Sdílet
 

Zateplení trochu jinak

Datum vydání: 13.06.2008 | autor:

V současné době se mnoho vlastníků rodinného nebo bytového domu zamýšlí nad tím, co by bylo možné udělat pro snížení jeho energetické náročnosti. Jako první se nabízí možnost zateplení, což je nyní velmi moderní a můžeme jej vidět na každém kroku. Na první pohled to vypadá velice jednoduše.

FOTO: Weber
FOTO: Weber
Lidově řečeno: na zeď se přilepí nějaké bílé nebo žlutozelené desky (občas se na některých partiích domu objeví i jiná barva), pak se na to natáhne nějaká vrstvička se sítí a nakonec ještě vhodná barevná kompozice.

Polystyren nebo minerální vatu?

Přestože se jedná o celkem jednoduché otázky, odpověď na ně zase tak jednoduchá není. Druh izolantu je nutné zvolit podle celkových charakteristik objektu. Polystyren se používá na suché zděné nebo betonové objekty, prostě všude tam, kde nebude problém s vlhkostí. Minerální vatu je zase vhodné použít na objekt s vyšším výskytem vlhkosti anebo na části objektu, kde je pro její použití stanoven požadavek požární normou. Barevné extrudované polystyreny a perimetry se používají na části objektu, které mohou přijít do styku s povrchovou vodou při přechodu do vodorovné roviny (sokly, balkony, terasy a lodžie).

Volbu izolantu včetně jeho tloušťky je zapotřebí ponechat na zkušeném odborníkovi, který rozhodne o vhodnosti použití určitého typu izolantu a správně navrhne jeho tloušťku. Nesprávný návrh může mít vliv na hromadění vlhkosti ať už v objektu, konstrukci, nebo ve vlastním zateplení. Při nevhodné tloušťce nebo typu izolantu může v důsledku dojít k uzavření vlkosti v konstrukci a k negativnímu vlivu nízké vnitřní povrchové teploty obvodových stěn. Tehdy může v málo větraných místnostech docházet k výskytu kondenzace vodních par a následně i k tvorbě plísní. Neznamená to však, že zateplení s polystyrenem je špatné a jedině minerální vata je ta správná volba, protože dýchá. Znamená to pouze, že tloušťka i typ izolantu musí být v souladu se zateplovanou stavbou.

Jaké použít lepidlo?

Nesprávný názor mnoha investorů je, že pro lepení izolantu a pro vytvoření základní vrstvy pod povrchovou úpravu je možné použít jakékoliv lepidlo na obkladačky. Pro lepení a stěrkování je nutné používat lepidla správně lepící a stěrkové hmoty, které jsou k tomuto použití vyvinuté a přizpůsobené. Pro vytváření základní vrstvy je také nutná správná volba skleněné vyztužovací síťoviny. I ta musí být dostatečně kvalitní, jelikož zamezuje praskání základní vrstvy a povrchové úpravy vůbec. Musí mít předepsanou gramáž, ochranu proti alkáliím a především musí být pevná ve své osnově.

Jak na povrchovou úpravu?

FOTO: Weber
FOTO: Weber
Svá pravidla má i vlastní povrchová úprava. V současné době se používají nejčastěji pastózní probarvené omítky. Ne každý však ví, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy a ne každý ví, že pro volbu barvy a odstínu je potřeba znát i její stupeň světlosti (tzv. Luminiscenční referenční hodnotu). Jednotlivé povrchové omítky se mezi sebou liší hlavně použitým pojivem, vodoodpudivostí, samočistícími schopnostmi a hlavně zrnitostí a vzhledem. Ne každý typ je pak vhodné použít na každý izolant.

Na minerální vatu se například nedoporučuje používat omítky pouze s akrylátovým pojivem, jelikož nejsou tolik prodyšné, ale jako velmi vhodné pro ni jsou vysoce prodyšné omítky se silikátovým pojivem. Zato na polystyren jsou omítky s akrylátovým pojivem docela vhodným a především levnějším řešením. V případě požadavku samočistícího účinku se zase používají silikátové nebo silikonsilikátové omítky a v případě požadavku vysoké vodoodpudivosti jsou vhodné opět silikonsilikátové nebo silikonové omítky.
Jedním z dřívějších řešení bylo použití minerálních suchých omítek, které se ještě dodatečně upravovaly fasádním nátěrem. Toto řešení je však již zastaralé pro svoji potřebu vyzrání omítky před nátěrem a dvojí práci při jejím aplikování (nejprve omítka a pak ještě natírání). A jako vůbec nevhodné řešení povrchové úpravy je provádění štukem. Ten je svou materiální skladbou úplně odlišný od pružných lepicích a stěrkových hmot a většinou, vlivem velikých teplotních rozdílů na fasádním povrchu, praská a odlupuje se. Sytost odstínu zase ovlivňuje přehřívání fasády a velmi tmavé odstíny se pak nedoporučují.

Tyto, ale i další otázky vám pomohou vyřešit odborníci. Zajistí kompletní servis, počínaje doporučením důvěryhodného zhotovitele, až po průběžné kontroly prováděných prací.
Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

Borek, Borek, Borek 290, 37010
Tel: 602 154 926
Web: http://www.weber-terranova.cz
E-mail: jakub.jaros@weber-terranova.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

Borek, Borek, Borek 290, 37010
Tel: 387 225 130
Mobil: 602 154 926
Web: http://www.weber-terranova.cz
E-mail: jakub.jaros@weber-terranova.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Zateplení trochu jinak"

Buďte první a napište komentář k  "Zateplení trochu jinak"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE