Tato ovocná dřevina patří mezi relativně nový druh drobného ovoce. Roste obvykle jako keř dorůstající výšky okolo 150 cm. Zpočátku roste vzpřímeně, ale později spíše rozložitě. Ve své domovině roste na pasekách, rašeliništích, u močálů řek a jezer. Domovinem je Sibiř a poloostrov Kamčatka. Zimolez kamčatský je podobný svými plody kanadské borůvce, na rozdíl od ní je však méně náročný na pěstování a nevyžaduje pro pěstování kyselou půdu.

Kvete od dubna do května drobnými květy žlutozelené barvy. Již v květnu dozrávají na rostlině první plody. Někdy se objevují chutné plody v sezóně jako první, ještě před sklizní jahod. Po odkvětu se tvoří podlouhllé plody fialové barvy připomínající kanadské borůvky. Jde o 2 srostlé bobule překryté slupkou, přičemž v místě srůstu je výrazný lem. Jsou bohaté na vitamín C a B, hořčík, vápník, fosfor a draslík. Konzumace plodů jsou vhodná zejména při léčbě sklerózy. Plody mají také antibakterální a močopudné účinky.

Zimolez kamčatský patří mezi samosprašnou rostlinu, květy jsou opylovány hmyzem. Není však na škodu v blízkosti rostliny vysadit ještě jeden druh. Dosáhneme tak bohatších výnosů. Koncem léta začíná rostlina shazovat pomalu listy a ukončuje růst.

Charakteristika rostliny

Původ: východní Sibiř, Kamčatka
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: vejčité
Barva listu: štříbrné
Barva květu: zelená, žlutá
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 100 - 150 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování. Při pěstování se nepoužívají podnože, proto je pěstování jednoduché. Je odolná vůči mrazu jak květy, tak dřevo.
Použití: Rostlina je vhodná jako podrost. Je možné ji použít do živých plotů.
Tvarování / řez: Řez není nutný. Na jaře po výsadbě však můžeme provést řez korunky, kdy ponecháme na rostlině 5 - 7 pěkných výhonů, které po několika letech obměňuejme. Zhruba za 4 roky odstraníme pouze staré větve. Dosáhneme tím zmlazení rostliny.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina. Při správné péči vydrží na jednom stanovišti až 20 let.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Voda: V době vegetace je vhodná vydatná zálivka. Sucho rostlina nesnáší.
Hnojení: Hnojíme od jara Cereritem.
Množení: Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením.
Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm. Řez se neprovádí, zkrátíme mírně pouze kořeny. Zhruba rok po výsadbě rostlina začíná plodit. Bohatých výnosů však dosahuje 3 - 4 rok po výsadbě.
Zemina: Zimolez pěstujeme v hlinité. písčité i jílovité půdě. Snesou však i kyselou půdu, která však pro pěstování není podmínkou jako u kanadské borůvky.
Škůdci: Rostlina je dobře odolná vůči nemocem a škůdcům.

Články na téma borůvka


Chcete si ochutnat své vlastní borůvky?

Chcete si ochutnat své vlastní borůvky?

Řadíte se mezi milovníky borůvek, nebo se jimi chcete léčit? Jak pěstovat kanadské borůvky, borůvky zahradní a nebo borůvky velkoplodé? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak úspěšně pěstovat zahradní borůvky a proč je nejdůležitější příprava půdy

Jak úspěšně pěstovat zahradní borůvky a proč je nejdůležitější příprava půdy

Vypěstovat v zahradě ty pravé lesní borůvky je prakticky neřešitelný úkol, přesto je však možné borůvky na svém pozemku mít. Především borůvku chocholičnatou, takzvanou kanadskou a nebo zimolez, což vlastně ani není borůvka. A ještě se nabízí jedna možnost, dřevina zvaná muchovník, která dorůstá výšky až několik metrů a jejíž plody jsou oproti borůvkám o dosti větší, ale chuťově srovnatelné. Dali jsme je na borůvkový koláč a rozdíl nebyl poznat.