Sdílet
 

Alokázie | Alocasia: pěstování

Rostlina | Alokázie, Alocasia

Alokácie je velice dekorativní rostlina, která je však pro své pěstební nároky v bytových podmínkách vzácností. Je velice náročná na teplotu, zvýšenou vlhkost a přemokření. Ideální je pěstování ve vitríně nebo skleníčku, kde budou její nároky uspokojeny. Patří mezi rostliny, jež nesou jedny z nejkrásnějších listů. Z hlízovitých oddenků vyrůstají na dlouhých stoncích obrovské šípovité listy. Mají kovově zelený nádech a zvláštní půvab jim dodává světlá žilnatina. Spodní strana listů má purpurový nádech. Okraje listů mohou být hladké nebo zvlněné podle odrůdy.

Správně zvolená dekorativní nádoba, ve které je rostlina umístěna dokáže své. Volíme proto jednoduché květináče, které krásu listů ještě podtrhnou.

Charakteristika rostliny Alokázie, Alocasia

Odrůdy: A.sanderiana má listy se zvlněným okrajem kovově zelené barvy, A. amazonica má listy tmavě zelené s bílou žilnatinou
Původ: Nová Guinea, Filipíny, Malajsie
Druh: pokojová teplota
Typ listu: srdčité, zubovité
Barva listu: tmavě zelené, s žilkováním
Výška: 60 - 80 cm
Náročnost pěstování: Rostlina je náročná na teplotu a na zvýšenou vlhkost vzduchu.
Použití: Hodí se do zimních zahrad, vitrín nebo skleníčků.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Při dodržení správných pěstitelských podmínek vydrží řadu let.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina

Požadavky na pěstování

Světlo: V létě se jí daří v polostínu, v zimě na světlém stanovišti.
Teplota: Má vysoké nároky na teplo. Vyhovuje jí teplota okolo 25 ˚ C, v zimě by teplota neměla nikdy klesnout pod 18 ˚ C.
Voda: Zaléváme odraženou vodou tak, aby substrát nikdy zcela nevyschl. V zimě zálivku omezíme. Případné přelití nebo přesušení znamená pro rostlinu zkázu.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost je pro rostlinu nezbytná. Listy často rosíme. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými oblázky.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každý týden standardním tekutým hnojivem.
Množeni: Možno množit dělením při přesazování nebo řízky.
Přesazování: Přesazujeme každoročně vždy zjara.
Zemina: rašelinový substrát
Letnění: nevhodné

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Alokázie"

Celkem komentářů: 7

krása 12.06.2018, 17:12:36

dneska jsem si koupila alocasii robustu, sice má zatím jen 2 velké listy, ale je to nádherná pokojová rostlina a věřím, že jí tu bude u nás také moc líbit.

Moje alokázie 30.03.2018, 19:03:16

má v zimě cca 15° a někdy i méně. Minulý týden jsem jí osprchovala listy od prachu, aniž bych zpozorovala nějakou reakci. Vystrčila květ - poprvé, co ji mám něco přes dva roky. Stojí v misce s vlhčenými kamínky.

Alokázie 04.03.2018, 13:11:18

Mám ji už mnoho let po babičce, je obrovská a jako když rozdělená na dva kmeny, každoročně kvete. Letos ji už musím přesadit a trochu se teda bojí, aby se mi celá nerozlomila. Nemám ji vůbec ve vlhkém prostředí, naopak, dost často ji zapomenu zalít a úplně nesnáší, když se jí na listy dostane voda, to pak má na listech obrovské boláky. Tak mi připadá, že mám úplně jinou kytku, která ale vypadá jako Alokázie :)

mám ji rok.... 15.09.2015, 19:23:40

jsem s ní velmi spokojena, krátce po umístění v obýváku kvetla, rostou jí další listy a je perfektní. někollikrát denně ji rosím, ale když odjedu, tak se nezhorší.

alokazie 24.07.2015, 21:22:59

mam ji doma 3roky-koupila jsem ve sleve polozvadlou a doufala ze se mozna zmatori:-) Presadila jsem ji do obycejneho substratu pro pokojove rostliny -o kytkach nic nevim-kdyz se mi libi tak si koupim……a uz druhym rokem mi v lete kvete:-) Mam ji v koupelne na okne s mlecnym sklem.

Alokázie 09.02.2013, 15:55:31

Dostala jsem ji před rokem k narozeninám na začátku léta, ihned jsem ji přesadila, poněvadž se mi zdál květináč dost těsný, dala do koupelny na okno - to je výhoda mít v koupelně okno. Rosit nemusím, každý den je tam páry až až. Zalévám normálně, sem tam hnojím. Odměnila se mi novými listy, i když ty staré pak zežloutnou a musím je dát pryč a krásným bílým květenstvím. Krásně mi vydekoruje koupelnu.

Alokázie 08.04.2012, 06:52:48

Alokázii jsem umístila na parapet severního okna. Před týdnem jsem ji přesadila do substrátu pro pokojové rostliny okrasné listem. Po obou stranách rostliny mám misky s vodou, neboť při radiátorovém topení, by klima mělo vlhké. Nikdy ji nenechám vyschnout. Mám ji rok a jsem s ní velmi spokojena. A navíc jí mám v kuchyni, kde se vaří a páry zvlhčují vzduch. I když je to náročná rostlina, myslím, že jsem ji poskytla přiměřenou péči a taky se mi velmi odvděčuje svými překrásnými listy.
Hana

Přidat nový komentář k rostlině "Alokázie"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE