Černý rybíz roste jako vzpřímený keř s kulovitým tvarem. Dorůstá výšky okolo 2 m. Listy jsou 3- až 5ti laločnaté, okraje zubovité. Od dubna do května se objevují květy rostoucí v převislých hroznech, mají zelenkavě červnenou barvu. Po odvětu rostlina tvoří plody dozrávající od června do července. I když každému plody černého rybízu pro přímou konzumaci nechutnají, dají se zpracovat do výtečných džemů a želé. Je možné je také použít do pálenky. Plody jsou zejména bohaté na vitamín C. Plody se objevují na jednoletých nerozvětvených výhonech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Ceres - středně raný druh, který zraje od posledního týdne června do 1. týdne v červenci. Druh je odolný vůči padlí angreštovému. Plody jsou velké, černé a mají středně tlustou slupku.

Focus - radý druh dozrávající koncem června. Tento druh bohatě plodí. Bobule jsou velmi velké, chutově vynikající. Tento druh je dobře odolný vůči houbovým infekcím.

Vebus - středně raný druh dozrávající začátkem července. Bujně rostoucí keř plodí velké bobule sladkokyselé chuti.
Původ: severní Francie, Belgie
Druh: drobná ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, laločnaté, zubovité, řemenité
Barva listu: zelené
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 150 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Ihned po výsadbě výhony zkracujeme. Rostlina plodí na nových větvích. Po sklizni provedeme řez. Zkracují se větve, které plodily, u země. Na výhonu ponecháme pouze pár oček. I když se takový řez zdá příliš radikální, jenom díky němu se ke zbytku rostliny dostane dost slunce a nové výhony vyrůstající ze země budou bohatě plodit.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina. Jako keř vydrží zhruba 20 let, stromkové druhy 10 let.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Voda: Za zálivku je z rybízu černý nejnáročnější.
Množení: Množení je možné řízkováním bylinných řízků či dělením rostliny.
Sadba: Protože rybíz patří mezi brzy rašící dřeviny, doporučuje se raději podzimní výsadba. Sazenice keřového rybízu se vysazují od sebe na vzdálenost 3 m, slabě rostoucí odrůdy postačí oddělit 1 m. Sazenice by měla být vysazena 40 cm hluboko.
Zemina: Ideální je výživná, vzdušná půda, která dobře zadržuje vlhkost. Černému rybízu se daří i ve vápenaté půdě.
Škůdci: Největším nepřítelem jsou pro rybíz ptáci, které bobule přímo milují. Keře proto chráníme speciálními sítěmi nebo postačí stará záclona.

Nejčastěji se vyskytují mšice, které hubíme přípravkem Pirimor.

Články na téma Černý rybíz


Černé jeřabiny, jméno aronie je synonymem pro známý temnoplodec čili jeřáb černý

Černé jeřabiny, jméno aronie je synonymem pro známý temnoplodec čili jeřáb černý

Černé jeřabiny jsou vlastně jednou ze superpotravin a naprostým právem. Jeřáb černý, temnoplodec a nebo také aronie býval dosti běžnou dřevinou. A plody byly velice oblíbené. Připravíte z nich chutný a zdravý džem a nebo třeba likér. Že ve své zahradě aronii ještě nemáte? Je nejvyšší čas tuto “chybu“ napravit. Spolu s muchovníkem, černým rybízem, borůvkami včetně kanadských, zimolezem kamčatským, černým bezem a ostružinami vytvoří černě plodící armádu zdraví.

Proč nesmí v zahradě chybět rybíz a jaký si vybrat?

Proč nesmí v zahradě chybět rybíz a jaký si vybrat?

Kdo rybíz v zahradě má, již má letos sklizeno a na horší časy si schovává nějaké ty sklínky džemu či sklenice šťávy, případně falešné brusinky z červeného rybízu, které chutnají ke svíčkové stejně znamenitě, jako ty pravé.