Tato vytrvalá rostlina našla uplatnění na trvalkových záhonech nebo ve skalkách. Záleží na druhu, který jsme si zvolili pro pěstování. Některé druhy totiž dosahují pouze 15 cm, jiné pro správný růst vyžadují oporu, jak jsou vysoké. Květy jsou rovněž podle druhu jednotlivě nebo rostou v hustých květenstvích. Jednotlivě kvetou např. L. viscaria Splendens Plena a L. coronaria, které kvetou bílými nebo růžovými květy. Květy nahuštěné v hustém seskupení má druh. L. chalcedonica, jehož typickou barvou květů je červená. Korunní lístky mohou být hluboce nebo jemně seřezávané. Pro prodloužení doby kvetení je ideální odkvetlé květy pravidelně odstraňovat.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: L. alpina (kohoutek alpský) – dosahuje výšky cca 15 cm, výborně se hodí do skalek. Rostlina tvoří trsnatou růžici, z níž roste trsnatý stonek. Od května do července kvete purpurově červenými květy. Je to stálezelená rostlina.

L. coronaria (kohoutek věncový) – rostlina dosahuje výšky od 80 do 100 cm. Tvoří plstnatě chlupaté listy stříbřité barvy. Půvabné květy se objevují od července do srpna a mají purpurovou, bílou nebo růžovou barvu.

L. chalcedonica (kohoutek chalcedonský) – tato trvalka je také známa pod názvem „hořící láska“. Dorůstá výšky okolo 90 cm. Jsou pro ni typické velká červená květenství složena z mnoha drobných kvítků. Tvoří široce kopinaté listy. Druhy: Albiflora (bílé květy), Rosea (růžové květy), Carneum (lososově růžové květy);

L. flos-jovis – rostlina tvoří stříbřitě šedé listy, kvete karmínově růžovými květy;

L. flos-cuculi (kohoutek luční) – rostlina dosahuje výšky cca 60 cm, daří se jí od ostatních druhů ve vlhké půdě. Kvete v létě růžovými květy.

L. viscaria (smolnička) – dorůstá výšky okolo 50 cm, druhy: Splendens Plena (plné tmavě růžové květy), Schnee (bílé květy).
Původ: stř. a v. Evropa
Druh: trvalka, skalnička
Typ listu: malé listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová, červená
Kvete: Kvete od května do srpna.
Výška: 10 - 100 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Nízké druhy se hodí do skalek, vyšší druhy do trvalkových záhonů.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina prospívá na slunném i slabě přistíněném stanovišti.
Voda: Za suchého počasí rostlina vyžaduje vydatnou zálivku.
Množení: Možno množit dělením trsů nebo výsevem. Semena vyséváme pod sklem.
Zemina: Všechny druhy kohoutku vyžadují dobře propustnou půdu, až na kohoutek luční, kterému se daří v bažinaté půdě.
Tip: Vyšší druhy vyžadují pro růst oporu.

Články na téma Kohoutek


Proč se v zahradě vyplatí venkovní vodovod a jak jej zbudovat

Proč se v zahradě vyplatí venkovní vodovod a jak jej zbudovat

Tekoucí voda přivedená z vodovodního řádu a nebo ještě lépe studny s pitnou vodou je na zahradě požehnáním. Obzvláště v případě, že zde máte venkovní kuchyň. Ale i bez ní. Něco omýt čistou vodou včetně vlastních rukou, případně si v horku opláchnout ledovou vodou obličej, nebo pod kohoutek rovnou strčit celou hlavu, vůbec není k zahození. Ne ke všemu se prostě hodí dešťovka.

Šetřete v koupelně s vodou

Šetřete v koupelně s vodou

Úsporné vodovodní baterie, sprchové hlavice a toalety se sníženou spotřebou vody ušetří ročně až tisíce litrů vody.