Begonie jsou především oblíbené pro své květy, které nesou širokou paletu barev. Existují však odrůdy, jež jsou ozdobné svými listy, i když květy jsou také vítány. Ve své domovině tyto begónie rostou ve vlhkých lesích. Existuje na mnoho druhů těchto rostlin. Rostou keřovitě nebo popínavě. Mají silný dužnatý stonek a nesou na svých ochlupených řapících nesouměrné listy srdčitého tvaru. Je pro ně obvyklé, že jedna polovina listu je vždy větší než ta druhá. Listy však nemusí být jen srdčité, mají nejrůznější tvary – hvězdicovité, kopinaté či vejčité. Povrch listů může být rovněž různorodý od voskovitého, hladkého nebo hluboce zvrásněného. Jedno mají však společné a to je neuvěřitelná rozmanitost barev listů a poměrně vysoké požadavky na pěstování. V létě se objevují drobné růžové květy, které však mnozí odstraňují, aby rostlinu nevysilovaly.

Odrůd Begonia rex je skutečně mnoho a pěstují se výhradně pro své dekorativní listy. B. rex Her Majesty má listy hnědobílé, Silver Queen (zelená a stříbrná), Merry Chrismas (hnědá, zelená, žlutá a červená), Helen Teupel (zelená, červená a růžová), King Eduard IV (purpurová a červená). B. Cleopatra má tvar listu hvězdicovitý a má hnědozelené listy. B. maculata má list kopinatý z horní strany zelený s bílými skvrnami ze spodní strany načervenalý. B. metallica nese srdčité listy kovově zelené s výraznou purpurovou žilnatinou. Hluboce zvrásněné listy jsou typické pro B. masoniana.

Charakteristika rostliny

Původ: tropické pralesy Indie
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: laločnaté, zubovité
Barva listu: různobarevné
Barva květu: růžová
Výška: 15 - 25 cm
Vůně: Květy jemně voní.
Náročnost pěstování: Rostliny nejsou náročné na pěstování, pokud se jim poskytne správná péče.
Tvarování / řez: není nutné
Trvanlivost: Zpravidla déle jak 2 roky v domácnosti nevydrží, ale jsou i výjimky.
Světlo: Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunečního světla.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunečního světla.
Teplota: Ideální je teplota 18 – 25 º C. Teplotní minimum v zimě je 15 º C. Na příliš chladném stanovišti v zimě listy opadávají.
Voda: Od jara do podzimu zaléváme vždy tak, že necháme substrát vždy mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Rostlině nesvědčí stálá vlhkost a naopak úplné přeschnutí substrátu. V zimě zálivku omezíme. Přelití může být pro rostlinu osudné.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost vzduchu je žádoucí. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými kaménky. Mlžíme pouze vzduch kolem rostliny, nikoli listy. Voda na listech by způsobila skvrny.
Hnojení: Od jara do podzimu hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem.
Množení: Množíme velice snadno listovými řízky nebo dělením rostliny při přesazování. List po obvodu odřízneme a ořezaný jej rozřežeme na cca 5 dílů. Každý díl zasadíme z poloviny do půdy. Řízky udržujeme v teple okolo 20 º C.
Přesazování: Přesazujeme podle potřeby vždy na jaře.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Čištění: Lesk na listy rostlina nesnáší.
Problémy: Pokud se listy svinují na koncích usychají je možnou příčinou příliš teplé a suché stanoviště.
Škůdci: Bílé moučnaté skvrny na listech znamenají, že je rostlina napadena padlím. Ošetřujeme fungicidy a rostlinu udržujeme více v suchu.
Choroby: Pokud při přesazení zjistíme, že jsou kořeny černé a hnijí jsou napadeny kořenovou hnilobou, kterou způsobila příliš vydatná zálivka.
Tip: Květy je třeba včas vyštipovat, pokud chceme předejít malých ozdobným listům.

Články na téma Begónie


Máte stinnější balkón či lodžii? Pěstujte zde kvetoucí begonie

Máte stinnější balkón či lodžii? Pěstujte zde kvetoucí begonie

Naprostá většina balkónových rostlin vyžaduje plné slunce, několik z těchto letniček však potřebuje naopak polostín a snese i stín. A právě begonie nám bohatě vykvetou i tam, kam se přímé sluneční paprsky nedostanou po celé dny. Máte balkón či okenní parapety orientované na sever? Stíní vaše balkónovky nějaká vyšší budova či třeba les anebo vysoký strom? Máte okna či pavlač orientovanou do tmavého dvora? Odpovědí jsou begonie, tedy především hlíznaté begonie.

Plačící begonie, překrásné a unikátní balkónovky, které musíte příští rok mít

Plačící begonie, překrásné a unikátní balkónovky, které musíte příští rok mít

Existují begonie smuteční, které jsou oblíbené na hřbitovech jako hrobové letničky, ale begonie plačící? Plačící begonie jsou převislé balkónovky s různobarevnými květy, které byly vyšlechtěny do podoby přepadávajících provazcovitých květenství. A pokud zaprší, pláčou doopravdy, jak po květech stéká voda. Již jen samotný růst přepadávajících stonků s jemnými květy však asociuje pláč.