Krokus | Šafrán | Crocus

Tato hlíznatá rostlina je k vidění v zahradách již od února. Je oblíbená především pro pohárkovité květy, které mohou být žluté, bílé, purpurové nebo žíhané. Jsou vhodné jak pro záhony, tak do skalek. Existuje na mnoho druhů krokusů, všechny však mají 6 okvětních lístků. Dělí se na velkokvěté odrůdy, druhy kvetoucí na jaře, druhy kvetoucí na podzim a na hybridy. Nejdříve kvetou hybridy. Jejich květy se objevují již od února a kvetou po celý březen. Jsou to spíše nízké druhy cca 5 cm vysoké. Bohatě kvetou; z jedné hlízky může postupně vykvést několik květů (Crocus chrysanthus). Velkokvěté odrůdy obvykle kvetou na přelomu března a dubna a nesou jak už název napovídá velké květy. Bývají cca 10 cm vysoké a nejčastěji kvetou modře, purpurově, bíle nebo žlutě (Crocus vernus). Na jaře kvetoucí krokusy jsou druhy spíše drobné, kvetoucí v dubnu. Kvetou však bohatě tak, že z jedno cibule se objevuje více květů (C. tommasinianus, C. sieberi). Na podzim kvetoucí druhy jsou velice otužilé. Kvetou od září do listopadu (C. speciosus, C. sativus, C. nudiflorus, C. longiflorus).

Charakteristika rostliny

Odrůdy: hybridy – C. chrysanthus Blue Bird (modrofialové květy se žlutým středem), C. chrysanthus Ard Schenk (bílý se žlutým středem); velkokvěté odrůdy – C. vernus Peter Pan (bílý s lila žíhováním), C. vernus Remebrance (šeříkově růžový), C. vernus Haarlem Gem (fialový);

jarní – C. tommasinianus Albus (bílý), C. tommasinianus Roseus (růžovofialový), C. ancyrensis Golden Bunch (žlutý);

podzimní – C. specious (levandulová), C. longiflorus (purpurová), C. nudiflorus (fialové květy se světlejším hrdlem)
Původ: Řecko, Turecko
Druh: cibulovina
Typ listu: trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová, vínová, purpurová, žlutá, a panašované
Kvete: Některé druhy kvetou hned po sněženkách již od února, jiné kvetou také po celý duben, objevují se na konci léta a od podzimu až do zámrazu.
Výška: 5 - 15 cm
Vůně: Květy voní.
Použití: Rostlina není vhodná k řezu. V zimě jsou však často používány jako hrnkové květiny. Po odkvětu se tyto rostliny mohou vysadit do zahrady, kde příští rok vykvetou.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Únor, březen, duben, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je spíše polostinné stanoviště, podzimním druhům vybíráme slunné.
Množení: Na podzim množíme dělením větších trsů.
Sadba: Cibule vysazujeme v září nebo říjnu. Odrůdy, které kvetou na podzim vysazujeme v červenci. Cibule sázíme vrcholem nahoru.
Zemina: propustná půda