Libeček lékařský | české magi | Levisticum officinale

Tato vytrvalá rostlina je podobná celeru nejenom vzhledem, ale i chutí. V našich zahrádkách se pěstuje již od nepaměti. Bohužel však na ní často zapomínáme - na domácí druhy koření. Dorůstá poměrně vysoké výšky - až 2,4 m a roste poměrně bujně. Tvoří dutou bohatě větvenou lodyhu, která nese lesklé, zpeřené listy sytě zelené barvy. V létě kvete květy ve tvaru okolíku žlutozelené barvy. Plodem je žlutohnědá vonná dvounažka.

Libeček se využívá jak v kuchyni jako koření, tak jako např. osvěžovač vzduchu. V kuchyni pokrmům dodává výraznou chuť, proto se používá jen pár lístků. Čerstvé a sušené listy se využívají do omáček (guláše), bujónů, sýrů, salátů, nádivek, na dochucení ryb. Listy se přidávají do vody s vařícími bramborami. Výraná chuť listů dodá méně chuťově výrazným pokrmům jako jsou brambory nebo luštěniny výrazné aroma. Semena se požívají do likérů a osvěžujících nápojů. Drcená semena se využívají do chlebového koření. Kořeny se sušené používají jako koření. Rostlina dokáže v jídle dokonce nahradit sůl. Libeček se výborně osvědčil jako polévkové koření.

V lidovém léčitelství pomáhá odstraňovat z těla odpadní látky. Jeho používání není vhodné v těhotenství nebo při onemocnění ledvin. Podporuje trávení, pomáhá při nechutenství a nadýmání. Koupele z odvaru libečku pomáhají při plísňových onemocnění. Čaj pomáhá při zánětech močových cest.

Uchovávat lze všechny části rostliny. Suší se jak listy, tak semena a kořeny.

Charakteristika rostliny

Původ: Persie
Druh: bylinka
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: žlutá, zelená
Kvete: Kvete od července do srpna.
Jedovatost: Libeček není vhodný pro těhotné ženy.
Výška: 150 - 200 cm
Vůně: Rostlina je hodně aromatická. Její použití se doporučuje v menších dávkách.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: V létě až 2x rostlinu seřízneme, vyrazí vždy nové výhony.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném a polostinném stanovišti.
Voda: Pravidelná zálivka je nutností. V létě za horkých dní zaléváme denně.
Hnojení: Hnojení není nutné.
Množení: Možno množit výsevem, není to však jednoduché. Vyplatí se zasadit předpěstovanou sadbu. Dále je možné trsy na jaře rozdělit.
Sadba: Semena vyséváme na jaře na záhon nebo pod sklo. Pěstování je možné i v nádobě, musí být však prostorná. Do bylinkové nádoby s otvory zvané petrželák se nehodí vůbec. Na bylinkovém záhoně se rostlinu doporučuje zasadit i s květináčem, protože roste tak bujně, že by mohla ostatní rostliny utlačovat.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda.
Tip: Libeček je možné pěstovat v nádobě. Ujme se rostlina, kterou koupíme v obchodě v kelímku.