Štírovník | Lotus

Tato rostlina je velice oblíbenou balkónovkou. Vynikne jak v okenních truhlíkách, tak v závěsných nádobách. Jsou známé dva druhy štírovníků Lotus berthelotii a Lotus maculatus. Oba mají převislé, až 1 m dlouhé výhony nesoucí jehlicovité listy stříbřitě zelené. V paždí listů se objevují květy. Druh L. berthelotii má obvykle červené květy, zatímco L. maculatus nese květy žluté s červenohnědým žíháním. Rostlina působí díky svým netypickým listům a květům velice elegantně. Na záhonech se štírovník uplatňuje jako rychle rostoucí půdopokryvná rostlina.

Pokud chcete rostlinu uchovat do dalších let, na podzim ji seřízněte na výšku cca 10 cm. Musíte ji přezimovat na světlém místě bez mrazu. Ideální je zimní teplota okolo 10 ° C. Mírně zalévejte. Na jaře je nutné ji přesadit do nové zeminy a umístěte ji na teplejší stanoviště o pokojové teplotě, kde dochází k narašení nových výhonů. V květnu po zmrzlých mužích rostlinu umístěte na slunné stanoviště ven.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Lotus berthelotii, Lotus maculatus
Původ: Kanárské ostrovy
Druh: trvalka, letnička
Typ listu: střední listy
Barva listu: štříbrné
Barva květu: oranžová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od dubna do července.
Použití: Hodí se jak do okenních truhlíků, tak do okrasných nádob.
Trvanlivost: Při správném přezimování vydrží do dalších let.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: vše
Doba květů: duben, květen, Červen, Červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina vyžaduje slunné stanoviště. Na příliš stinném stanovišti málo kvete.
Teplota: Rozdíl denních a nočních teplot příznivě působí na založení nových květů, takže rostlina nasazuje poupata i koncem léta.
Voda: Rostlina je citlivá na nepravidelnou zálivku. Obzvlášť po založení květů musí být substrát rovnoměrně vlhký, jinak může dojít po přelití nebo přeschnutí k opadu poupat.
Hnojení: S hnojením můžeme začít ihned po ujmutí v květináčích a to 1x za týden. V zimě se rostliny nehnojí.
Množení: Množíme vrcholovými řízky o velikosti cca 5 cm. Ponoříme je do růstového hormonu a teprve poté je zasadíme do substrátu. Zakořeňují však pouze při vysoké vzdušné vlhkosti při teplotě okolo 20 ° C za 3 až 4 týdny. Dále můžeme množit od března výsevem.
Přesazování: Po přezimování je třeba rostlinu přesadit.
Zemina: rašelinný substrát
Škůdci: Příliš teplé zimní stanoviště často přináší škůdce.
Tip: Pravidelné zaštipování vede ke zvýšení počtu výhonů.

Články na téma Štírovník


Udělejte si motýlí zahrádku

Udělejte si motýlí zahrádku

Záplava pestrobarevných květů, všudypřítomná křehkost pěstovaných rostlin a k tomu kouzelná vůně v ovzduší. Pokud takhle vypadá vaše zahrada snů, je něco špatně. Chybí v ní skutečný život!