Sdílet
 

Znáte přednosti krbů?

Datum vydání: 06.12.2006 | autor:
Obliba v pořizování krbových kamen a krbů všeobecně stále roste. Je to ovlivněno několika faktory. V dnešní době je to především ekonomická stránka věci, která patří mezi nejdiskutovanější témata, pojící se ke vzrůstající ceně energií (hlavně plynu).
Krby a kamna se vracejí do módy i díky pohodě při pohledu do uklidňujícího ohně. Teplo z krbu je velice příjemné a dá se říci i zdravější. Vždyť na rozdělání ohně v krbu musíme vynaložit i nějaké to úsilí při získávání a přípravě dřeva. Navíc při spalování dřeva vracíme do ovzduší CO2, který příroda společně s popelem použije pro vznik nové dřevní hmoty.
Foto JOSEF URBAN
Foto JOSEF URBAN
Krby a krbová kamna mají nejen kouzlo otevřeného ohně, ale také ekonomické výhody a ekologické aspekty. Ať už se o krby zajímáte z jakéhokoli důvodu, připravili jsme pro vás rozhovor s odborníky na krby ze společnosti Josef Urban.

1. Kupují si lidé častěji krbová kamna nebo si nechají postavit krb na míru?
Porovnání prodeje krbových kamen a obestaveb na míru je hodně závislá na požadavku a možnostech jednotlivých zákazníků. Nejednou se stalo, že se přišel zákazník poradit o koupi krbových kamen a nakonec jsme mu postavili krb na míru a nebo naopak.
Velmi záleží na velikosti vytápěného prostoru, průměru, výšce a tahu komínu. Dále jsou rozhodující i stáří domu a umístnění jednotlivých místností pro vytápění.
Naše firma není jen prodejním místem, ale jsme tu hlavně proto, abychom zákazníkovi poradili než si koupí krbovou vložku nebo kamna a pak zjistí, že mají nedostatky.

2. Využívají se krby spíše pro okrasu – pohodu (plápolající oheň) nebo jsou využívány jako případné vytápění vedle topení plynového a elektrického? Pořizují si lidé krby jako hlavní topení?
Využití krbu je opravdu různorodé. My se snažíme při navrhování krbu a obestavby vždy vycházet z požadavku zákazníka a z možností dané stavby. Většina obestaveb je napojena na teplovzdušné vytápění, čímž dochází k ohřevu vzduchu takřka v celém domě. Protože i v případě, že zákazník si pořizuje krb pro okrasu (zatopení před přáteli atd.), je nutno brát zřetel na výkon dané vložky. Teplo, které vyprodukuje je nutno někde odvést. V opačném případě může dojít k poškození krbové vložky a obestavby.
Dá se ale říci, že většina námi postavených krbových obestaveb slouží jako pomocné topidlo k již stávajícímu topidlu v domě. U novostaveb se ale stává,že krb bude hlavním topidlem a plynové nebo elektrické topidlo slouží jako pomocný zdroj.
Foto JOSEF URBAN
Foto JOSEF URBAN
3. Kolik jste například v roce 2004 přibližně prodali krbů?
Naše firma mimo jiné postavila v loňském roce přes 20 krbových obestaveb a prodala okolo 10 krbů - a to jsme neměli prodejnu, kterou jsme otevřeli až 1.2. 2005 v Hulíně.

4. Kolik stojí průměrná krbová kamna?
Nelze přesně říci kolik stojí krbová kamna, protože je hodně firem, které krbová kamna dodávají na český trh. Tyto výrobky se liší provedením a konstrukcí (plech, litina, kachle, kámen atd.).
Dále záleží na prodejním místě, kdy v prodejnách s hobby produkty se pohybují ceny mezi 8 – 20 000 Kč, ale je nutno podotknout, že této ceně je přizpůsobena i výroba daných kamen, což přiznávají i někteří výrobci. Záruka u těchto kamen je na hranici 2 let.
Potom jsou na trhu výrobky, jejichž cena se pohybuje od 15 000 do 100 000 Kč a více. Záruka u těchto výrobků se pohybuje od 5 let na doživotí. Je to díky použitému materiálu a výkonu daných kamen.
Takže mi zkuste sama odpovědět kolik stojí průměrná kamna. Pro každého zákazníka je to otázka estetiky provedení,výkonu a samozřejmě i financí.

5. V jaké cenové relaci se pohybují ceny krbů stavěných na míru?
Opět je to závislé od požadavku jednotlivé obestavby. Není možno říci, že se pohybují okolo 60 000 Kč, když jeden zákazník by rád měl římsy z dlažby a druhý z mramoru a přitom mají stejnou krbovou vložku. Můžeme mít obestavby hladké, jednoduché nebo rustikální z pískovce nebo kamene. Můžeme mít krbovou vložku za 13 000 Kč nebo za 160 000 Kč.
Proto vždy při této otázce se ptáme zákazníka na jeho představu o obestavbě, potom musíme vidět místo obestavby, abychom mohli spočítat jakou krbovou vložku doporučit (hlavně co se týče výkonu) a pak navrhneme alternativy krbových vložek od několika výrobců a skloubíme s obestavbou. Nakonec vyjde nějaká cena, která by se neměla o moc lišit s cenou fakturační.
Foto JOSEF URBAN
Foto JOSEF URBAN

6. Za kolik peněz se dá pořídit teplovzdušné vytápění krbem do bytu 3+1?
Můžeme udělat porovnání v případě dobře umístněného komínu pro krb. Upozorňuji, že budu dělat jen odhad nákladů, který se liší umístněním a rozlohou bytu.
V roce 2004 jsem provedl rekonstrukci topení na plyn ve vlastním bytě 3+1 zhruba za 74 000 Kč. V mém případě by tato částka stačila na provedení teplovzdušného vytápění. Ale zajímavější je to ve spotřebě paliva. Za topení plynem jsem platil něco přes 20 000 Kč a při topení dřevem by to stálo okolo 12 000 Kč za rok.
V případě krbové obestavby s využitím nejnovějších technologií (hypokausten systém) by obestavba stála okolo 300 000 Kč a spotřeba paliva by klesla na zhruba 5 000 Kč za rok. Pak je lehké si spočítat návratnost při životnosti plynového topení 30 let.
Pořizovací náklady jsou sice o 226 000 Kč vyšší, ale spotřeba je o 450 000 Kč levnější (za 30 let). To znamená, že za 30 let ušetřím zhruba 224 000 Kč za plyn (při cenách roku 2004). Kolik ušetří zákazník při zdražování plynu ročně? Co více k tomu dodat.
URBANSTAVBY s.r.o. - krby, stavební práce

URBANSTAVBY s.r.o. - krby, stavební práce

Rataje, Rataje 22, 76812
Tel: 573 350 409
Web: http://www.urbanstavby.cz
E-mail: urban.pepa@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

URBANSTAVBY s.r.o. - krby, stavební práce

Rataje u Kroměříže, Rataje 22, 76812
Tel: 573 350 409
Web: http://www.urbanstavby.cz
E-mail: urban.pepa@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Znáte přednosti krbů?"

Buďte první a napište komentář k  "Znáte přednosti krbů?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE