Sdílet
 

Černý bez | Sambucus nigra: pěstování

Rostlina | Černý bez, Sambucus nigra

Černý bez roste jako keř nebo jako strom dorůstající výšky 3 - 7 m. Pro bez je typická nepříjemně zapáchající borka výhonů. Listy tvoří lichozpeřené, obvykle s pěti vejčitými lístky. Mají zelenou barvu. Od června do července kvete bílými květy s pětičetnou korunou, uspořádané v latách připomínající rozevřený děštník. Květy silně voní. Plodem jsou lesklé peckovice - bezinky obsahující pecky. Bobule jsou tmavě modré.

Rostlina se v našich podmínkách hojně vyskutuje na okrajích lesů, na pastvinách, křovinách, ale najdeme ji také růst volně za svým plotem. Roste bujně až do výšky 1600 m.n.m.

V lidovém léčitelství se využívají všechny části rostliny. Je to právě černý bez, kolem kterého se od pradávna splétalo mnoho mýtů. V dávných dobách byl považován za ochránce domu a kde rostl, nesměl se pokácet nebo nikterak poškodit. Na jaře se využívá výtažek z listů k rozproudění látkové výměny.

Květy
Čaj z květů je osvědčeným prostředkem pro snižování teploty. Květy se vždy sbírají suché. Velice oblíbené jsou květenství máčené v těstíčku a následně smažené - tzv. kosmatice. Z květů je také možné připravit bezovou šťávu. Sirup připravíme tak, že 12 velkých květů dáme do 3,5 litru studené převařené vody spolu s kyselinou citronovou (70g) a 2 citrony pokrájenými na kolečka. Takto ponecháme bez 24 hodin uležet. Druhý den, směs vymačkáme a zcedíme. Přidáme 3 kg cukru, který necháme ve směsi za tepla rozpustit. Plníme do lahví. Sirup je připraven k okamžitému použití. V lednici vydrží zhruba měsíc. Jinak je třeba jej konzervovat.

Bobule
Bobule obsahují velké množství vitamínů a minerálů.Šťáva z bobulí posiluje jak imunitní systém, má zklidňující účinek a urychluje látkovou výměnu. Napomáhá také udržet pružnost stěn krevních cév. Bobule se sbírají v době zralosti, tj. v srpnu až září.

Šťáva lisovaná z plodů se využívá jako potravinářské barvivo. Dřeň zbavená pecek se v potravinářském průmyslu používá jako náhražka dražšího ovoce. Bezinky našly uplatnění i při výrobě likérů.

Charakteristika rostliny Černý bez, Sambucus nigra

Druh: léčivá rostlina
Typ listu: roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová
Kvete: Kvete od června do července.
Výška: 300 - 700 cm
Tvarování / řez: Při pěstování je vhodný prořez starých větví, který se provádí na podzim.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní zemina
Doba květů: červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří nejlépe na slunném stanovišti.
Množeni: Množení je možné semeny. O volné množení v přírodě se postarají ptáci.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Černý bez"

Buďte první a napište komentář k rostlině "Černý bez"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE