Kryptantus | Skrytěnec | Cryptanthus

Kryptantus patří mezi nejmenší z bromélií. Díky svému tvaru je také označován jako „zemní hvězda“. Na rozdíl od ostatních bromélií, které rostou epifytně v korunách stromů, kryptantus ve své domovině pokrývá půdu rozlehlých suchých lesů, kde rostou jen nízké dřeviny. Je oblíbený pro své pestré listy nikoli pro své květy, kterou jsou nenápadné a vlastně skryté ve svém středu listové růžice. Vytváří přízemní růžice hvězdicovitého tvaru. Listy mohou být jednoduché nebo pruhované a páskované. Kromě zelené barvy mohou nést žluté, hnědé či červené pruhy. Bohatě vybarvené listy mají zvlněný okraj.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. bivittatus má tmavozelené pruhy, C. fosterianus má listy žíhané napříč červenými a hnědými pruhy, C. zonatus má listy silně zvlněné a nese napříč vlnité hnědé pruhy
Původ: suché lesy Brazílie
Druh: bromélie
Typ listu: zubovité, řemenité
Barva listu: různobarevné
Výška: 5 - 15 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do skleněných nádob nebo do miniskleníčků.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Jasné vybarvení listů je závislé na intenzitě světla. Pozor však na přímé slunce v létě, které by listy popálilo.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Jasné vybarvení listů je závislé na intenzitě světla. Pozor však na přímé slunce v létě, které by listy popálilo.
Teplota: Ideální je teplota 18 – 24 º C. V zimě by neměla klesnout pod 15 º C.
Voda: V létě tak, aby substrát zcela nevyschl, v zimě zálivku omezíme. Na rozdíl od většiny bromélií nepotřebuje zalévat do středu. Zaléváme do misky nebo do květináče.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost vzduchu je nutností, aby nezačaly konce listů zasychat.
Hnojení: Hnojení není třeba. Můžeme však 1x za měsíc přihnojit slabým roztokem hnojiva.
Množení: Množíme se z odnoží oddělených na jaře. Po vyzrání se většinou samy uvolňují. Odnože pěstujeme v mělkých nádobách. Na rozdíl od ostatních bromélií mateřská rostlina po oddělení odnože neodumírá.
Přesazování: Pěstujeme v malých květináčích, protože má rostlina malý kořenový systém, proto se přesazuje velice sporadicky. Mohou se vyvazovat na kůru. V tomto případě je třeba kořeny omotat rašeliníkem a nenechat je vyschnout.
Zemina: rašelinový substrát
Čištění: Lesk na listy nesnáší.
Problémy: Rostlina u báze uhnívá, pokud byla opakovaně na chladném stanovišti přelita.