Tento sukulent je oblíben především pro své dekorativní listy, které jsou tak nahloučené, že jsou uspořádány do růžice. Tato růžice listů, která může být zelená nebo nachově načervenalá, působí jako květ. Eonium tvoří kmínky a jedna rostlina může mít hned několik růžic na rozvětvených stoncích. Zajímavé jsou i drobné žluté kvítky, které se objevují u dospělých exemplářů na jaře. Po odkvětu však růžice hyne.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A. arboreum - roste stromkovitě a jeho listy jsou zelené.
A. arboreum Atropurpureum - má listy purpurové;
A. arboreum Schwarzkopf - nese listy zbarvené až do černa;
A. tabulaeforme - kmínek nevytváří, roste růžicovitě přímo z půdy. Kvete žlutými květy.
A. nobile - tvoří velké listy olivově zelené barvy;
Původ: Maroko a Kanárské ostrovy
Druh: sukulent
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva květu: žlutá
Výška: 10 - 30 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Aeonium je s oblibou používána pro bonsaj.
Trvanlivost: Je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Celoročně vyžaduje slunné stanoviště. Letní ostré slunce však může listy popálit, proto je vhodné v létě přistínit.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Celoročně vyžaduje slunné stanoviště. Letní ostré slunce však může listy popálit, proto je vhodné v létě přistínit.
Teplota: Je to vyloženě teplomilná rostlina, které se daří při běžné pokojové teplotě pohybující se okolo 20 º C. V zimě je příhodná doba odpočinku na chladném avšak světlém stanovišti, kde se teplota pohybuje okolo 10 º C.
Voda: V létě zaléváme mírně, v zimě zálivku omezíme. Nadměrná zálivka vede k uhnívání kořenů. Rovněž dbáme na to, aby se voda nedostala na listovou růžici. Zaléváme vždy do květináče nebo do misky. Pozor však na sucho, které způsobuje svrašťování listů.
Vlhkost: Velice dobře snáší suchý vzduch. Rosení listů vede k jejich uhnívání.
Hnojení: V období vegetace hnojíme 1 – 2x měsíčně hnojivem na kaktusy, v zimě nehnojíme vůbec.
Množení: Množíme listovými řízky nebo celými výhony. Než však rostlinu zasadíme do písku, je nutné řez nechat pár dní zaschnout. Po zakořenění přesazujeme do kaktusového substrátu.
Přesazování: Přesazujeme vždy na jaře v případě, že se již rostlina nevejde do květináče. Vhodné jsou mělké hliněné nádoby. Plastové květináče se příliš neosvědčily. Rostlina je časem těžká a přepadává.
Zemina: substrát pro kaktusy
Letnění: V létě se rostlině daří velmi dobře na zahradě.

Články na téma Růžicovka


Inspirujte se netřeskem na nožičkách neboli růžicovkou, eónií

Inspirujte se netřeskem na nožičkách neboli růžicovkou, eónií

Aeonium neboli růžicovka je rod sukulentních subtropických rostlin z čeledi tlusticovité (Crassulaceae). Tento sukulent si získává oblibu pěstitelů především svými dekorativními, nahloučenými listy, uspořádanými do působivých růžic. Jako by šlo o květy. Na rozdíl od příbuzných a listy tvořících růžice netřesků však eónie tvoří kmínky.