Nalezeno 104 dotazů

Používání suchého WC v rodinném domě

Dobrý den, je možné u stávajícího rodinného domu (určenému k trvalému bydlení) místo jímky na vyvážení užívat suché WC (obojí se nachází na pozemku majitele včetně RD). Děkuji s pozdravem, Petr Mašek

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Rodinný dům musí být vybaven WC zařízením na likvidaci splaškových vod. U starého domu (v případě, že by měl pouze suchý záchod) by…


Vodovodní přípojka bez souhlasu sousedů

Dobrý den, mám následující dotaz: je pravda, že vodovodní přípojka vzdálená 7 a více metrů od sousedních pozemků nevyžaduje souhlas sousedů s její stavbou? Pokud je to pravda, podle jakého zákona, vyhlášky, §, odstavce? Předem děkuji za odpověď. Hezký den. Petr Mašek

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Oporu je třeba hledat přímo ve stavebním zákoně a to v § 96 odst.3 písmeno 3. V praxi to aplikujeme u územních souhlasů (a přípojky…


umístění novostavby RD (posouzení odstupových vzdáleností)

Vlastním pozemek, který je územním plánem určen k výstavbě RD. Soused má necelý 1 m od hranice mého pozemku již cca 20 let postavený, zatím nezkolaudovaný RD, kde jsou nyní směrem k mému pozemku pouze "luxferová" okna od garáže a střešní okno v 1. patře od koupelny. Soused chce nyní přistavovat ve 2. patře 6 m dlouhý vikýř s vertikálními okny do koupelny a kuchyňského koutu, který je spojen s obývacím pokojem. Jak mě tato výstavba vikýře omezí v budoucí výstavbě RD na mém pozemku (odstupové vzdálenosti)? Změní se tyto vzdálenosti, pokud bude obývací pokoj oddělen od kuchyňského koutu? Musím mít vždy souhlas souseda k výstavbě RD, či pouze garáže blíže než 7 m od stěny jeho domu? Omlouvám se za více otázek, ale všechny spolu souvisí, a jsou pro mě důležité. Velice děkuji za odpovědi.

Jan Krátký

Umístění stavby RD na pozemku musí být v souladu s ustanovením § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání…


odstupové vzdálenosti stavby řadového RD

Dobrý den. Můj dotaz se týká vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ - § 25 odst. 4, který stanovuje vzájemné odstupy staveb. Vlastníme koncový ŘRD, vedle kterého je zahrada cca o šířce cca 9,5 m rovněž v našem vlastnictví. Z druhé strany pozemku je sousedova zahrada bez jakékoliv stavby. V případě, že chci v zahradě postavit ŘRD, musím i v tomto případě dodržet min. odstup 2 m od hranice pozemku? Vyhláška č. 501/2006 Sb. § 25 odst. 4 řeší pouze samostatně stojící RD. Děkuji.

Jan Krátký

Prvořadým předpokladem je soulad navržené stavby s územním plánem obce. Pokud by zástavba měla pokračovat i na dalších pozemcích,…


stavba RD v ochranném pásmu lesa

Možnosti k udělení výjimky ke stavbě RD v ochranném pásmu lesa. Chtěl bych se zeptat, zda je možnost nějak přesvědčit OŽP o udělení této výjimky. Před koupí pozemku jsem byl jak na úřadě, pod který Životní prostředí spadá, tak i na městě, kde v územním plánu je pozemek veden jako pozemek k zástavbě. Na to mám i úřední potvrzení od starosty, že na tomto pozemku se může stavět. Koupil jsem jej tedy se záměrem o postavení RD do 150 m2. Vzal si úvěr na pozemek, nechal odstranit veškeré zahradní stromy, srovnal půdu, obstaral zasíťování a zadal projekt. Po dvou měsících mi z Odboru životního prostředí přišlo zamítavé stanovisko, že stromy jsou 25 m vysoké a požadují 25 m od lesa - což na pozemku, který má 30 m na šířku není možné splnit. Jen doplním, že oba sousední domy jsou nalepeny na lese, zrekonstruovány, před lesem a mým pozemkem je obecní cesta cca 4 m široká a veškeré sítě HUP i elektro jsou cca 2 m od porostu a vedeny dráty podél lesa. Byl jsem tedy na odboru, kde mi jiný úředník vysvětlil, že dříve toto povolovali, ale teď si lidi stěžují, tak to nedělají míň než 25 m. Nechci po nich nic jiného než ústupek na 15 m, což je myslím dostatečné. Je možno nějak dosáhnout přes Čestné prohlášení o zodpovědnosti, přes Hasiče - vyjádření bezpečnosti, vyjádření města atd. k udělení výjimky? V pozemku je zainvestováno přes 350 tis. Kč zbytečně a to pouze z jedné nevole úředníka. Děkuji

Jan Krátký

Výjimka se uděluje pro stavby, které by měly být umístěny v menší vzdálenosti než 50 m od okraje lesa. Správní orgány však zpravidla…


umístění stavby na úzkém pozemku (odstupové vzdálenosti)

