Sdílet
 

Vyhovte nárokům dětí na jejich pokoj

Datum vydání: 16.01.2004 | autor:
Při vybavování dětského pokoje musíme vzít v úvahu, že se jedná o zcela specifickou místnost, kterou bude dítě využívat k mnoha různým účelům. Bude to jeho obývací pokoj, ložnice, herna i pracovna zároveň. Přes svou víceúčelovost by však dětský pokoj neměl být přeplněn nábytkem, ale naopak by měl být zařízen jednoduše a prakticky.

Přání dítěte na prvním místě


Důležitým kritériem vybavení dětského pokoje je počet dětí, jejich pohlaví, věk a jejich vzájemný věkový rozdíl. Omezeni budeme také samozřejmě velikostí a tvarem místnosti.

Než začneme se zařizováním dětského pokoje praktickým nábytkem, měli bychom se s dětmi poradit a pokusit se co nejlépe vyhovět jejich přáním. Děti by si měly vybrat místo na spaní, hraní a práci, aby se ve svém pokoji cítily co nejlépe. Znamená to například zajistit dostatek prostoru na uložení a vystavení jejich nejoblíbenějších hraček a knížek.
Školáci budou také potřebovat tabuli na psaní a nástěnku na obrázky.

Nábytek v dětském pokoji

Základní pravidlo:


Zatímco malé dítě potřebuje více prostoru, starší se paradoxně spokojí i s malým pokojíkem.
Pohodlná postel by měla být o 21 až 30 cm delší než její majitel. Uvážíme-li, že dnešní dospívající mládež dorůstá běžně do výšky 180 i více centimetrů, měla by mít postel v dětském pokoji délku alespoň 200 cm. Vybavena by měla být lamelovým roštem a kvalitní matrací se snímatelným pracím povlakem.

Psací stůl a židle - základ vybavení

Základem vybavení každého dětského pokoje, bez ohledu na jeho velikost, by měl být pracovní kout tvořený stolkem a židlí. Nejpraktičtější je nastavitelný nábytek, který takzvaně roste s dítětem a bude mu moci spolehlivě sloužit po celou dobu, kdy bude chodit do školy, tedy minimálně od šesti do patnácti let věku.
Vhodnou židlí je židle na kolečkách, otočná, která má nastavitelnou výšku sedáku, opěradla, ale i hloubku sedu. Základním pravidlem pro správné sezení dítěte je to, že se při sedu musí dotýkat podlahy celou plochou chodidla.

Psací stůl by měl mít desku velkou minimálně 70 x 100 centimetrů. Vhodným materiálem je dřevo nebo lamino. V žádném případě by na stolové desce nemělo být sklo. Důvodem pro to není jen bezpečnost, ale také světelné odlesky, které unavují oči.
Ideální je, pokud se deska stolu dá i naklánět pro psaní a kreslení. Nohy stolu by měly být nastavitelné na výšku 55 - 82 cm. Stůl by měl být umístěn tak, aby světlo na pracovní desku dopadalo mírně ze strany. Pokud je dítě pravák, mělo by světlo dopadat mírně zleva, u leváků je tomu naopak.

Skříně

Skříňový nábytek v dětském pokoji by měl být omezen na úložné prostory pro hračky, knížky a učení a prádelník. Šatní skříň, která zabírá hodně prostoru, by měla být umístěna v jiné místnosti.

Nábytek by měl být vyroben ze zdravotně nezávadného materiálu včetně barev a lepidel. Doporučuji jednoduchý s možností dokupovat jednotlivé kusy podle potřeby. Oblibu si v poslední době získává barevně lazurovaný nábytek z masivního dřeva.

Umístění počítače a osvětlení

Základní pravidlo:


Zatímco malé dítě potřebuje více prostoru, starší se paradoxně spokojí i s malým pokojíkem.
Běžnou součástí dětského pokoje se v poslední době stává také počítač. Monitor by měl být nastaven tak, aby na něj dítě hledělo zpříma a nikoli ze strany. Pro umístění je také velice důležité dopadající přírodní nebo umělé světlo, které nesmí mířit na monitor.

Světlo a barvy

Osvětlení v dětském pokoji by mělo tvořit jedno centrální světlo, jedna lampička na psacím stole a jedna u postele.
Barev se v dětském pokoji rozhodně nemusíme bát. Nic se však nemá přehánět. Příliš mnoho červené působí dráždivě, zelená nebo modrá barva naopak uklidňuje. Je třeba si také uvědomit, že potřeba výrazných barev s věkem dítěte klesá.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Vyhovte nárokům dětí na jejich pokoj"

Buďte první a napište komentář k  "Vyhovte nárokům dětí na jejich pokoj"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE