Leukothoe | Leucothoe

Ve své domovině roste tato rostlina ve vlhkých lesích. Tento stálezelený keř dorůstá výšky okolo 1 m. Pěstuje se především pro svoje atypické listy, které jsou velice atraktivní. Jsou podlouhlé, eliptické, krátce zašpičatělé. Zatímco horní strana je leskle zelená, spodní strana je světlá. Od podzimu do zimy jsou letorosty zbarveny do červena, zatímco v době vegetace jsou zelené. Od května do června se objevují drobné bílé květy, které jsou seskupeny v hroznech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Leucothoe axillaris Curly Red - hlavním znakem této stálezelené deviny jsou zkudrnatělé listy světle zelené barvy. Nově rašící listy jsou tmavě zelené, na pozdim vínové. V zimě rostlina září purpurovou barvou a vydrží tak až do jara.

L. fontanesiana - dorůstá výšky okolo 90 cm, nese zelené, kopinaté listy, které se na zimu zbarvují do vínové barvy. Druhy: Rainbow (zelené listy jsou krémově, růžově a žlutě skvrnité); Scarletta (tento druh mění v roce listy z purpurové na zelené a poté na bronzovou);

Leucothoe keiskei Royal Ruby - hodí se jako půdopokryvná rostlina. Nese lesklé, zelené listy, které se na podzim mění na vínovou. Konce větviček je tmavě vínový. Na jaře se objevují drobné bílé květy ve tvaru váziček.
Původ: jihovýchod USA
Druh: stálezelená dřevina
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 80 - 100 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina.
Použití: Hodí se jak do skalek, tak pro výsadbu do podrostu stromů a keřů.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování se hodí mírně přistíněné stanoviště.
Množení: Množíme hřížením nebo řízkováním pod sklem.
Zemina: dobře propustná, vlhčí, kyselá půda