Sdílet
 

Vybíráme vánoční ozdoby

Datum vydání: 20.12.2010 | autor:

Vánoční ozdoby souvisí se strojením vánočního stromečku. Jeho zvyk k nám přišel z  Německa až v 19. století. První stromeček u nás postavil a ozdobil v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich v roce 1812. Než se staly živé stromečky vánoční ozdobou bohatých rodin, uplynulo ještě třicet let. V chudých rodinách se ještě v době 1. světové války zavěšovaly nad stůl smrkové větve.  Z vánočního stromu na náměstí se poprvé u nás radovali lidé v roce 1924 v Brně. 

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Jaký vánoční stromeček si vybrat?

Výhodou umělého vánočního stromku je jeho snadná skladovatelnost a dlouhá životnost. I přestože v současné době již vypadají věrohodně a přirozeně, zkrátka nevoní. Vánoční stromeček v květináči se stává v poslední době velice oblíbený a žádaný. Než si jej však pořídíte, musíte vědět, jak se o něj postarat, aby exkurzi Vánoc přežil. 

Řezaný vánoční stromeček je stále nejrozšířenější variantou. Kupte si ho s klidným svědomím, přírodě tím rozhodně neublížíte. Buď se pěstují se na plantážích, odkud jsou vytěženy bez ohledu na to, zda se prodají či nikoliv, nebo jsou vytěženy v rámci plánované prořezávky.

I ozdoby podléhají módě

Letošní módní trend se nese v barevných variacích fialové a modré. Vládne také ledově chladná barva sněhu a ledu. Návrat k přírodním materiálům katapultoval na výsluní skleněné vánoční ozdoby, které jsou zpravidla produktem ruční výroby. Pro letošek platí – čím větší, tím lepší. 

Líbí se vám textilní vánoční ozdoby? Trendem jsou miniaturní pletené oblečky. Obzvláště ty z bílé pleteniny, ozdobené třpytivými prvky stříbrné či zlaté, navodí ten správný pocit zimy. Tyto netypické ozdoby jsou velice žádané a seženete je například v internetovém e-shopu.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Stylově a decentně

Není až tak důležité, co velí módní trendy. Mnohem důležitější je zařízení interiéru a také vaše představy. Rozhodně se nenechte spoutat aktuálním trendem. 

Zdobení stromku by mělo mít nějakou myšlenku a styl. Navěsíte-li na stromek, co vám přijde pod ruku a vše završíte omotáním třpytivými řetězy, nebude výsledek nijak lichotivý. Vyberete-li si však základní barvu, k ní nějakou doplňkovou a zvolíte-li dva základní materiály (sklo, kov, slámu či textil), bude výsledný efekt zcela jistě velice působivý. 

Nejrůznější barevné řetězy a třpytivé třásně nechte letos uklizené ve skříni a vyzkoušejte ozdobit větve umělým sněhem ve spreji. 

Nestárnoucí jsou i staročesky laděné vánoční stromky ozdobené perníčky, skořápkami od ořechů, pomerančovou sušenou kůrou, skořicí a sušenými jablky. To jsou nestárnoucí ozdoby vánočního stromečku.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Splněná přání

Máte-li doma děti, zcela jistě ochotně ustoupíte od moderní kupované výzdoby a vánoční stromeček ozdobíte vlastnoručně vyráběnými ozdobami z přírodnin, papíru a nejrůznějších dekorativních materiálů. Vaše děti budou mít ohromnou radost, když uvidí svůj vlastnoručně vyráběný řetěz na vánočním stromečku - a o to by mělo o Vánocích jít především. 

Třešničkou na každém vánočním stromku by mělo být jeho osvětlení, které dokonale rozzáří použité ozdoby a dodá stromečku třpytivý punc. Někdo ještě používá klasické svíčky; ty se hodí především ke staročeskému stromečku. Na trhu je celá řada LED osvětlení, které je nejen velice efektivní, ale také bezpečné a úsporné.

Ať již podlehnete módním trendům či zůstanete u časem prověřené klasiky, důležité je jediné: užijte si ve společnosti svých nejbližších klidné Vánoce protkané vůní jehličí a ověnčené všudypřítomnou pohodou a dobrou náladou. Vánoce jsou přece svátky klidu. 
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Obrazy mohou být i zelenéObrazy mohou být i zelené

  Zelené obrazy vytvoří v interiéru výrazný designový prvek, který můžeme snadno obměňovat, čímž se vlastně stáváme tvůrci, malíři, ovšem malíři skutečného života. Malujeme ze živých květin.

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

Diskuze na téma "Vybíráme vánoční ozdoby"

Buďte první a napište komentář k  "Vybíráme vánoční ozdoby"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE