Sdílet
 

Frézie | Freesia: pěstování

Rostlina | Frézie, Freesia

Frézie se pěstují především kvůli řezu. V domácích podmínkách však rostlina našla své uplatnění spíše ve skleníku či zimní zahradě nežli na záhonech. Květy jsou totiž závislé na teplotě, jež na záhoně rostlinám nelze zaručit. 10 – 30 cm vysoké drátovité stonky nesou barevné trubkovité květy, jež silně voní. Barevná pestrost květů je opravdu široká. Květy jsou bílé, žluté, červené, oranžové, lila či modré. K dostání jsou barevné směsi. Z báze vyrůstají vějířovitě kosatcovité listy.

Hodí se lépe pro pěstování ve skleníku, ale je možné je vysadit na slunný avšak větrem chráněný záhon. Po odkvětu zálivku omezíme a necháme rostlinu pomalu zatáhnout. Hlízy můžeme ponechat v květináči.

Charakteristika rostliny Frézie, Freesia

Odrůdy: F. alba nese bílé květy, jež silně voní; F. corymbosa málokdy voní a květy mají žluto-oranžovou barvu; F. refracta silně voní, květy jsou různě zbarvené; F. leichtlinii nese vonné smatanové až světle žluté květy; F. sparmannii nese drobné květy, jež nevoní a mají purpurovou barvu
Původ: jižní Afrika
Druh: cibulnatá rostlina
Typ listu: střední listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, oranžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Frézie kvetou od srpna do září.
Výška: 10 - 30 cm
Vůně: Květy nádherně a silně voní.
Použití: Rostlina se výborně hodí k řezu. Ve váze vydrží déle než týden.
Nároky na světlo: přímé světlo
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní zemina
Doba květů: červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště.
Voda: Vyžadují bohatou zálivku. Nesnáší sucho.
Hnojení: V době kdy rostlina začíná nasazovat poupata spolu se zálivkou přihnojujeme.
Množeni: Množit se rostlinu nevyplácí. Hlízy je nutné uchovat při teplotě 20 º C. Před výsadbou vyžadují 30 º C. Je tedy jednodušší koupit nové hlízy.
Sadba: Hlízy se vysazují na přelomu dubna a května až 5 cm hluboko do půdy.
Zemina: dobře propustná půda
Sušení: Rostlinu lze uchovat pomocí silikagelu.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Frézie"

Celkem komentářů: 6

namáčet cibulky před výsadbou? 29.04.2018, 20:08:26

Prosím poradíte někdo?

Frezie 07.05.2016, 22:26:00

Ja som zasadila cibulky minuly rok tusim na jar a strasne dlho tvalo nez vyliezli vysoke listy a kvety az tento rok. Pestovala som ich v Taliansku a sme mali najnižšiu teplotu asi nula. Ale v pohode prezili zabalene. No a tento rok tusim vo februári vyliezli a kvitli asi mesiac a pol. Teraz ale premyslam co s cibulkami. Mate niekto skusenost? Treba ich prestat polievat a nechat uschnut? Listy su este zelene, kvietky odkvitli.

Frezie 03.04.2013, 15:06:50

Teprve ted jsem se vlastne dovedela,jak frezie pestovat.Na podzim jsem si koupila cibule frezie a tulipanu.Zasadila jsem je podle navodu do zeme.Tulipany uz vykuji z hliny,ale na frezie asi muzu po letosni zime zapomenout.Mrzi mne ,ze na sacku neni napsano ,ze frezie nemohou pres zimu zustat v zemi a ze se mohou uchovat v silikagelu.Jen nevim,kde silikagel koupit.

29.05.2013, 14:20:42

vylézají, nebo nevylézají? mám je zasazeny letos na jaře, a nemám v úmyslu je na zimu vytahovat ze země… na záhoně mám posypanou kůru, tak by s tím bylo docela dost práce. dejte prosím vědět, ať vím jak se mám před zimou připravit. děkuji.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Frézie moje první pěstování 02.10.2012, 15:05:43

Teprve nyní se dovídám , jak se frézie pěstují, Dostala jsem cibulky od bratra aniž by mi řekl o jaké rostliny se jedná.a záhy zemřel.ˇAž když začaly kvést jsem zjistila, že to jsou frézie - voňavé nádherné květiny. Asi se mi je podařilo umístit dobře neboť kvetly. Zde jsem se dověděla že by mráz nepřežily a tak si pořídím silikagel a uchovám je přez zimu při teplotě 20C zkusím si je uchovat jako památku od mého bratra.

10.07.2013, 21:17:16

Silikagel a borax suší květy při pokojové teplotě, v písku můžeme sušit buď na slunci, nebo v mírně vyhřáté troubě při 60 oC. Písek a borax jsou materiály příliš těžké a je proto nutné věnovat velkou pozornost tomu, aby nebyly rostliny při sušení poškozeny. Silikagel je naopak lehký a jemný, dobře se jím květy prosypávají, vysychání je oproti písku a boraxu rychlejší, trvá asi 5 až 10 dní. Takže z toho vyplývá, že to je pro květy a ne pro cibule, ty se uchovávají podle mě stejně jako cibule tulipánů a do země se dávají až na jaře.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k rostlině "Frézie"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE