Ostřice | Carex

Druh Carex zahrnuje na 2000 nejrůznějších druhů, které se liší jak růstem, tak i nároky. Typické pro ostřice je skutečnost, že netvoří na nevětvených trojhranných stéblech kolénka. Jednopohlavné květy jsou jednohlasé nebo vícehlasé; stejnohlasé nebo různohlasé. Po odkvětu tvoří plod – nažku. Větší druhy rostou obvykle trsovitě, nižší tvoří drny. Listy mohou být podle druh buď zelené, bílé nebo žluté a různě panašované.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. morrowii (ostřice japonská) – stálezelený druh kvetoucí od dubna do května. Husté trsy dosahují výšky až 40 cm. Odrůdy: Gilt (krémový okraj), Variegata (úzké bílé pruhy);
C. plantaginea – stálezelený druh tvoří světle zelené listy. Kvete od dubna do května. Dorůstá výšky 20 – 25 cm.
C. muskingumensis (ostřice muskingumská) – vynikne nejlépe jako solitéra. Dosahuje výšky od 30 – 60 cm. Listové čepele jsou zelené, květenství je složené z hnědých klasů. Na jaře se trsy sestřihávají. Kvete od června do srpna.
C. buchananii Berger. (ostřice Buchananova) – roste trsovitě a nese červenohnědé listy, kvete od června do července. Dorůstá výšky 40 – 50 cm.
C. grayi Carey (ostřice Bratova) – tato stébelnatá ostřice tvoří zajímavé hvězdicovité plody. Roste trsovitě a může dorůstat až výšky 70 cm. Kvete od května do července. Listy vydrží dekorativní i v zimě, brzy na jaře se však musí ostříhat.
C. comans Berger. (ostřice chocholatá) – dorůstá výšky až 30 cm, tvoří trsy dlouhých úzkých listů. Barva listů je velice různorodá – může být od světle zelenou až po jemně hnědou. Listy zůstávají dekorativní po celý rok. Kvete od dubna do května. Odrůdy: Bronze (bronzové listy), Frosty Curls (zelené listy);
C. elata (ostřice vyvýšená) – husté trsy dorůstají až 120 cm. Šedozelené listy mají drsný okraj. Kvete od dubna do května. V zimě trsy téměř usychají, takže je nutné je na jaře ostříhat. Odrůdy: Bowles Golden (zelené listy s žlutým čepelem), Aureovariegata (žluté listy se zeleným čepelem), Knighshayes (zelené listy);
C. flava (ostřice rusá) – trsy jsou vysoké až 30 cm. Listy jsou světle zelené až žlutézelené, na podzim od špiček hnědnou. Kvete od května do června.
C. montana (ostřice horská) – tvoří husté trsy dosahující výšky 10 – 30 cm. To co nedosáhne do výšky však dožene do šířky. Trsy se zbarvují do červenohnědé barvy. Brzy na jaře je třeba suché listy ostříhat. Kvete od dubna do května.
C. ornithopoda (ostřice ptačí nožka) – nízké trsy mohou být vysoké 15 – 20 cm. Jemné listy jsou obvykle zelené s výrazným žlutobílým pruhem. Kvete v květnu.
C. pendula (ostřice převislá) – bohatě trsnatý druh dorůstá až 90 cm. Tmavě zelené listy mohou být lesklé. Kvete od května do června. Listy vydrží zelené až do jara.
C. umbrosa (ostřice stinná) – úzké listy jsou tmavě zelené, později se zbarvují do bronzova. Kvete od dubna do května. Dorůstá výšky až 30 cm.
C. flacca (ostřice chabá) – listy jsou zpočátku modrozelené a postupně tmavnou. Na podzim jsou šedozelené, poté začínaní usychat. Kvete od května do června. Odumřelé listy na jaře odstraňujeme.
Původ: Nový Zéland
Druh: okrasná travina
Typ listu: trávovité
Kvete: Kvete podle druhu od dubna do srpna.
Šířka: 20 - 50 cm
Výška: 15 - 120 cm
Použití: Některé druhy, které tvoří exotická květenství jsou vhodné k řezu i na sušení.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen, Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří v polostínu a stínu nežli na plném slunci.
Množení: Můžeme množit na jaře nebo na podzim dělením trsů, dále můžeme množit výsevem nažek ve skleníku.
Zemina: dobře propustná vlhčí půda
Sušení: Některé klasy jsou vhodné i k sušení.