Ve své domovině na Dálném východě roste na 40 druhů kiwi, ale ne všechny jsou vhodné ke konzumaci. Pro pěstování v našich podmínkách se hodí jen některé druhy, které vyžadují teplé a chráněné stanoviště. U nás se rostlině daří zejména v oblastech, kde se daří i vinné révě. Aktinidie tvoří ovocný stromek nebo je také označována jako popínavá rostlina, která je oblíbená pro svoje plody obsahující velké množství vitamínu C. Roste poměrně bujně, na což je třeba myslet již při výsadbě.

Rostlina je obvykle dvoudomá, což znamená, že samčí a samičí květy se tvoří na dvou rostlinách. Samičí rostlina potřebuje k tomu, aby tvořila plody samčí rostlinu jako opylovač. K dostání jsou však i oboupohlavé druhy, které se výborně hodí pro malé zahrady.

Plody se objevují na jednoletých výhonech, mají vejčitý tvar. Podle odrůdy mohou být plody drobné velikosti angreštu nebo velkoplodé okolo 5 - 10 cm. Obvykle mají plody hnědou slupku s jemným ochlupením. Dužnina může být zelená až žlutozelená. Chuť je výrazná, jemně nakyslá.

Na popínavých výhonech rostlina nese vejčité, jemně zašpičatělé listy s jemným ochlupením. Na různých jedincích se tvoří od poloviny května bílé až žlutozelené květy. Plody se objevují od října do listopadu. Při správném skladování vydrží plody do ledna. Hodí se pro pěstování ve skleníku nebo fóliovníku, kde je pěstování spolehlivější.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A. chinensis (aktinidie čínská) - tvoří ochlupené plody;
A. arguta (aktinidie význačná) - plody jsou drobné a hladké.
A. kolomikta (aktinidie kolokmita) - tvoří plody velikosti angreštu;
Ken´s Red - plod s purpurovou dužninou, medově sladkou; Jenny - jednodomý druh, který stačí mít v zahradě pouze jeden, tvoří drobné plody;
Původ: východ Asie
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, zelená, žlutá
Kvete: Kvete v květnu.
Výška: 200 - 400 cm
Náročnost pěstování: Rostlina vyžaduje pro úspěšný růst především správně zvolené stanoviště.
Tvarování / řez: Řez není nutný pro plodnost rostliny. Pro podporu tvorby vedlejších výhonů, odstřihneme na podzim po sklizni dlouhým výhonům špičku. Střih provádíme kdykoliv během roku vyjma zimy. V tomto období je řez absolutně nevhodný, protože se v rostlině probouzí míza a při řezu by míza příliš krvácela. Základem je řezat pouze výhony, které už plodily, protože rostlina tvoří plody na jednoletých výhonech.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje chráněné, teplé, slunné stanoviště. Ideální je jižní stěna domu.
Voda: Rostlině se nedaří na suchém stanovišti, nesnáší ani přemokření.
Množení: Množení je možné výsevem pod sklem nebo dřevitými nebo bylinnými řízky.
Sadba: V prvních letech po výsadbě rostlina dává veškerou sílu do růstu výhonů na úkor plodů, takže se nenechme zpočátku odradit slabou úrodou. Základem je již při výsadbě rostlině zajistit oporu pro růst. Výhony již od počátku upevňujeme ke konstrukci. I když bývají rostliny mrazuvzdorné, po výsadbě je první rok chráníme před mrazem chvojím.
Zemina: lehká, dobře propustná, jemně kyselá půda
Škůdci: Rostlina je odolná vůči škůdcům.
Tip: Rostlinu je třeba pravidelně vyvazovat k opoře.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování aktinídie čínské?

Aktinídie čínská potřebuje slunné místo s dostatečnou vlhkostí a dobře propustnou půdu. Je důležité pravidelně zalévat a hnojit.

Kdy a jak sklízet plody aktinídie čínské?

Plody aktinídie čínské dozrávají v srpnu a září. Sklízejí se, když jsou plně vybarvené a měkké na dotek. Plody se snadno oddělí od rostliny.

Jaké jsou nejčastější problémy při pěstování aktinídie čínské?

Nejčastějšími problémy jsou napadení škůdci a chorobami, jako jsou mšice, plísně a houbové infekce. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a případné problémy řešit co nejdříve.

Články na téma Kiwi


Chutné a zdravé ovoce jménem kiwi určitě znáte, existuje však i kiwi čili aktinidie okrasné

Chutné a zdravé ovoce jménem kiwi určitě znáte, existuje však i kiwi čili aktinidie okrasné

Okrasné aktinidie jsou krásné rostliny obsypané po odkvětu pohlednými okrasnými plody, které jsou oproti velkoplodým druhům aktinidií o poznání menší. Něco jako okrasná jablíčka a nebo hrušky. A skutečně jsou z okrasného hlediska dropnoplodé druhy aktinidií zajímavější. A nejen to. Květy (někdy i listy) omamně voní a plody jsou dokonce chutnější a sladší než u nejznámějších produkčních druhů a jejich kultivarů.

Jak pěstovat kiwi?

Jak pěstovat kiwi?

Vypěstujte si na své zahradě chutné ovoce, zvané v našich končinách kiwi. Popínavá liána aktinidie (Actinidia), která toto ovoce plodí, vám navíc zajistí třeba příjemný stín pod pergolou.