznější tradice a zvyky, které jsou však bohužel zachovávány již jen v málo rodinách. Lití olova patří k jedním z nich. Nad plamenem se žhavily kousky olova, které se lily do umyvadla či jiné mělké nádoby s vodou. Vznikaly tak abstraktní obrazce, podle kterých se usuzovalo, co koho čeká. Při krájení jablíček kolmo napůl vše záleželo na tom, jaký tvar bude mít jádřinec. Pokud měl tvar hvězdy, na příští rok se dotyčný dožil Vánoc ve zdraví. Další tradicí, která se určitě zachovala v každé rodině je, že se nemá od štědrovečerní večeře vstávat. Ten, kdo od večeře vstane, nemusí se dočkat další rok Vánoc zdráv. Dostatek peněz měly přinést kapří šupiny ukryté pod talířem štědrovečerní večeře. Na Štědrý den se dodržuje půst a dětem se slibuje, že uvidí zlaté prasátko. Po večeři se házelo botou směrem ke dveřím. Když střevíc padl špičkou ven, znamenalo to, že půjde dotyčný z domu.

Zapomeňte na chvíli na vánoční úklid a na stres, který vás možná právě čeká, protože jste tradičně nechali shánění vánočních dárků na poslední chvíli stejně jako ostatní. Vychutnejte si je do poslední kapičky. Vánoce jsou přece svátky klidu a míru…
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Obrazy mohou být i zelenéObrazy mohou být i zelené

  Zelené obrazy vytvoří v interiéru výrazný designový prvek, který můžeme snadno obměňovat, čímž se vlastně stáváme tvůrci, malíři, ovšem malíři skutečného života. Malujeme ze živých květin.

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

Diskuze na téma "Prožijte Vánoce podle českých tradic"

Buďte první a napište komentář k  "Prožijte Vánoce podle českých tradic"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE