Sdílet
 

Kaládium,Užovník | Caladium hortulanum: pěstování

Rostlina | Kaládium,Užovník, Caladium hortulanum

Tato křehká keříkovitě rostoucí rostlina je velice dekorativní po celý rok. Kouzlo jejím listům dodává výrazná žilnatina a to tak, že listy připomínají batiku. Listy šípovitého tvaru mohou být červené, růžové, zelené nebo krémové. Kaládie na jaře kvete, květy však zanikají v pozadí nápadných listů.

V říjnu, kdy rostlině začnou žloutnout listy, omezíme zálivku, až se hlízy zatáhnou. Hlízy necháme buď v suché zemině nebo je z ní vyndáme. Přezimujeme je při teplotě 16 - 18 ˚ C. V březnu je opět zasadíme do země.

Charakteristika rostliny Kaládium,Užovník, Caladium hortulanum

Odrůdy: C. humboldtii má zelené listy s bílými skvrnami, V. picturatum nese dlouhé, úzké, zelené listy s bílou žilnatinou
Původ: tropická Amerika
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: střední listy, srdčité
Barva listu: různobarevné
Kvete: Květy se objevují na jaře.
Výška: 25 - 50 cm
Vůně: Květy nevoní.
Náročnost pěstování: Rostlina je poměrně náročná na pěstování. Vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost.
Tvarování / řez: nemožné
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Doba květů: březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé až polostinné stanoviště. Přímé slunce je škodlivé. Nedostatek světla však způsobuje, že listy nejsou dostatečně zbarvené.
Teplota: Pěstujeme při teplotě okolo 20 ˚ C. Zaschlé hlízy se přezimují při teplotě 16 - 18 ˚ C. Na příliš chladném stanovišti se listy svinují a odumírají.
Voda: Dokud jsou listy dekorativní zaléváme mírně. Začátkem podzimu zálivku omezíme, v zimě nezaléváme vůbec.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost je nutností. Květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Listy nesnáší rosení, proto mlžíme pouze okolí rostliny.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem.
Množeni: Zjara množíme dělením hlíz, které vyžadují vysokou vlhkost a teploty nad 20 ˚ C, aby vyrašily.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Letnění: nemožné
Problémy: Průvan a přemokření přináší na listech plíseň.
Škůdci: Rostlina je často napadána mšicemi.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Kaládium,Užovník"

Celkem komentářů: 2

Caladium 20.08.2012, 21:24:04

Caladium mám na zastřešeném balkoně, umístěné na okeních parapetech. V květnu jsem je otužovala. Přes den, pokud byly teploty příznivé, jsem je měla venku. Na večer jsem je přemisťovala do bytu. V červnu jsem rostlinky už letnila venku i večer a v noci. Vydržely i v nepříznivém
počasí, jako jsou nižší teploty a nepříznivé větry. Jsou velmi krásné. Dokonce jednu mám na závěsném květináči, který je nyní v srpnu v určitém časovém úseku vystaven i přímému slunci. Nic se jim nestalo, jen barva listů se změnila ale i přesto barva je krásná a zajímavá.
Hana

Caladium 08.04.2012, 07:21:28

Letos jsem zakoupila hlízy Caladia. Zasadila jsem je do truhlíku a dala na okenní parapet co nejblíže ústřednímu topení, aby vyklíčily. Už dvě hlízy vyklíčily. Až všechny vyklíčí, přesadím je do větších květináčů a mím záměrem je, v létě je přemístit na venkovní parapety, neboť mám zastřešený a západním větrům zabezpečený balkon.
I když odborníci nedoporučují letnění, pokusím se o tuto nemožnost.
Něco podobného jsem zkusila i s fuchsiemi. I když v odborné literatuře se doporučuje, umístit fuchsie na východní okno, či západní, já jsem fuchsie vystavila přímému slunci po celý den, tedy na jižní straně domu. Napoprvé se spálily listy a opadaly. Jaký div, když rostlina opětovně obrazila a vytvořila listy, které se nespálily a po celé léto mi bohatě kvetla. Caladium na balkoně bude chráněno proti přímému slunci a předpokládám, že nebude vystaveno průvanu, protože, pokud počasí bude větrné, pak Caládium přemístím do bytu a po přechodu nepříznivého počasí, opět přemístím na balkon.
Hana

Přidat nový komentář k rostlině "Kaládium,Užovník"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE