Zatímco ve své domovině v Japonsku a Číně rostlina dorůstá výšky okolo 45 m, v našich podmínkách nedorůstá ani polovinu této výšky. Hodí se pro skutečně prostornou zahradu nebo pro parkovou výsadbu. Dobrou volbou je však pomalu rostoucí odrůda C. japonica Elegans, která dorůstá maximální výšky 10 m. Rostlina roste jako široce kuželovitý strom, který je zajímavý svým barevným zabarevním jhehlic. Zelené listy se na zimu mění do červenobronzové nebo purpurové barvy. V juvenilním stavu jsou jehlice dlouhé a tenké. Později v dospělosti jsou krátké, měkké a šídlovité. Šišky jsou malé, kulaté; na šupinách mají zahnuté ostny.

V našich podmínkách není rostlina plně mrazuvzdorná a za vysokých mrazů namrzá.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Elegans - juvilní listy si rostlina zachovává po celý čas růstu. Rostlina roste velmi pomalu a dosahuje výšky max 10 m.

Nana - zakrslý druh vysoký okolo 2 m

Vilmoriniana - hodí se do skalek, zakrslý druh. Dorůstá výšky okolo 30 cm.

Bandai-sugi - tvoří modrozelené jehlice. Dorůstá výšky okolo 2 m.

Jindai-sugi - dorůstá výšky do 3 m. Tvoří světle zelené jehlice.

Cristata - tento bizarní kultivar působí na první pohlad jako znetvořenina. Letostoty jsou totiž zdeformované. Působí jako sobí parohy.
Původ: Čína, Japonsko
Druh: jehličnan
Typ listu: střední listy, stále zelené
Barva listu: zelené
Výška: 30 - 1000 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako solitéra.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné teplé stanoviště na slunném místě chráněné před silným větrem.
Množení: Základní druh se množí semeny, kultivary řízkováním. Množení však není jednoduché.
Zemina: Vhodný je vlhčí, kyselý substrát.
Problémy: Ve vápnité půdě se rostlině nedaří.

Články na téma Kryptomerie


Zapomeňte na bonsaje, trendem je pěstování daisugi podle japonského vzoru

Zapomeňte na bonsaje, trendem je pěstování daisugi podle japonského vzoru

V Zemi vycházejícího slunce prostě mají smysl pro detail. Minimalismus a dokonale zenová propracovanost japonských okrasných zahrad je pro nás stále nepřekonatelným zdrojem inspirace. Inspirace, která se rozhodně neomezuje jen na pěstění stromových miniatur, bonsajů. Už od 17. století tu mistři zelené školy razí techniky tzv. daisugi, vkusného vrstvení dřevin. Praxe, která se nyní konečně nachází cestu do Evropy. Nabízí totiž maximum biomasy dřevin na jednotku plochy.

Připravte se na výsadbu dřevin

Připravte se na výsadbu dřevin

Pomalu se blíží jaro a naše první kroky povedou do zahradnictví. Právě na jaře je vhodná doba na výsadbu stromů a keřů, ovocných i okrasných. A výběr je neskutečně široký. Pozor, jarní prodej může s ohledem na počasí začít už v druhé polovině března. Pro rostliny si ale přijeďte osobně, dobré zahradnictví je v žádném případě nerozesílá zásilkovou službou.

Daisugi jsou vlastně opakem bonsají. Dokonale rovné stromy, které rostou na stromech

Daisugi jsou vlastně opakem bonsají. Dokonale rovné stromy, které rostou na stromech

Japonští zahradníci jsou proslulí po celém světě podobně jako třeba holandské tulipány a květinová burza. Japonci jsou vůbec zvláštní národ, vymysleli a zdokonalili umění pěstování bonsají, jejich proslulé zahradnické nůžky a pilky si kupují zahradníci napříč kontinenty, milují však také mechy, rozkvetlé okrasné třešně (sakury) a navíc vymysleli neuvěřitelný způsob, jak dostat na malé plochy více stromů. Totiž techniku daisugi. I když v tomto případě jsou vynálezci vlastně lesníci.