Břečťan obecný | Hedera helix

Břěčťan můžeme u nás vidět růst jak se plazí nebo plne v lesích. Je to stálezelená dřevina, která na zimu neshazuje listy, proto je často používán do podzimních a vánočních aranžmá. Na svých plazivých stoncích tvoří obvykle 3 - 5 laločnaté, kožovité listy s výraznou žilnatinou. Starší exempláře tvoří na světlejších stanovištích vejčité listy a na přelomu léta a podzimu kvetou žlutozelenými, nenápadnými květy. Na výhonech s květy se tvoří listy bez laloků. Plodem jsou bobule, které však dozrávají až na jaře.

Existuje na mnoho druhů, které se od sebe liší tvarem a zbarvením listů, ale také odolností vůči nízkým teplotám a způsobem růstu. Některé druhy se totiž pěstují jako pokojové rostliny nebo jako rostliny pěstované v nádobách, které pěstujeme od jara do podzimu venku a na zimu je přenášíme na chladné stanoviště bez mrazu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: H. helix - břečťan obecný - druhy: Cristata (listy jsou výrazně zkadeřené, světle zelené); Glacier (drobné, bíle zbarvení listy); Cavendishii (listy mají bílý okraj); Arborescens (roste jako vzpřímený keř); Deltoidea (drobnější druh hodící se výborně do skalek, má ledvinovité listy); Jubilee (na listech má nepravidelné, žlutobílé skvrny); Sagittaefolia (tmavě zelené listy mají šípovitý tvar)

H. colchica (břečťan kavkazský) - velké, srdčité. kožovité listy; H. hibernica (břečťan irský) - tvoří větší listya v našich podmínkách je méně mrazuvzdorný.Tvoří stálezelené tří až pětilaločnaté listy s jemnou žilnatinou.
Původ: roste po celé Evropě až po Malou Asii
Druh: popínavá stálezelená rostlina
Typ listu: stále zelené, srdčité, laločnaté, kožovité
Barva květu: zelená, žlutá
Kvete: Kvete na přelomu léta a podzimu.
Výška: 500 - 1000 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako půdopokryvná rostlina nebo se používá k pnutí po budovách, nevzhledných zídkách, kamenech či skálách nebo stromech.
Tvarování / řez: Rostlina velmi dobře snáší řez a tvarování v jakoukliv roční dobu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina upřednostňuje polostín, ale daří se jí i ve stínu.
Množení: Množíme hřížením nebo množíme na konci léta stonkovými řízky.
Zemina: Břečťanům se daří ve vlhčí půdě bohaté na humus.
Tip: Mladé,nově zasazené rostliny v prvních letech na zimu přikrýváme chvojím, aby je zimní slunce nepopálilo.