Vybíráme vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby souvisí se strojením vánočního stromečku. Jeho zvyk k nám přišel z  Německa až v 19. století. První stromeček u nás postavil a ozdobil v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich v roce 1812. Než se staly živé stromečky vánoční ozdobou bohatých rodin, uplynulo ještě třicet let. V chudých rodinách se ještě v době 1. světové války zavěšovaly nad stůl smrkové větve.  Z vánočního stromu na náměstí se poprvé u nás radovali lidé v roce 1924 v Brně. 

Jaký vánoční stromeček si vybrat?

Výhodou umělého vánočního stromku je jeho snadná skladovatelnost a dlouhá životnost. I přestože v současné době již vypadají věrohodně a přirozeně, zkrátka nevoní. Vánoční stromeček v květináči se stává v poslední době velice oblíbený a žádaný. Než si jej však pořídíte, musíte vědět, jak se o něj postarat, aby exkurzi Vánoc přežil. 
Řezaný vánoční stromeček je stále nejrozšířenější variantou. Kupte si ho s klidným svědomím, přírodě tím rozhodně neublížíte. Buď se pěstují se na plantážích, odkud jsou vytěženy bez ohledu na to, zda se prodají či nikoliv, nebo jsou vytěženy v rámci plánované prořezávky.

I ozdoby podléhají módě

Letošní módní trend se nese v barevných variacích fialové a modré. Vládne také ledově chladná barva sněhu a ledu. Návrat k přírodním materiálům katapultoval na výsluní skleněné vánoční ozdoby, které jsou zpravidla produktem ruční výroby. Pro letošek platí – čím větší, tím lepší. 
Líbí se vám textilní vánoční ozdoby? Trendem jsou miniaturní pletené oblečky. Obzvláště ty z bílé pleteniny, ozdobené třpytivými prvky stříbrné či zlaté, navodí ten správný pocit zimy. Tyto netypické ozdoby jsou velice žádané a seženete je například v internetovém e-shopu.

Stylově a decentně

Není až tak důležité, co velí módní trendy. Mnohem důležitější je zařízení interiéru a také vaše představy. Rozhodně se nenechte spoutat aktuálním trendem. 
Zdobení stromku by mělo mít nějakou myšlenku a styl. Navěsíte-li na stromek, co vám přijde pod ruku a vše završíte omotáním třpytivými řetězy, nebude výsledek nijak lichotivý. Vyberete-li si však základní barvu, k ní nějakou doplňkovou a zvolíte-li dva základní materiály (sklo, kov, slámu či textil), bude výsledný efekt zcela jistě velice působivý. 
Nejrůznější barevné řetězy a třpytivé třásně nechte letos uklizené ve skříni a vyzkoušejte ozdobit větve umělým sněhem ve spreji. 
Nestárnoucí jsou i staročesky laděné vánoční stromky ozdobené perníčky, skořápkami od ořechů, pomerančovou sušenou kůrou, skořicí a sušenými jablky. To jsou nestárnoucí ozdoby vánočního stromečku.

Splněná přání

Máte-li doma děti, zcela jistě ochotně ustoupíte od moderní kupované výzdoby a vánoční stromeček ozdobíte vlastnoručně vyráběnými ozdobami z přírodnin, papíru a nejrůznějších dekorativních materiálů. Vaše děti budou mít ohromnou radost, když uvidí svůj vlastnoručně vyráběný řetěz na vánočním stromečku - a o to by mělo o Vánocích jít především. 
Třešničkou na každém vánočním stromku by mělo být jeho osvětlení, které dokonale rozzáří použité ozdoby a dodá stromečku třpytivý punc. Někdo ještě používá klasické svíčky; ty se hodí především ke staročeskému stromečku. Na trhu je celá řada LED osvětlení, které je nejen velice efektivní, ale také bezpečné a úsporné.

Ať již podlehnete módním trendům či zůstanete u časem prověřené klasiky, důležité je jediné: užijte si ve společnosti svých nejbližších klidné Vánoce protkané vůní jehličí a ověnčené všudypřítomnou pohodou a dobrou náladou. Vánoce jsou přece svátky klidu.