Rod Angraecum představuje až na 200 druhů, které rostou jak epifyticky, tak teraristicky. Nejznámější je druh A. sesquipedale. Nehodí se pro svoji robustnost do omezených prostor. Na obloukovitých stvolech rostlina nese 2 – 4 velké, voskovité květy bílé barvy. Snad proto, že  kvete v zimních měsících, květy mají barvu hvězdy. Květy jsou natolik nádherné, že je za „hvězdu“ lze i označit a dokonce i jemně voní. Pro tento druh jsou typické úzké, řemenité listy.

Angraecum germinianum je již vhodnější na pěstování pro svůj miniaturní vzhled, přesto je to rostlina náročná na pěstování. Květy rostou jednotlivě nebo v hroznech a mají bílou barvu. Objevují se na podzim nebo časně zjara. Tvar květu je mušlovitý s výraznou ostruhou. Tento druh je vhodný i pro pěstování epifyticky na kůře.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A. sesquipedale - nejatraktivnější květy z celého rodu. Květy jsou bílé se zelenkavým nádechem.
A. scottianum - na převislých stoncích nese sněhově bílé květy. Pysk je mušlovitý a nese dozadu směřující ostruhu. Ostatní květní lístky jsou jemně nažloutlé.
A. germynianum - bílé květy rostou jednotivě nebo jsou seskupeny v hrozny. Květ je složen z širokého pysku s protaženou ostruhou.
Původ: Madagaskar, Afrika
Druh: epifytická orchidej
Typ listu: řemenité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, zelená, žlutá
Kvete: Květy se objevují po celý rok, záleží na druhu rostliny.
Šířka: 10 - 30 cm
Výška: 10 - 100 cm
Vůně: A. sesquipedale voní.
Náročnost pěstování: Rostlina je náročná na pěstování. Je vhodná jen pro zkušeného pěstitele orchidejí.
Světlo: Vhodné je světlé stanoviště hlavně v zimních měsících. V létě rostlina nesnáší ostré slunce, které by ji mohlo popálit.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: korový s příměsí
Náročnost na pěstování: náročná
Doba květů: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

Požadavky na pěstování

Světlo: Vhodné je světlé stanoviště hlavně v zimních měsících. V létě rostlina nesnáší ostré slunce, které by ji mohlo popálit.
Teplota: Během dne by se měla teplota pohybovat okolo 20 – 28 º C, pro indukci květů je však třeba pokles teplot na 15 º C.
Voda: Během růstu je důležitá 1x týdně vydatná zálivka. Před každou další zálivkou je však třeba nechat substrát vyschnout. Od podzimu do jara udržujeme substrát suchý.
Vlhkost: Rosíme pouze vzdušné kořeny. Listy žloutnou a následně opadávají, pokud jsou roseny.
Hnojení: Od jara do podzimu zaléváme 2x měsíčně, na podzim a v zimě přirozeně nerosíme.
Množení: Množení je vhodné jen pro skutečné odborníky, množí se odnožemi.
Přesazování: Přesazujeme pouze pokud je to nezbytně nutné.
Zemina: korový substrát s kousky molitanu

Články na téma Betlémská hvězda


České národní symboly z rostlinné říše a obdobná symbolika ve světě

České národní symboly z rostlinné říše a obdobná symbolika ve světě

Národní květiny, symbolika, která nemusí být nutně politická, ovšem často právě je. Věděli jste, že například každý stát v USA má svou státní květinu, kterou si lidé vybrali na začátku minulého století? A že například v Kanadě a Španělsku má taktéž rostlinný symbol každá provincie? Stejně jako v Anglii (svou rostlinu zde má každé hrabství)? Jaký má vůbec taková symbolika smysl a jak je to s rostlinnými symboly u nás?