Existuje na 70 druhů jalovců, které se od sebe liší jak svojí výškou, tak i tvarem. Jalovce jsou s oblibou využívány jako půdopokryvné rostliny v případě, že se jedná o nízký plazivý druh. Rostlina tvoří jehlicovité nebo šupinaté listy - jehlice. Jalovce jsou dvoudomé rostliny - samčí a samičí rostliny. Nízké, plazivé druhy nesou listy v zelené, šedé, zlatožluté, modré či bronzové barvě. Vysoké druhy rostou pyramidálně nebo kuželovitě. Výhony jsou tvořeny mladými a dospělými listy, které jsou drobné a šupinaté. Zatímco juvilní listy jsou ostře šídlovité. Jalovce tvoří kulaté šištice, velké přibližně jako zrno hrachu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: J. communis (jalovec obecný) - roste jako keř nebo jako strom dosahující výšky až 10 m. Obvykle roste sloupovitě, v tomto případě se výborně uplatní jako solitéra. Druhy: Hibernica (roste sloupovitě), Repanda (roste plazivě, jehlicovité listy mají zelenou barvu)

J. squamata (jalovec šupinatý) - nízká rostlina tvoří jehlicovité listy s modrozelenými pruhy.

J. horizontalis (jalovec polehlý) - plazivý růst, konce výhonů tvoří šupinovité listy;

J. conferta (jalovec pobřežní) - plazivý druh, jehlicovité listy rostou ve svazečcích po třech. Jehlice jsou na dotyk měkké.

J. drupacea (jalovec syrský) - jehlice rostou ve svazečcích po třech mají světle zelenou barvu. Rostlina má štíhlý, kuželovitý tvar.

J. foetidissima (jalovec páchnoucí) - krátké jehlice jsou pichlavé. Mají světle zelenou barvu. Rostlina tvoří kuželovitý tvar.

J. procumbens Nana (jalovec položený Nana) - nízký, plazivý druh, drobné, jehlicovité listy jsou zelené nebo sivě zelené.

J. rigida (jalovec tuhý) - roste stromkovitě, postranní větve se zdvihají vzhůru, konce však dolů. Jehlice rostou ve svazečcích po třech a mají světle zelenou barvu.

J. virginiana Skyrocket (jalovec virginský Skyrocket) - tvoří sloupovitý tvar, jehlice mají stříbřitě sivou barvu;
Původ: Řecko, Sýrie, Japonsko. Amerika
Druh: jehličnan, stálezelený strom
Typ listu: malé listy, stále zelené
Výška: 50 - 400 cm
Vůně: Šišky a listy jsou aromatické.
Náročnost pěstování: Není náročná na pěstování. Dobře snáší tvrdé půdní podmínky i studený vítr.
Tvarování / řez: Dobře snáší řez. Pravidelný řez přispívá k větvení.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Jalovcům se daří na slunném i polostinném stanovišti. Na slunci se však rostlině daří nejlépe.
Voda: Rostlina velmi dobře snáší sucho.
Množení: Možno množit v létě řízkováním pod sklem nebo na podzim přímo na venkovním stanovišti.
Zemina: Rostlina není náročná na půdu. Dobře snáší kamenitou, vápnitou i kyselou půdu.

Články na téma Jalovec


Jak zlikvidovat rez hrušňovou, houbové onemocnění způsobené naší oblibou jalovců?

Jak zlikvidovat rez hrušňovou, houbové onemocnění způsobené naší oblibou jalovců?

„Mámo, tady vysadíme ty jalovce a támhle budou jabloně a hrušně, čtvrtkmeny a polokmeny, jedna třešeň, několik švestek, aspoň 6 - kvůli slivovici, a hned vedle uděláme pruh s rybízy a angrešty...“ Každé plánování má něco do sebe, je šancí, nadějí, příslibem budoucna, tedy pokud není hned na začátku zásadní chyba. V tomto případě jalovce. Anebo hrušně. Rez hrušňová je totiž houba, která potřebuje dva hostitele. Hrušně a… jalovce. A čím blíže jsou u sebe, tím hůře.

Jaké dřeviny se hodí pro rychle rostoucí živé ploty

Jaké dřeviny se hodí pro rychle rostoucí živé ploty

Živý plot je vždy vynikajícím řešením zajištění soukromí i ochrany pozemku, tedy zabránění nežádoucímu vstupu na něj. A je již méně podstatné, zda zvolíme kombinaci i s jiným způsobem oplocení (např. s pletivovým) a nebo si necháme narůst natolik hustý a neprostupný živý plot, že bude překážkou lidem i zvířatům. Co nás však u živých plotů zajímá nejvíce, je rychlost růstu dřevin a tedy rychlost vytvoření neprostupné bariéry.