Smil | Slaměnka | Helichrysum

Rod Helichrysum je velmi obsáhlý. Zahrnuje jak kvetoucí letničky, tak letničky okrasné listem nebo vytrvalé skalničky. Kvetoucí letničky tvoří květní úbor z žlutého středu a nenápadných trubkovitých květů. Slaměné barevní listeny jsou mylně považovány za květní lístky (odtud vznikla také lidový název „slaměnka“). Existují jednobarevné neb o vícebarevné odrůdy. Pevné stonky rostou porostlé listy jsou ukončeny úborem, krytým listeny bílé, žluté, červené, růžové nebo hnědé barvy. Zelené druhy letniček jsou oblíbené zejména jako doplňkové rostliny ke kvetoucím druhům balkónových rostlin. Jsou zajímavé pro svoje stříbřitě šedé nebo žlutozelené listy.

Skalničky se pro svůj nízký růst hodí zejména pro pokrytí půdy. Jsou zajímavé pro svoje stříbřité olistění a půvabné květy.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Letničky:
H. bracteatum (smil listenatý) – ve své domovině v Austrálii tato rostlina roste jako trvalka, v našich podmínkách se však pěstuje jako letnička. Dosahuje výšky 30 – 90 cm. Od července do září na jedné rostlině vykvétá okolo 25 květů nejrůznějších barev, záleží již na odrůdě, kterou si vybereme pro pěstování. Druhy: White (bílá), Rose (růžová), Golden Baby (žlutá), Monstrosum (růžovolososová), Bunter Bikini (směs barev);

H. petiolare (smil okrouhlolistý) – tato půvabná letnička se pěstuje zejména jako doplňková rostlina s ostatními kvetoucími balkónovými rostlinami. Stříbřitě šedá nebo žlutozelená barva listů totiž tohoto druhu smilu totiž slouží výborně jako podklad pro pestré květy letniček či trvalek.

Skalničky:
H. bellidioides – od června do srpna rostlina tvoří bílé květy se žlutým středem. Dorůstá výšky okolo 10 cm. Kromě toho má rostlina zajímavé stříbřité, chlupaté listy. Rostlina na zimu žádá zimní přikrytí.

H. milfordiae – rostlina nejprve tvoří červená poupata, po rozvinutí jsou květy bílé;
Původ: Austrálie
Druh: letnička, skalnička
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva květu: bílá, kaštanová, růžová, červená, žlutá
Kvete: Kvete podle druhu od července do září.
Výška: 8 - 90 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Kvetoucí letničky se pěstují zejména kvůli sušení, ke kterému se výborně hodí. Po usušení je využíváme do květinových aranžmá. Nízké skalničky jsou ideální pro pokrytí půdy.
Trvanlivost: Letničky se po sezóně likvidují, skalničky vydrží kvést na záhoně nebo ve skalce řadu let.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti.
Voda: Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku.
Množení: Vytrvalé druhy množíme dělením trsů, letničky množíme semeny.
Sadba: Semena letniček vyséváme v březnu pod sklo, v květnu je vysazujeme na venkovní stanoviště.
Zemina: dobře propustná půda
Sušení: Květy kvetoucích letniček se suší na tmavém stanovišti směrem obráceným dolů. V suché vazbě rostlina neztrácí barvu po mnoho let.

Články na téma Smil