Lilie je právem spolu s růží označována za královnu zahrad. Je oblíbená nejenom pro svoje nádherné zbarvení květů a opojnou vůni. Tato rostlina má svojí historii, jež sahá až 1500 let př. n. l. Již staří Řekové a Římané lilii opěvovali a spojovali ji se svými bohyněmi. Je synonymem nevinnosti a čistoty. V dávných dobách se důraz kladl i na její léčebné účinky – hojení ran. Exotické květy a silná vůně berou až člověku dech. Právě proto se dříve lisované květy používaly do polštářů a vyráběly se z nich oleje. Nyní je vůně lilie součásti mnoha parfémů. Existuje na 100 druhů lilií a mnozí pěstitelé jejímu kouzlu zcela propadli. Podle druhů mohou být květy 2 – 30 cm široké a nesou všechny druhy barev kromě modré. Zakrslé druhy se hodí do nádob nebo do skalek, další druhy jsou vhodné do trvalkového záhonu. Podle stavby květu se člení na miskovitý, trubkovitý a turbanovitý květ. Květy miskovitých druhů se široce rozevírají do tvaru misky a jsou neobvykle velké, trubkovité druhy jak už název napovídá mají tvar trubky a jsou skloněny směrem dolů. Druhy z turbanovitých květem mají květní lístky otočené směrem zpět a květy jsou spíše malé. Květy vyrůstají na větvenuých či nevětvených stoncích. Úzké, kopinaté listy vyrůstají střídavě nebo jsou umístěny v přeslenech. Cibule nese masité šupiny, jež se taškovitě překrývají. Snadno může vyschnout, protože nemá ochranou vrstvu jako ostatní cibuloviny. Proto je nutné cibule ihned zasadit nebo je přechovat v rašelině, v které se i prodávají.

Základem pro úspěšné pěstování je udržovat cibule v chladu, zatímco květy stojí na slunci. Takové podmínky zajistíme, pokud zem přikryjeme mulčí a spolu s liliemi pěstujeme nízké trvalky nebo letničky, jež cibule lilií ochrání před horkými paprsky. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme a po odkvětu stonek odřízneme až u země. Na zimu je dobré cibule chránit před mrazem vrstvou mulče.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Asijské druhy: mohou nést květy miskovité, trubkovité a turbanovité. Jsou 0,5 – 1,5 m vysoké. Kvetou od června do července. Jsou nejčastěji pěstovaným druhem a patří mezi nejodolnější – mrazuvzdorné; miskovité – America (purpurový), Avignon (oranžovočervený), Cyberscape (žlutý), Mont Blanc (bílé bohatě tečkované), Selma (jemně růžová), Vivaldi (pastelově růžový); turbanovité – tygří lilie – L. tigrinum (oranžové s purpurovými skvrnami), Citronella (citronově žlutý s černými tečkami); plnokvěté – květ je tvořen 20 i více květních lístků - Afrodite , Fata Morgana, Black Bird, Benjamin.

Americké druhy: mohou být až 2 m vysoké, květy jsou turbanovité, skvrnité, objevuje se u nich nejvíce červená, oranžová či žlutá barva. Kvetou do července do srpna. Tvoří podzemní oddenky. Tyto hybridy jsou vyšlechtěny z druhů L. paradlinum. L. parryi, L. kelloggi, L. bolanderi. Nejznámější je Shuksan (zlatožluté okvětní lístky s hnědými skvrnami).

Hybridy Martagon: vznikly křížením druhů L. martagon a L. hansonii s L. tsingtauense. Turbanovité květy se objevují od června do července a nesou nejrůznější barevné spíše však jemné odstíny, jsou často skvrnité. Rostlina dorůstá výšky 1,2 – 1,5 m. Tyto hybridy vyžadují polostín a vápenatou půdu – Dalhansonii (hnědá s oranžovými skvrnami), Marhan (oranžová s hnědými skvrnami).

Hybridy Candidum: tyto hybridy vznikly křížením druhů L. candidum, L. chalcedoniuma L. monadelphum. Květy jsou trubkovité s ohnutými květními lístky – Apollo (bílá), Ares (oranžová), Artemis (meruňková).

Trubkovité hybridy: dosahují výšky 1 – 2 m. Silně vonné květy se objevují od července do srpna. Sázíme je 15 – 20 cm hluboko a vyžadují bohatší hnojení. Květy mají trubkovitý tvar rostou a na lodyze jich roste více než 10 natočených do stran – African Queen (meruňkový), Ragale Album (smetanově bílý), Pink Perfection (růžový), Thunderbolt (oranžový).

Orientální hybridy: kvetou od srpna do září. Stonky mohou být až 2,5 m vysoké a nesou velké miskovité květy. Milují kyselou a dobře propustnou půdu, nemají rády vápník. Ideální je proto pěstovat je v rašelině. Cibule jsou plně mrazuvzdorné, přes zimu však nesnášejí mokro – Aubade (bílý s žlutými pruhy), Casa Blanca (bílý), Kissproof (rubínově červený), Muscadet (bílý s růžovým tečkováním), Olympic Star, Tiber, Sumatra, Tom Pouce.

Hybridy Longiflorum: jsou odvozené od druhů L. longiflorum a L. formosanum.Miskovité květy nesou pastelové barvy a příjemně voní – Deliana (žlutý), Divine (purpurově červený), hybridy White Heaven, Snow Queen, White Elegance, Lorina, Pausini nesou bílé květy
Původ: Čína
Druh: cibulnatá rostlina
Typ listu: malé listy, kopinaté
Barva květu: bílá, krémová, zelená, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Kvetou od června do září.
Výška: 80 - 200 cm
Vůně: Květy silně voní.
Použití: Výborně se hodí k řezu. Opojná vůně květů dokáže rázem provonět celou místnost. Ve váze vydrží přes týden.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje slunné stanoviště, avšak „nohy“ mají lilie rády ve stínu.
Voda: Kořeny nesmí trpět suchem, proto v době růstu pravidelně zaléváme.
Hnojení: Od jara hnojíme hnojivem s vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem dusíku.
Množení: Možno množit na podzim postranními šupinami, jež se skladují v nádobě spolu s rašelinou dokud se nezasadí do nádoby. Jednodušší je však množit dělením velkých trsů.
Sadba: Cibule vysazujeme do půdy v srpnu. Druhy, jež vytváří na stonku nad cibulí kořínky je nutné sázet hlouběji do půdy (15 – 20 cm) nežli druhy, jež tvoří kořínky pod cibulí (10 cm). Stonkové kořeny na podzim odumírají spolu se stonkem, na jaře se však vytvoří opět nové. Na stejném stanovišti vydrží zhruba 8 - 10 let.
Zemina: Vyžaduje půdu bohatou na živiny, proto na jaře a na podzim záhon posypeme kompostem.
Sušení: Květinu lze uchovat pomocí silikagelu.
Problémy: V nepropustné půdě cibule snadno podléhají hnilobě.
Tip: Lilie s výškou nad 90 cm vyžadují oporu. Vhodné je spolu se sadbou cibule opatřit hned vedle oporu. Cibule by se mohla snadno poškodit.

Články na téma Lilie


Jak pěstovat lilie v okrasných záhonech

Jak pěstovat lilie v okrasných záhonech

Hledáte opravdu krásné, elegantní rostliny do své zahrady? Lilie mají nejen velké, elegantní květy, ale také nádherně voní a prodávají se v mnoha barevných odrůdách.

Lilie, kosatec anebo včela? Pátrání po původu francouzského královského symbolu Fleur de lis

Lilie, kosatec anebo včela? Pátrání po původu francouzského královského symbolu Fleur de lis

Fleur de lis znamená květ lilie, tedy alespoň v překladu z francouzštiny. Té květiny, která symbolizuje čistotu, panenství, krásu a duchovní obnovu. Symbolika královské lilie je ve Francii používána francouzskou královskou rodinou od 12. století, načež se stala znakem Francie symbolizujícím moc, suverenitu a loajalitu. Ale také zmíněnou čistotu, pro kterou bývá symbol spojován s Pannou Marií. Té podle legendy snesl anděl (posel Boha) zlatou lilii.

Jak pěstovat lilie v květináči

Jak pěstovat lilie v květináči

Přestože jsou lilie v okrasných záhonech nádhernými solitéry, můžeme je pěstovat i ve stísněnějších podmínkách, v květináči.