Sdílet
 

Aktinídie čínská,Kiwi | Čínský angrešt | Actinidia chinensis: pěstování

Rostlina | Aktinídie čínská,Kiwi, Čínský angrešt, Actinidia chinensis

Ve své domovině na Dálném východě roste na 40 druhů kiwi, ale ne všechny jsou vhodné ke konzumaci. Pro pěstování v našich podmínkách se hodí jen některé druhy, které vyžadují teplé a chráněné stanoviště. U nás se rostlině daří zejména v oblastech, kde se daří i vinné révě. Aktinidie tvoří ovocný stromek nebo je také označována jako popínavá rostlina, která je oblíbená pro svoje plody obsahující velké množství vitamínu C. Roste poměrně bujně, na což je třeba myslet již při výsadbě.

Rostlina je obvykle dvoudomá, což znamená, že samčí a samičí květy se tvoří na dvou rostlinách. Samičí rostlina potřebuje k tomu, aby tvořila plody samčí rostlinu jako opylovač. K dostání jsou však i oboupohlavé druhy, které se výborně hodí pro malé zahrady.

Plody se objevují na jednoletých výhonech, mají vejčitý tvar. Podle odrůdy mohou být plody drobné velikosti angreštu nebo velkoplodé okolo 5 - 10 cm. Obvykle mají plody hnědou slupku s jemným ochlupením. Dužnina může být zelená až žlutozelená. Chuť je výrazná, jemně nakyslá.

Na popínavých výhonech rostlina nese vejčité, jemně zašpičatělé listy s jemným ochlupením. Na různých jedincích se tvoří od poloviny května bílé až žlutozelené květy. Plody se objevují od října do listopadu. Při správném skladování vydrží plody do ledna. Hodí se pro pěstování ve skleníku nebo fóliovníku, kde je pěstování spolehlivější.

Charakteristika rostliny Aktinídie čínská,Kiwi, Actinidia chinensis

Odrůdy: A. chinensis (aktinidie čínská) - tvoří ochlupené plody;
A. arguta (aktinidie význačná) - plody jsou drobné a hladké.
A. kolomikta (aktinidie kolokmita) - tvoří plody velikosti angreštu;
Ken´s Red - plod s purpurovou dužninou, medově sladkou; Jenny - jednodomý druh, který stačí mít v zahradě pouze jeden, tvoří drobné plody;
Původ: východ Asie
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, zelená, žlutá
Kvete: Kvete v květnu.
Výška: 200 - 400 cm
Náročnost pěstování: Rostlina vyžaduje pro úspěšný růst především správně zvolené stanoviště.
Tvarování / řez: Řez není nutný pro plodnost rostliny. Pro podporu tvorby vedlejších výhonů, odstřihneme na podzim po sklizni dlouhým výhonům špičku. Střih provádíme kdykoliv během roku vyjma zimy. V tomto období je řez absolutně nevhodný, protože se v rostlině probouzí míza a při řezu by míza příliš krvácela. Základem je řezat pouze výhony, které už plodily, protože rostlina tvoří plody na jednoletých výhonech.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Doba květů: květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje chráněné, teplé, slunné stanoviště. Ideální je jižní stěna domu.
Voda: Rostlině se nedaří na suchém stanovišti, nesnáší ani přemokření.
Množeni: Množení je možné výsevem pod sklem nebo dřevitými nebo bylinnými řízky.
Sadba: V prvních letech po výsadbě rostlina dává veškerou sílu do růstu výhonů na úkor plodů, takže se nenechme zpočátku odradit slabou úrodou. Základem je již při výsadbě rostlině zajistit oporu pro růst. Výhony již od počátku upevňujeme ke konstrukci. I když bývají rostliny mrazuvzdorné, po výsadbě je první rok chráníme před mrazem chvojím.
Zemina: lehká, dobře propustná, jemně kyselá půda
Škůdci: Rostlina je odolná vůči škůdcům.
Tip: Rostlinu je třeba pravidelně vyvazovat k opoře.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Aktinídie čínská,Kiwi"

Celkem komentářů: 1

Aktinídie čínská 27.05.2014, 19:57:55

Koupil jsem dvě sazenice, údajně samosprašné v roce 1995 a každý rok jsem kmen na zimu obalil střiží, co se používá na vycpávku bundy. Jinak žádná vzláštní péče. Patnáct let jsem čekal až vykvetou. Dočkal jsem se, ale květy opadaly. To samé další rok. Loňského roku jsem štětečkem opylovával květy z jedné na druhou a obráceně a dočkal jsem se čtyř plodů kiwi, o něco menších než z obchodu. Podle květů mě zřejmě schází samec. Nyní již asi pět let kiwi nezazimovávám. Mám je zasázené u zdi orientované na západ. A tak se chci zeptat, může někdo prodat samce?
Josef Veselka Znojmo

Přidat nový komentář k rostlině "Aktinídie čínská,Kiwi"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE