Ušetřete na spotřebě elektřiny

Jak ušetřit v domácnosti na spotřebě elektřiny? Vytápěním, správným používáním úspornější elektroniky i bílé techniky (praní a sušení prádla, vaření a chlazení potravin) a svícením. nevyhazujte peníze z okna, ale najděte všechny nedostatky vaší domácnosti, které vedou k přemrštěným výdajům za energie.

Vytápění

Z hlediska úspor je dobré vytápět obydlí jakýmkoli jiným způsobem než elektricky. Je-li topným médiem elektricky ohřívaná voda, zvolte alespoň místo klasických radiátorů podlahové topení. To lze nainstalovat i pod dlaždice nebo parkety. V čem spočívá úspora? V objemu ohřívané vody. Ten je u podlahového a radiátorového topení neporovnatelný. Když navíc na ohřev topné a také užitkové vody využijete solární kolektory, jste v úsporách ještě o krok dál.

Vtip podlahového topení částečně spočívá také v ošálení lidského vnímání. Jedná se totiž o takzvané sálavé teplo. Člověk jej vnímá velmi příjemně a intenzivně. To nám dovoluje nastavit termostat na teplotu asi o 3°C menší než u běžného topení. Už tím ušetříte až 15 procent nákladů. Stejně jako u radiátorů ovládáte podlahové topení v každé místnosti hlavicí s termostatem. Čidlo na sledování teploty se umisťuje vzhledem k výšce lidské postavy asi 1,5 m nad zem.

Jiným zdrojem pro podlahové topení může být u rodinných domů např. tepelné čerpadlo. Vstupní investice je vysoká, ale návratnost zaručená a jedná se o velmi ekologický způsob vytápění. Čerpadlo teplo nevyrábí, odebírá jej venkovnímu prostředí (vodě, vzduchu nebo zemi). Samozřejmě je použitelné i v případě topení pomocí radiátorů.

Svícení

Svítidla do bytu vybírejte i podle toho, zda do nich pasuje i úsporná zářivka. Kdo na jejich používání nepřešel už dávno dobrovolně, bude k tomu dříve nebo později donucen nabídkou na trhu. Ta je závislá na výrobcích, kteří se povinně přizpůsobují evropské legislativě.

Ty nejvíce energeticky náročné žárovky se nevyrábějí už teď a zrovna tak ty, které přes matné sklo propouštění příliš málo světla. Máte-li doma staré zásoby klasických žárovek, využijte je tam, kde se často rozsvěcí a zhasíná (koupelna).

To je jediná situace, kdy by vás úsporka přišla zbytečně draho. V noci třeba na cestu do koupelny docela postačí drobné svítidlo bez kabelu, které se zasunuje přímo do zásuvky.

Další levnou variantou jsou vedle zářivek LED diody. Stejně jako zářivky jsou někdy nesprávně označovány jako žárovky. I LED diody produkují nadbytečné teplo. Sice jej nevyzařují do okolí (proto často používaný název studené světlo), ale je nutné jej odvést jiným způsobem. To zvládne dobře jen výrobek se správným konstrukčním provedením. 
Kupujte tedy tato svítidla jen u ověřených firem. LEDky a také zářivky se zabudovaným předřadníkem najíždí na plný výkon bez problikávání ihned po stisku vypínače. 
Nenechte se odradit jejich vyšší cenou. Návratnost je zaručena tím, že uvedené zdroje světla mají na rozdíl od klasických žárovek životnost řádově tisíce až desetiticíce hodin. Toto vše platí jen u originálních kvalitních výrobků, nikoli u napodobenin.
Na úspory při svícení myslete už při zařizování interiéru. Snadnější a tedy levnější je osvětlit místnost se světlou barvou stěn. Své udělá i odraz světla v zrcadle. V bytě by měla být promyšleně rozmístěna svítidla variabilní, různých zdrojů a různých výkonů. Není potřeba aby v obýváku celý večer svítil lustr, který má ze všech svítidel v bytě největší spotřebu.

