Sdílet
 

Usedněte k vánočnímu stolu

Datum vydání: 20.12.2007 | autor:
Vánoce jsou svátky tradic a zvyků. Čas, kdy rodina usedne k slavnostně prostřenému stolu. Vánoce jsou především spojené s pohodou, kdy se každý zastaví a udělá radost druhému nebo si zkrátka udělá čas na posezení ať u v rodinném kruhu nebo s přáteli. Pojďme stůl prostřít tak, aby byl co nejslavnostnější a nejblýskavější. Svou rodinu nebo přátele tím jistě překvapíme.
Slavnostně prostřená tabule vyvolá nejenom dobrou náladu, ale také chuť na něco dobrého k jídlu a pití. K štědrovečerní večeři neodmyslitelně patří rybí polévka, kapr a bramborový salát. Můžete se však nechat inspirovat a tradici vyměnit za jinou pochoutku, která překvapí a možná udělá radost těm, kterým právě obírání rybích kostí nepřirostlo k srdci.

K slavnostně prostřenému stolu neodmyslitelně patří sváteční ubrus, který by měl ladit s ostatní výzdobou nebo dekoracemi. Na stole by mělo mít vše své místo. Řeč je především o příborech, kde je dobré řídit se několika pravidly. Na levou stranu talíře patří zásadně vidličky, zatímco na pravou stranu nože a lžíce. Dále se řiďte pravidlem, že k talíři jsou nejblíže ty příbory, které budeme potřebovat nejpozději. V čele talíře je vždy umístěna dezertní vidlička a lžička.
Dále by na stole neměla chybět sklenice na vodu, sklenice na bílé či červené víno a sklenice na sekt. Pro bílé víno se používají menší sklenice ve tvaru obráceného zvonku, pro červené jsou vhodné uzavřenější baňky. Obvykle mají i nižší nožičku než sklenice na bílé víno. Pro sekt jsou ideální úzké sklenice na dlouhé nožce tzv. flétny. Minerálky a vody se rozlévají do rovných sklenic bez nožičky.
Při připíjení sektem či vínem držíme sklenici zásadně za stopku, při přiťukávání si hledíme do očí. Při připíjení pivem či jiným alkoholem se sklenice pouze pozvedává.

K jídlu nezapomeňte na stůl spolu s nádobím a sklem připravit ubrousky, které jsou u slavnostně upraveného stolu nezbytností. K takovému účelu jsou nejvhodnější látkové, které se volně pokládají na klín. Po skončení jídla a pití je používáme na utření úst, poté je necháme volně složené na stole. Papírové ubrousky se na klín nepokládají. Po použití se zmačkané položí na talíř. S papírovými i s látkovými ubrousky lze vytvořit na stole zázraky. Můžete je různě poskládat, že samy o sobě budou na stole dekorací. Ať už budou složeny do vějířků, vlnek, kornoutů nebo čepiček, nezapomeňte je nápaditě „obléct“ do slavnostního kabátu. Můžete k nim připevnit například jmenovky nebo je vyzdobit mašlí a květinami.

Třešničkou na dortu jsou drobné dekorace, které stůl oživí. Dětem udělají radost veselé a barevné vánoční nebo zimní postavičky, které můžete zakoupit nebo vyrobit například sněhuláci, sobi, andělé atd. Stůl můžete ladit právě díky těmto dekoracím do různých stylů. Venkovský styl vykouzlíte šiškami, mísou s jablíčky a ořechy a voňavým hřebíčkem a skořicí, které můžete jen tak rozložit na stole. Takový stůl bude skutečně voňavý po všech stránkách. Zde by neměly chybět svíčky, které umístíte do vykrojeného jablíčka. Po večeři a rozbalování dárků mohou děti takto upravená jablíčka použít jako lodičku a pouštět je v nádobě s vodou. Naopak luxusní a elegantní stůl vytvoříte pomocí blýskavých, zlatých nebo stříbrných dekorací. Velice efektně působí řetěz světelných svíček, který naaranžovaný mezi nádobím vnese světlo na stůl.
Nejenom dětem udělají radost zajímavé jmenovky, které můžete udělat například z perníčků nebo štítek se jménem zapíchnete špendlíkem do ovoce. Vlastnoručně vyrobené jmenovky můžete doladit s menu, které vytvoříte pro všechny stolovníky. Zdůrazníte tak výjimečnost okamžiku.
Nezapomeňte na stůl umístit květiny. Vybírejte raději nízkou květinu nebo pouze pár květů umístěných v kalíškách. Váza s květinou by zde neměla překážet, měla by stůl pouze dozdobit. Proto by měla ladit barvou s ubrusem a nádobím. Na stůl se nehodí vánoční hvězda, protože je jedovatá. Pokud máte malé děti, chvíle nepozornosti by mohla zkazit celý večer.

Stejně tak jako květiny neměly by na vašem stole chybět svíčky, které přináší nejenom světlo ale také kouzlo pohody. Kónické svíčky ve vysokých svícnech působí romanticky, zatímco svíčky v aromalampách voní a uvolňují naše smysly. Jisté však je, že při jejich používání je třeba být opatrní. Jde přece jenom o otevřený oheň.

Nyní už nezbývá nic jiného než popřát: dobrou chuť…
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Obrazy mohou být i zelenéObrazy mohou být i zelené

  Zelené obrazy vytvoří v interiéru výrazný designový prvek, který můžeme snadno obměňovat, čímž se vlastně stáváme tvůrci, malíři, ovšem malíři skutečného života. Malujeme ze živých květin.

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

Diskuze na téma "Usedněte k vánočnímu stolu"

Buďte první a napište komentář k  "Usedněte k vánočnímu stolu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE