Sdílet
 

Zažijte pravé bílé Vánoce

Datum vydání: 15.12.2004 | autor:

Zažít pravé bílé Vánoce se třpytivým sněhem a nadýchanými závějemi sněhu je přání každého z nás. Zimní náladu si můžeme užít přímo u Vás doma, pokud podlehneme kouzlu bílých Vánoc. Nemusíme být přitom odkázáni jen na rozmary počasí a čekat na sněhovou nadílku.
Styl bílých Vánoc je jakousi protiváhou klasickým vánočním dekoracím, jak je známe po mnoho let a kterým dominuje červená barva. Původně rozšířenější fialová vánoční barva, odvozená od kněžského roucha, se v přírodě vyskytuje jen velmi řídce a lidem tak nebyla příliš dostupná. Proto začala ve vánoční výzdobě postupně převládat červená.

Pohledem na tuto mísu plnou květin nasytíme především oči.
Pohledem na tuto mísu plnou květin nasytíme především oči.
Bílá barva je v letošním roce zastoupena především v módním trendu Wild White, avšak aranžmá jsou mnohem syrovější, přírodnější a nespoutanější. Styl bílých Vánoc je postaven na harmonii sněhobílé barvy a smetanových tónů v kombinaci se zelenou a stříbrnou. Často se používá stříbřitý sprej, který – nanesen na listy vybraných květin – symbolizuje zamrzlou krajinu.
Aby byla iluze bílých Vánoc s čerstvě napadaným sněhem dokonalá, rozprašuje se stříbrný sprej i okolo aranžmá. Samotná aranžmá jsou značně romantická, jemná a často velmi nápaditá. Možná na chvíli zaváháme, zda je před námi narozeninový dort nebo květinové aranžmá, zda je mistička plná květů součástí slavnostní tabule, či nikoli. Květiny budou zkrátka o letošních Vánocích doslova žít ve Vaší blízkosti, budou si s Vámi hrát.

Zkusme si vytvořit bílé Vánoce s květinami, jako jsou lilie, růže, frézie, tulipány, snědek, chryzantémy, čemeřice, hvězdník, orchidej Phalaenopsis – jsou to květiny, které k tomu přímo vybízejí! Milovníci novinek a netradičních kombinací určitě vyzkouší vánoční stromek s živými květinami. Nádherně prostřený vánoční stůl se také neobejde bez patřičné květinové výzdoby: hlavní kytice může být doplněna několika menšími, nesmíme ovšem zapomenout ani na detaily. Tím může být ozdobený talíř, či malé aranžmá se jménem toho, kdo bude na příslušném místě u stolu sedět.
Velmi netradičně vypadá tento věnec z větviček, frézií, toulitek, kal a chryzantém.
Velmi netradičně vypadá tento věnec z větviček, frézií, toulitek, kal a chryzantém.
Vánoce jsou obdobím, kdy jsme si o mnoho blíž, setkáváme se s příbuznými, přáteli a blízkými, a to je přesně doba, kdy mohou květiny vnést do našich životů radost a krásu, mohou na nás mnohé říci. Prožijme letošní Vánoce ve společnosti květin!

Růže – bílá královna této zimy

Nikoho nepřekvapí, že růže jsou díky své kráse již dlouho celoročně nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími květinami. Z barev to na celé čáře vyhrává červená, ale v tomto vánočním stylu musíme vystoupit ze stínu a zkusit se od klasicky červené odpoutat. Týká se to nejen květin, ale i vánočních dekorací, kde byla červená barva po mnoho let velmi populární. Bílá barva vyjadřuje čistotu, a to je pro Vánoce přímo symbolické.
Jak o růže nejlépe pečovat:
Růže dejte do vody co nejdříve po zakoupení. Ostrým nožem šikmo seřízněte asi pět centimetrů stonku. Odstraňte listy, které by byly pod hladinou. Trny není nutné odstraňovat. Používejte vždy zcela čisté vázy a do vody přidejte výživu pro řezané květiny.
Nikdy neumisťujte kytici v blízkosti ovoce. Ovoce při procesu zrání vylučuje etylén, který urychluje odkvétání květin. Na růže používejte pokud možno skleněné vázy, čistí se totiž snáze než například kameninové.
Květinami můžeme ozdobit i vánoční stromek!
Květinami můžeme ozdobit i vánoční stromek!

Tajemná toulitka (Anthurium)

Toulitka (anturium) je díky svým výrazným liniím a lehkému nádechu tajemna vhodná pro jednoduchá aranžmá, ve kterých hraje ústřední úlohu. Její nápadný tvar vytváří ve spojení s romantickými květinami, jako jsou růže, kaly a frézie, poutavý kontrast. Toulitka, která patří mezi nejoblíbenější exotické květiny, pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde byla objevena v roce 1867. Zásluhou nizozemských a německých šlechtitelů si našla nadšené obdivovatele nejen ve světě, ale i u nás. Ve stylu bílých Vánoc budeme samozřejmě používat pouze bíle zbarvené toulitky. Díky svému tvaru budou i tak mezi ostatními květy působit velmi výrazně.
Jak o toulitku nejlépe pečovat:
Ostrým nožem seřízněte stonky asi 5 cm od jejich konce. Výživu pro řezané květiny přidejte do vázy pouze v případě, že je anturium v kombinaci s jinými květinami.

Vánoční čemeřice (Helleborus)

Čemeřice patří mezi nejtypičtější květiny Vánoc. Doplníme-li je větvičkami stříbrného smrku či stříbrným blahovičníkem, získáme přímo doma, v teplém pokoji, miniaturní „zimní krajinu“. Šedá a bílá v kombinaci se zelenou jsou pro styl bílých Vánoc přímo charakteristické. Tyto barvy evokují čistou zimní krajinu, ve které stříbrná barva představuje led.
Chcete v době vánoční překvapit rodinu nebo přátele zvláštní květinou? Proč ne čemeřicí?
Podle legendy se tato květina stala svatou: betlémská pastýřka následovala ostatní pastýře do chléva, kde se narodil Ježíšek. Chtěla mu přinést dárek, ale neměla, co mu dát. Poblíž chléva spatřila malý trs bílých květin, osvětlený paprskem světla. Byly to právě květy čemeřice. A pak se divme, že čemeřice k Vánocům přímo neoddělitelně patří!
Jak o čemeřici pečovat:
Čemeřici nevystavujte velkým výkyvům teploty a vlhkosti, jinak květy začnou vadnout. Ideální je přidat do vázy výživu pro řezané keře, zajistíte tak optimální podmínky pro kvetení po dobu až tří týdnů.
Vánoční svícen tak trochu jinak… v bílém stylu!
Vánoční svícen tak trochu jinak… v bílém stylu!
Oblíbený tulipán (Tulipa)

Tato květina je nejčastěji spojována s pestrobarevnými jarními záhony, nádherně však vypadá i v zimních kyticích. Kytice bílých tulipánů dodá našemu obývacímu pokoji zimní vzhled. Jednoduchost květu tulipánů navozuje pocit klidu a míru, podobně jako zasněžená krajina. Svým symbolickým významem se tulipán výborně hodí do kytic, které někomu darujeme. Tulipán, který je národním symbolem Nizozemska, zároveň ztělesňuje slávu, oddanost, rozjímání a lásku. Tato květina je třetí nejprodávanější na trhu hned po růžích a chryzantémách.
Jak o tulipány pečovat:
Nechme tulipány dostatečně „napít“ čisté vody (dokud jsou ještě zabalené), než je naaranžujeme do vázy. Stonky seřízneme asi o dva centimetry a dáme do vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Jakmile se tulipány ve váze „usadí“, nesnažíme se je znovu přeskupovat – aranžmá by se zcela rozpadlo.

Vznešená lilie (Lilium)

Je to ideální květina pro výjimečné příležitosti, k nimž Vánoce rozhodně patří. Lilie vnášejí do aranžmá a vazeb romantiku, noblesu a půvab. Lilium longiflorum má krásně tvarované dlouhé květy. Životnost ve váze je také obdivuhodná – přibližně 12 dní.
Jak o lilie pečovat:
Je potřeba dát pozor, aby nebyly jejich květy v blízkosti ovoce, které vylučuje etylén, jenž způsobuje rychlejší odkvétání lilií. Pro lilii jsou typické velké prašníky hojně pokryté pylem. Z oděvu se barevný pyl lilie nejsnadněji odstraňuje pomocí kousku lepicí pásky.

Omamná vůně frézie (Freesia)

Ve stylu bílých Vánoc se budou frézie používat velmi často, díky krásné vůni květů a samozřejmě i křehkosti. Ve váze vydrží frézie v průměru 12 dní, a proto se stávají oblíbenou součástí kytic. Jednoduše kvetoucí frézie jsou na trhu nejpopulárnější, mezi plnokvětými, u nichž vedou žluté, jsou na druhém místě.
Jak o frézie pečovat:
Floristé doporučují, abychom hned, jakmile kytici přineseme domů, nožem odřízli 3 centimetry stonku a ponechali květiny chvíli zabalené ve váze, než se napijí vodou. Do vody by se měla přidat výživa pro řezané květiny. Vyvarovat bychom se měli blízkosti kytice a zrajícího ovoce, zeleniny i výfukových plynů, které obsahují pro ně škodlivý etylén, a místnost, ve které květiny uchováváme, bychom neměli zapomenout občas vyvětrat.
Vyzkoušejte stromek z živých květin!
Vyzkoušejte stromek z živých květin!

Bílá chryzantéma – klasika, která nezklame

Chryzantémy jsou v současnosti po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami. V aranžmá ve stylu bílých Vánoc se používají velkokvěté chryzantémy stejně jako drobnokvěté. Kulatý tvar velkokvěté bílé chryzantémy je velmi netradiční a v aranžmá či kyticích přitahuje pozornost. Ač je chryzantéma klasickou a velmi používanou květinou, zde působí velmi přitažlivě a moderně. Drobnokvěté chryzantémy se často používají v menších aranžmá, kde potřebujeme použít drobnější květy. Velmi dobře se proto kombinují se snědkem či fréziemi. Do kytic se výborně hodí velkokvěté chryzantémy. Do menších aranžmá, například v podobě mističek, použijeme drobnokvěté, čímž vytvoříme krásný spojovací prvek celé květinové dekorace.
Jak o chryzantémy pečovat:
Pokud se chceme krásou jejich květů těšit co nejdéle, je nutné odstranit ze stonku všechny listy, které by jinak zůstaly ve vodě. Konce stonků chryzantém je nutné šikmo seříznout ostrým nožem. Také je vhodné přidat do vody výživu pro řezané květiny. Příjem vody je možné zvýšit vložením několika kostek ledu do vázy. Vodu je vhodné po týdnu vyměnit, stonky opět seříznout a přidat výživu pro řezané květiny.

Orchideje – zářivé (nejen) vánoční klenoty

Orchideje jsou další květiny, které se výborně hodí k vánoční atmosféře. Jejich nadpozemská krása, ušlechtilost a majestátnost jsou pro toto období přímo ideální. Moderní kultivary, které se v současně pěstují a prodávají, jsou velmi vhodné pro pěstování v bytech. Nejsou již tak citlivé, jak tomu bývalo dříve. V květinářstvích se velmi často setkáme zejména s rody Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium či Oncidium.

Právě Phalaenopsis má bílé květy, hodící se výborně ke stylu bílých Vánoc. Se správnou péčí může rostlina kvést až třikrát do roka. Substrát v květináči nesmí nikdy zcela vyschnout, zálivková voda nesmí přijít do středu listové růžice. Listy se mají často rosit. I když rostlina není zrovna v květu, má své přednosti. Její kožovité listy mají klasický téměř oválný tvar. Rostliny se často dodávají v průhledných květináčích, což umožňuje pohled na jejich stříbrné kořeny.

Další výhodou je, že kořeny – jsou-li vystaveny světlu – mohou dále podporovat růst. (V přírodě rostou orchideje na stromech, kde jsou kořeny světlu vystaveny). Pěstují se buď epifyticky, nebo v květináčích ve směsi polystyrénové a molitanové drtě s borkou, bukovým listím či cupovaným rašeliníkem a kořeny kapradin. Phalaenopsis je citlivý na silné teplotní výkyvy, zvláště při nákupu v zimě si musíme dát dobrý pozor, aby byla rostlina dobře zabalena, jinak by se mohlo stát, že ztratí poupata.

Holandská květinářská kancelář

Praha, Plzeňská 3217/16 , 150 00
Tel: 224 828 065
Web: http://www.ewingpr.cz
E-mail: kvetiny@ewingpr.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Holandská květinářská kancelář

Praha 5, Plzeňská 3217/16 , 150 00
Tel: 224 828 065
Web: http://www.ewingpr.cz
E-mail: kvetiny@ewingpr.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Zažijte pravé bílé Vánoce"

Buďte první a napište komentář k  "Zažijte pravé bílé Vánoce"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE