Maranta | Modlivka | Marantha

Maranta je příbuzná s kalatejou a je s ní také často zaměňována. I když se od sebe mnohdy ani nerozlišují, můžeme je od sebe rozpoznat podle vzrůstu. Maranty jsou spíše nízké a kalateje vzpřímené. Rostlina je oblíbená pro své krásné, oválné listy, které nesou výraznou žilnatinou nebo skvrny v různé barevné škále podle odrůdy. Dá se pěstovat jako vázaná k mechové tyči, je však spíše oblíbená jako půdopokryvná rostlina ve vitrínách.

Roste velice pomalu. Je o ní obecně známo, že v noci svinuje listy, jakoby spala. Mnohým svěšené listy připomínají ruce sepjaté k modlitbě. V létě se objevují bílé nevýrazné květy.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. leuconeura Kerchovina - nese na světlých listech hnědé skvrny; M. Tricolor - má listy s červenou žilnatinou; M. leuconeura Massangeana - má listy se stříbrnou žilnatinou
Původ: tropické deštné lesy Střední a Jižní Ameriky
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete v létě.
Výška: 45 - 100 cm
Náročnost pěstování: Poměrně náročná rostlina na pěstování.
Použití: Výborně se hodí do okenních skleníčků.
Tvarování / řez: Pro podporu dobrého růstu rostliny, odstřihujeme nepravidelné výhony.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Při správné péči poroste mnoho let.
Světlo: Vhodné je světlé stanoviště bez přímého slunce, na které bychom měli dbát obzvlášť v zimě. Listy však blednou, pokud je rostlina na příliš světlém stanovišti. Daří se jí i v polostínu, který ocení v létě.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Světlo: Vhodné je světlé stanoviště bez přímého slunce, na které bychom měli dbát obzvlášť v zimě. Listy však blednou, pokud je rostlina na příliš světlém stanovišti. Daří se jí i v polostínu, který ocení v létě.
Teplota: Této teplomilné rostlině svědčí běžná pokojová teplota okolo 20 º C. Teplota by neměla klesnout pod 10 º C. Na příliš chladném stanovišti se listy stáčejí.
Voda: Vydatně zaléváme měkkou vodou. V létě 2 – 3x týdně, v zimě postačí 1x týdně. Pokud nemá rostlina dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost vzduchu je pro pěstování této rostliny nutností. Květináč proto postavíme do misky s vlhkými oblázky a listy pravidelně rosíme odstátou vodou. Nedostatek vzdušné vlhkosti způsobuje opadávání listů a hnědé, zaschlé špičky listů.
Hnojení: V době vegetace hnojíme 2x týdně standardním tekutým hnojivem, v zimě 1x za měsíc.
Množení: Množíme na jaře dělením trsů při přesazování.
Přesazování: Přesazujeme dle potřeby jednou za 1 – 2 roky.
Zemina: rašelinový substrát
Letnění: nevhodné
Čištění: Prach z listů otíráme vlhkých hadříkem. Lesk na listy nepoužíváme.
Problémy: Listy blednou, pokud má rostlina slunce příliš.
Škůdci: Při nízké vlhkosti vzduchu je rostlina napadána sviluškou. Takto napadenou rostlinu ošetřujeme systemickým insekticidem.
Tip: Rostlina je náročná na vysokou vlhkost vzduchu, kterou rostlině zajistíme tak, že květináč vložíme do nádoby s vlhkou rašelinou.