Chystáte se kupovat stavebniny? Poradíme vám, co se vyplatí nakupovat právě nyní, které materiály patří k nejprodávanějším a nejen to. S majitelem stavebnin panem Pirnerem se dotkneme palčivé otázky problémů, které se vyskytují nejen v oblasti prodeje stavebnin, ale prakticky v celém stavebnictví: neproplacené faktury. Jaké jsou zkušenosti z praxe, jak se k tomuto českému fenoménu staví sami podnikatelé a kdo by jim v takovém případě měl pomoci?

Zeptali jsme se pana Pirnera, majitele stavebnin, jak to aktuálně vypadá na trhu se stavebninami, jaké jsou výhody a problémy. Zde jsou jeho odpovědi:

Které materiály se nejvíce prodávají?

K nejžádanějším patří materiály pro dokončovací stavební práce a betonová dlažba. Stále pak patří k vyhledávanému zboží různé druhy zateplení.

Které materiály jdou na odbyt naopak nejméně?

Momentálně se nejméně prodávají cihly, takže výrobci zůstávají na stejné ceně, nebo se snaží zlevňovat. Proto se nákup cihel právě nyní vyplatí.
Jaké jsou ceny materiálů a dotkla se jich vůbec krize?

Kupodivu se loňská krize v minulém roce moc neprojevila. Řekl bych, že její dopad na stavebniny doléhá až teď, ale není to jediný faktor. Máme za sebou dlouhou zimu, která prodej také velmi ovlivnila. V loňském roce ještě hojně probíhalo dokončování staveb, letos už je to horší. Právě proto se stavebniny nezdražují, nebo ceny rostou jen velmi málo. Dříve výrobce zvedali ceny kvůli nárůstu cen energií, nyní se drží na stejné úrovni. Tradičně se mění pouze cena polystyrénů, která je přímo spjatá s cenou nafty.

Jaké jsou nejčastější problémy ve stavebnictví?

Mnoho podnikatelů a živnostníků trápí nezaplacené faktury. Přitom právě tato skupina znamená pro český trh výrazný přínos do státní kasy. Nejen proto by měl stát této skupině vycházet vstříc, nebo by měl alespoň podniknout opatření zajišťující spravedlivé možnosti. Základní princip – co si koupím, to zaplatím – je přeci jednoduchý, ale v praxi často nefunguje. Jedna nezaplacená faktura vedle druhé rozpoutává řetězec finančních problémů, které mimo jiné ovlivňují také motivaci podnikatelů.
Jak vypadá situace s fakturami konkrétně?

Spolupracující dodavatelé neustále odkládají proplacení faktur a nakonec může dojít i k nezaplacení faktury. Hlavní příčinu problémů vidím v neseriózním zákazníkovi, který nemůže a někdy již od začátku nehodlá za provedenou práci či za zakoupený materiál zaplatit.

Myslíte, že by bylo účinné vyhýbat se fakturám?

Práce nebo prodej materiálu na faktury patří k běžné praxi. Pokud se prodávající chce vyhnout problémům s nezaplacenou fakturou, může se snažit maximum zakázek řešit bez nich, čili prostřednictvím platby v hotovosti. Touto snahou ovšem může firma přijít o zákazníka a už vůbec se nejedná o vymizení problému nezaplacených faktur. Nečestný zákazník prostě půjde někam jinam, kde firma ještě nemá tolik negativních zkušeností a vystavení neproplacené faktury riskne.
Jaká byste navrhoval řešení?

Částečné řešení spočívá v morálním chování zákazníků, které by se samozřejmě mělo z nepřípustného změnit na seriózní. Jedinou záštitou fungujícího systému by ale měla být kvalitní legislativa, kterou by stát garantoval snadný průběh proplacení faktur včetně záruk jejich proplacení. Prostředky a opatření mohou být různé. Možná by stačilo začít s několika účinnými opatřeními proti neplatičům a dlužníkům, kterým stále stejné postupy prochází.

Neplatiče přeci můžeme dát k soudu…

Pokud nám někdo neplatí, můžeme se obrátit na soud. To je sice pravda, ale tato cesta je pro mnohé velice komplikovaná a navíc nezaručuje vždy konkrétní výsledky. Z mých vlastních zkušeností z praxe vidím, že ani vyhraný soudní spor mnohdy nemusí znamenat cestu k získání dluhu a to ani v případě, že mám v ruce pravomocný rozsudek. V podstatě nemáme žádná razantní opatření, která by byla jasnou výstrahou pro neplatiče faktur. Kdybychom je měli, jistě by se počet podvodníků redukoval. Přesně opačně začala tato oblast živit celý sektor vymahačských agentur.
Jaké byste navrhoval legislativní řešení?

Konkrétná opatření a konkrétní zákony se můžeme pokusit hledat třeba v zahraničních zemích. Jak si jinak vysvětlit tento český rozsáhlý fenomén? Možná by stačilo převzít některé v zahraničí osvědčené finty, zařídit dostačující sankce jak pro běžné, tak pro mnohonásobné podvodníky a dát konečně férový prostor pro podnikání a poctivou práci všem ve stavebnictví. Taková opatření by měla vliv i na motivaci stavařů. Nedostat zaplaceno za dobře provedenou práci bez jakékoli možnosti se k poctivě vydělaným penězům dostat, je naprosto ubíjející.