Pokrok v oblasti techniky jde stále dopředu. To platí i v případě praček. Protože si tento elektrospotřebič pořizujeme na mnoho let dopředu, měli bychom při jeho výběru být obzvláště opatrní.
Zejména v době, kdy se výrobci neustále předhánějí, kdo přinese tu nejlepší nabídku, a zákazník se pomalu ztrácí v záplavě čísel a nových technických termínů, kterým pranic nerozumí.
Obecně můžeme říci, že všechny nové technologie byly vyvinuty proto, aby nám usnadnily práci a aby spotřeba elektrické energie byla co nejnižší. Rozšířila se i nabídka jednotlivých programů na praní konkrétního druhu prádla.

Hledět bychom ale měli také na design pračky. Pryč jsou doby, kdy to byla nevzhledná krabice, která po zapnutí vydávala strašlivé zvuky. Líbivý vzhled, malé rozměry a tichý chod – to jsou hlavní plusy praček nové generace.
Právě design však nebude jediným vodítkem, kterým se budeme při výběru nového přístroje řídit. Pozor bychom si měli dát bezesporu i na parametry týkající se funkcí, výkonu, spotřeby elektrické energie a také vody.

Ještě než začneme v obchodě pračku podrobněji zkoumat, měli bychom si zkontrolovat, do jaké energetické třídy jsou zařazeny. Ty nejlepší, tedy pračky, které nejsou náročné na spotřebu elektrické energie, jsou označeny symbolem A+. Následují pračky třídy A, B, C atd. Jen pro srovnání, pračka patřící do energetické třídy A+ má až o deset procent nižší spotřebu energie než pračka ve třídě s označením A. Spotřebiče třídy A+ tedy nespotřebují více energie než 0,17 kWh na jeden kilogram prádla, což je hodnota, která se ještě před několika lety zdála jako nepředstavitelná.

Rozhodující je také velikost a objem bubnu pračky. Čím je větší, tím více prádla vypere pračka při jednom cyklu, a to při nižší spotřebě času, vody a energie. U moderních typů praček již ani nemusíme odhadovat, kolik prášku je třeba na určité množství prádla.

Když totiž vkládáme prádlo do pračky, ta si je sama váží a vyhodnocuje, jaké množství prášku je pro danou váhu prádla optimální. Tím se samozřejmě značně zvyšuje účinnost praní.

V posledních letech se zvýšilo také množství otáček při odstřeďování. Prádlo tak můžeme „ždímat“ až při rychlosti 1800 otáček za minutu. To, že si můžeme automaticky regulovat spotřebu vody v závislosti na množství a druhu prádla, již považujeme téměř za samozřejmost.
Výrobci praček nabízejí i specializované programy na specifické druhy oděvu, jako je například sportovní obuv.
Také péče o prádlo je s moderní pračkou mnohem komfortnější, než tomu bylo dříve. Velmi užitečná je například funkce rychlého praní, s níž je možné i větší množství prádla šetrně a kvalitně vyprat již za dvacet minut.

Samozřejmé jsou také programy na ochranu před únikem vody z pračky – před tím, aby se podobná nehoda stala, brání například dvojitá přívodní hadice, některé pračky jsou vybaveny také akustickým alarmem.

Obsluhu praček mnohem zjednodušily LCD displeje, na nichž máme dokonalý přehled o všech údajích, které před a během praní potřebujeme sledovat. Ukáže nám zvolený program, teplotu vody nebo čas, kdy bude praní prádla dokončeno.

Jak jsme již zmínili, důležité jsou rovněž parametry hlučnosti. A to zejména tehdy, nemáme-li pro pračku vyčleněnou speciální místnost, ale umisťujeme ji například do koupelny nebo kuchyně. I zde již ale výrobci překonávají staré tradice a o pračce, která je v provozu, téměř nevíme.

Jak jistě kažký ví, v základu rozlišujeme dva typy praček – s vrchním a postranním plněním. Obecně můžeme říci, že ty s vrchním plněním mají menší rozměry, a hodí se tak například do malých koupelen panelákových bytů. Mnoho hospodyněk si však tento typ praček pořizuje i z ryze praktických důvodů – obávají se, že z praček s postranním plněním by mohla uniknout voda.
Jak jsme již zmínili, to je však u moderních druhů praček, které jsou jištěny elektronikou, prakticky nemožné.