Tato opadavá dřevina pochází z Kanady a USA, kde roste jako menší strom. U nás se však řadí spíše mezi opadavé keře. Obvykle dorůstá výšky 5 - 6 m. Dá se říci, že je tato dtřevina okrasná po celu rok. Na jaře ji zdobí květy, které se objevují od dubna současně s rašením listů. Mají bílou barvu a rostou v hroznech. Po odkvětu rostlina tvoří plody, jimiž jsou vejčité malvičky purpurově červené barvy. Tyto plody jsou jedlé. Některé druhy mají plody sladké, jiné mdlé. Při odkvétání pomalu raší listy, které mají zpočátku bronzovou barvu, později jsou jasně zelené, rub je šedozelený. Na podzim se listy zbarvují do žluta a červena.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A. lamarckii (muchovník Lamarckův) - tvoří vícekmenný strom, listy jsou zašpičatělé při rašení mají bronzový nádech, později jsou zelené, rub je šedozelený. Kvete od dubna bílými květy. Plody jsou sladké malvičky.

A. ovalis (muchovník vejčitý) - vícekmenný keř dorůstá výšky až 3 m. Oválné listy mají pilovitý okraj. Plody mají tmavě modrou barvu a i když jsou jedlé, jejich chuť není zajímavá.
Původ: východ USA, Kanada
Druh: opadavá dřevina
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 150 - 500 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako solitéry nebo na střešní zahrady.
Tvarování / řez: Řez není nutný. Pokud však chceme mírnit růst rostliny, řez provádíme v zimě.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném i polostinném stanovišti.
Množení: Možno množit semeny nebo na podzim oddělením kořenových výmladků.
Zemina: Pro pěstování je vhodná běžná zahradní zemina. Ve vápenité půdě se však rostlině nedaří.

Články na téma Muchovník


Vysaďte si v zahradě muchovník

Vysaďte si v zahradě muchovník

Ochutnejte netradiční plody plné vitaminů a podobné borůvkám, plody u nás netradičního keře s krásnými, bílými květy, ale také houževnatým dřevem. Indiáni mu říkali "šípový keř."

Co znamená pojem jedlý les a jaké rostliny jsou zde vysazovány

Co znamená pojem jedlý les a jaké rostliny jsou zde vysazovány

S pojmem jedlý les se již setkal každý, kdo se zajímá o permakulturu. Jedlý les přitom můžeme vytvořit ve velké i menší zahradě, přičemž zde můžeme kromě ovoce sklízet i byliny. Vedle tradičních ovocných stromů (peckovin a jádrovin) se do jedlého lesa hodí i rozličné drobné ovoce a vždy záleží na tom, zda plánujete pouze okamžitou spotřebu a nebo si chcete tvořit zásoby ovoce a bylinek i na zimu.