Tato jednoletá rostlina pochází ze Středního východu a zásluhou Římanů se dostala až doi Anglie. Roste poměrně statně, dorůstá zhruba půl metru. Tvoří jemně ochlupené listy zelenošedé barvy. Květy jsou půvabné, hvězdicovité a mají fialovou barvu. Rostlina je teplomilná a velice choulostivá na napadení mšicemi. Jakmile rostlina odkvete, tvoří semena, která se velmi snadno vysemení a vzešlé sazenice velmi rychle vyrostou. Ideální je tyto mladé rostliny použít do salátu, prototže mají velmi lahodnou chuť.

V lidovém léčitelství se používá k zahnání melancholie, proti psychické rozmrzelosti. Čistí krev, působí močopudně, podporuje pocení. Listy a květy mají vysoký obsah vápníku a draslíku, proto posilují organizmus. V zahradách je oblíbenou medonosnou rostlinou, protože květy lákají včely. Jeho použité v kuchyni není příliš rozšířené. Mladé listy se používají jako osvěžení do salátů, vaječných pokrmů, sýrových pomazánek, tvarohu. Půvabné květy se využívají jako jedlá dekorace na obložených mísách a v salátech. Rostlina se vždy používá čerstvá, tepelně se neupravuje. V Číně se listy používají k balení závitků, v Německu listy přidávají k dušenému masu. Čerstvé listy chutnají po chladivých okurkách.

Listy je možné sušit. Vhodné je však jejich použití, když jsou čerstvé. Květy je možné kandovat. Kanodvání květů se provádí tak, že se potřou rotokem klovatiny a růžové vody, poté ponoříme do cukru. Následně necháme uschnout.

Charakteristika rostliny

Původ: Střední východ
Druh: bylinka
Typ listu: vonné, střední listy
Barva květu: fialová
Kvete: Kvete od května do září.
Výška: 30 - 40 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina vyžaduje slunné stanoviště.
Voda: Dostatečná zálivka je nutností. Za horkých dní zaléváme denně.
Množení: Možno množit výsevem.
Přesazování: Přesazování nesnáší. Rostlinu proto vyséváme přimo na finální stanoviště.
Sadba: Semena vyséváme od dubna přímo na záhon. Rostlina špatně snáší přesazování, takže semena vyséváme na vzdálenost zhruba 40 cm, aby s rostlinou již nehýbali. V případě pěstování v květináči, na jeden květináč připadne 1 - 2 semena.
Škůdci: Rostlina je citlivná na napadení mšicemi.

Články na téma Brutnák


Znáte chlupatou okurku?

Znáte chlupatou okurku?

Že mají plody nakladaček chlupy, je známá věc, ovšem pod pojmem chlupatá okurka se ukrývá bylina s chlupatým stonkem a listy, která modře kvete.

Víte, které květy z vaší zahrady jsou jedlé?

Víte, které květy z vaší zahrady jsou jedlé?

Vařit či zdobit připravované pokrmy, saláty, ale i sladkosti čerstvě utrženými květy, je nejen zábava a určitá výtvarná nadstavba, ale též kulinářský zážitek. Jaké květy jsou jedlé a co s nimi?