Tato půvabná, elegantní avšak nenáročná rostlina roste v Kolumbii v keřích ve stínu stromů. Jejími květy se můžeme těšit dlouhodobě; kvete na jaře a na podzim. Tmavě zelené listy vytvářejí pozadí pro spanilé bílé květy (toulce) se smetanovými palicemi. Rostlina vydrží kvést poměrně dlouho. Před uschnutím květů se jejich barva pozvolna změní na zelenou. Dorůstá do výšky 25 – 75 cm. V určitou denní dobu dokonce velice krásně voní.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Spathiphyllum wallisii dorůstá až 30 cm. Další odrůdou je Petite a Mauna Loa, která dorůstá do výšky 60 cm. Je však již méně odolná. Její květy jsou vhodné k řezu.
Původ: Kolumbie
Druh: kvetoucí pokojová rostlina
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od března do září.
Šířka: 20 - 30 cm
Výška: 20 - 70 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina na pěstování.
Použití: Květy jsou vhodné i k řezu.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Je to dlouhověká pokojová rostlina.
Světlo: V létě vyžaduje spíše polostín. Silné sluneční záření listy poškozuje. V zimě miluje co nejvíce světla, jak jen to je možné.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Světlo: V létě vyžaduje spíše polostín. Silné sluneční záření listy poškozuje. V zimě miluje co nejvíce světla, jak jen to je možné.
Teplota: Rostlině se daří v teple. V zimě by teplota neměla klesnout pod 13 ° C.
Voda: V létě zaléváme až 2x týdně, v zimě 1x za týden. Rostlina je poměrně odolná opomenuté zálivce. Dobře snáší i úplně vyschnutí substrátu.
Vlhkost: Potřebuje vysokou vlhkost. Listy často rosíme, ne však toulce, které by začaly hnít. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými oblázky. Je citlivá na průvan.
Hnojení: Nehnojíme častěji než každé 2 týdny, jinak špičky listů zhnědnou. Nedostatečná výživa způsobuje, že rostlina nekvete.
Množení: Množíme dělením trsů při přesazování. Dále se množí semeny při teplotě půdy nad 20 ° C. Je to však obtížné.
Přesazování: Přesazujeme každoročně na jaře. Důležité je nepodcenit dobrou drenáž.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Čištění: Listy otíráme vlhkým hadříkem nebo je sprchujeme jemným proudem vody.

Články na téma Lopatkovec


Ozdobte si život rostlinami  II.díl

Ozdobte si život rostlinami II.díl

Nejlepším měsícem pro nakupování pokojových rostlin je září. Vracíme se odpočatí po dovolené, plni nejčerstvějších zážitků z různých, například jižních zemí, kde některé u nás typicky pokojové rostliny, jako třeba palmy či kaktusy, rostou volně v přírodě nebo se pěstují na terasách či balkonech.
Ten, kdo si chce své vzpomínky z dovolené co nejdéle uchovat, anebo jen překonat stres z návratu do práce, má ideální příležitost nějakou tou pokojovou rostlinou oživit byt.
Vždyť co může být hezčího, než přijít večer domů a podívat se na zátiší s banánovníkem, fíkusem či dracénou a vybavit si horkou pláž a šumící moře.