Ze stolních lampiček lze doporučit ty, které jsou vybaveny takzvaným husím krkem. Proud světla si zaměříte přesně tam, kam potřebujete a můžete použít slabší žárovku. Ani lustr jako zdroj centrálního osvětlení nemusí mít úplně neměnnou polohu. Některá stropní svítidla jsou vybavena otočným ramenem, jiná jsou libovolně výškově nastavitelná. Hodí se například nad jídelní stůl nebo nad konferenční stolek. Vodorovná lanka se zase používají tam, kde je vedle sebe nainstalováno několik drobných svítidel s velmi malou spotřebou. Ta se dají po kovovém lanku posunovat. 

Elektronika

Samozřejmě stále platí, že spotřebiče v režimu standby znamenají sice mírné, zato však neustálé plýtvání penězi. Vypínejte je tedy úplně alespoň přes noc. Z televizí lze doporučit zvolit jinou než plazmovou, která je energeticky nejnáročnější. Ideálně pak LCD s podsvícením LED diodami, které nahrazuje dřívější podsvícení kompaktními zářivkami. Dobrou zprávou je, že tento způsob přináší i zlepšení kvality obrazu.

Praní a sušení

V praní je moderním trendem použití páry. Skládá se totiž z menších molekul než voda. Ty jsou aktivnější a pronikají lépe do prádla. Kromě špíny dokážou účinně bojovat i s alergeny a to i při použití nižších teplot (40 °C). I v tom spočívá jedna z možností úspor. Parní pračky jsou často vybaveny motorem, který pohání buben přímo, bez použití řemene. Nedochází tedy ke ztrátám výkonu třením. Tím může klesnou spotřeba elektřiny až o 20%. Vody tyto nové pračky spotřebují samozřejmě také méně než ty klasické.

Myslíte-li to s úsporami ve vaší domácnosti vážně, zkuste se obejít bez sušičky prádla. Jejich spotřeba je vzhledem k vysokým otáčkám vysoká i když i v této oblasti jde technologie dopředu. Jsou již dostupné i sušičky ve třídě A, ale jde vlastně o celkem zbytečný spotřebič. Sušení prádla na slunci se beztak považuje za více hygienické. Nezapomeňte, že UV záření působí jako spolehlivá desinfekce.

Vaření

V oblasti vaření dominují varné desky. Ty nejúspornější a tím i ,,nejzelenější,, jsou indukční. Teplo z nich jde téměř všechno do dna hrnce, nikoli do okolí sporáku. Rychlejší vaření vás bude i více bavit. Indukční varné desky jsou i bezpečnější pro vaše děti. Po vypnutí totiž deska velmi rychle chladne. U dříve oblíbených sklokeramických desek je únik tepla skoro tak velký jako u plynového sporáku – kolem 40%.

Někdo se nechce rozhodovat úplně radikálně, protože indukční plotýnka je použitelná jen v kombinaci s nádobou k tomu určenou (se železným dnem). Na to však již výrobci zareagovali. Na trhu jsou takzvané hybridní desky, které kombinují plochy indukční a sklokeramické.

Chlazení

Chlazení a mražení potravin probíhá ve vaší domácnosti prakticky nepřetržitě. Proto jsou úspory významné i přesto, že lednice není nejnáročnějším spotřebičem v porovnání třeba se sporákem. Energetická třída B už začíná být přežitkem i když teoretické dělení ještě nedávno počítalo i s třídou G. Shánějte se po chladničce s označením A++ a nebude-li příliš objemná, můžete se dostat na náklady kolem 1,50,- Kč za den. Bude to záležet i na tom, jak budete s lednicí zacházet a kam ji umístíte. Tím se míní především nastavení na optimální stupeň, pravidelné odmrazování, správné využití vnitřního prostoru a podobně. 

Jde o vaší peněženku

Někdo se k likvidaci spotřebiče, který ještě poměrně spolehlivě funguje těžko odhodlává. Kalkulačka nás ale přesvědčí o tom, že jde o racionální krok. Spočítejte si, jak rychle budete mít díky menší spotřebě investované peníze zpátky doma. A od té chvíle se vám nový domácí pomocník začne vyplácet.