Dobrý den. Chtěl bych stavět rodinný domek nebo rekreační objekt na úzkém pozemku, kde soused je svým rodinným domkem na hranici pozemku a nepovolí mi výjimku, takže 7 metrová vzdálenost odstupu při 9 m širokém pozemku znemožňuje stavbu. Na svém pozemku mám ale k sousedovu domu přistavěnou a zkolaudovanou garáž. Moje otázka zní, zda můžu za garáží postavit rodinný domek nebo rekreační objekt - vzdálenost mezi mým a sousedovým domem bude 3,5 m - šíře garáže, což je v rozporu, ale mezi stavbami je přece jiná stavba, takže by to nemuselo vadit. Garáž je pouze přízemní, ale domek by mel dvě patra. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti mezi jednotlivými stavbami a odstupové vzdálenosti staveb od sousedních pozemků stanovuje § 25 vyhlášky č. 501/2006…


umístění vrátnice podnikatelského areálu v lokalitě pro bydlení

Kolik metrů muže být vrátnice s kamionovým provozem od obytného domu? Mám to cca 8 až 10 m. Dekuji

Jan Krátký

Vrátnice, jako součást podnikatelského areálu samozřejmě podléhá schválení stavebního úřadu. Ten při schvalování stavby musí…


stavba pro výrobu a skladování na sousedním pozemku vedle stavby RD

Dobrý den, prosím o vaše vyjádření. Soused podnikatel má v územním rozhodnutí povolenou stavbu, která je 2,65 m od hranice pozemku a vysoká 8 m. Do země jde cca 6 m. Jedná se o výrobu a skladování. K našemu obytnému domu je situována tato dostavba SV. My jsme požadovali odstupovou vzdálenost 8 m. Odbor výstavby to zamítl. Před vstupem (hranice pozemku) nám vzniká vzdálenost stavby jen cca 3,8 m. Můžete mi poradit jak se bránit? Děkuji

Jan Krátký

Proti umístění stavby na sousedním pozemku se, jako účastník územního řízení, můžete bránit podáním námitek k umístění stavby.…


přístavba terasy k RD na hranici pozemku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné navrhnout terasu rodinného domu, který stojí přímo na vlastnické hranici, směrem na pozemek druhého vlastníka. Omezení umístění terasy dříve řešila vyhláška 501/2006 Sb. v § 25, odst. 6, kde bylo uvedeno, že "vnější hrany pochozí plochy rodinného domu, jako jsou terasa nebo balkon, která je nad přilehlým terénem výše než 2 m, musí být nejméně 3 m od hranice sousedního pozemku". Po novele vyhlášky bylo toto písmeno zrušeno a ustanovení zřejmě není ničím nahrazeno. Soused plánuje rekonstrukci objektu, který se nachází v řadové zástavbě a je přímo na hranici mého pozemku na rodinný dům. V projektu má na polovině fasády, směřující na můj pozemek, navrženou rozsáhlou terasu (cca 65 m2) ve výšce cca 3,5 m nad terénem. Směrem na můj pozemek, který je na JZ straně jeho nemovitosti, je navrženo běžné zábradlí v délce cca 8 m. Proti tomuto řešení jsem podala námitku, žádala jsem o úpravu projektu a uzavření terasy ze strany mého pozemku neprůhlednou stěnou tak, aby nebylo narušováno mé (ale i jeho) soukromí. Terasa je cca 6 m hluboká, přívod světla na ní by byl i po realizaci neprůhledné stěny bez problémů zajištěn. Městský architekt označil navržené řešení za nevhodné a doporučil řešení zábradlí jako součást fasády, snažil se stavebníkovi vysvětlit, že stěna se dá pojmout architektonicky zajímavě, osázet květinami apod. Soused přesto nehodlá na řešení nic měnit, podal žádost o stavební povolení a nám na jednání na stavebním úřadě na naše námitky uvedl, že "nebude koukat na terase do zdi, když může koukat do přírody". Stavební úřad mu (nejen k mému překvapení) terasu povolil a mé námitky zamítl. Poradili byste mi, jakým způsobem mám vést odvolání? Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Pokud bude stavba realizována tak, jak je navržena, bude můj pozemek (stavební parcela cca 1100 m2) trvale znehodnocen a výstavba domu na ní pro mě víceméně ztrácí smysl. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

Vymezování pozemků staveb a umisťování staveb na pozemcích, včetně jejich změn, řeší § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb „o obecných…


dostavba "proluky" mezi řadovými RD

Dobrý den. Bydlím v jedné sekci řadových domků můj domek je koncový a mám z boku okno do ložnice, sousedé z druhé sekce řadových domů mají také okno v boční stěně. Mezi námi je zeleň, která se dá zastavět. Jedná se o proluku? Tento pozemek si koupila developerská firma a chce postavit rodinný dům s tím, že mě a sousedovi z oken udělá světlík a stavbu nalepí na naše koncové zdi. Je to možné?

Jan Krátký

Nejprve si zajistěte informaci, zda je záměr developerské firmy v souladu s územním plánem obce. Zda je vůbec možné tento pozemek zastavět…