Stolístek | Myriophyllum

Tato půvabná vodní rostlina je ve vodní nádrži velice užitečná. Kromě toho, že poskytuje úkryt mnoha drobných živočichům, dokáže vyprodukovat kyslík, což přispívá k čistotě nádrže. Na svých stoncích nese velké množství jemných, stojících lístků rostoucích v přeslenech. Jsou zelené, některé druhy však listy zbarvují na podzim dočervena. V létě se nad hladinou objevují nevýrazné drobné květy růžové nebo bělozelené barvy. Výška rostliny je různá, záleží na jednotlivých druzích. Větší část rostliny je ponořená ve vodě.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. aquaticum – pěstuje se jako pobřežní rostlina, kterou vysazujeme do hloubky 5 – 10 cm. Modrozelené listy se zbarvují s podzim do červena. Stonky, které vystupují z vody bohužel ničí mrazy, takže je lépe ji přenést do místnosti bez mrazu.
M. verticillatum (stolístek přeslenatý) – tvoří listy v pětičlenných přeslenech. Na podzim tento druh stolístku tvoří zimní pupeny, které klesají ke dnu, kde přezimují. Na jaře z těchto pupenů vyrůstá opět nová rostlina. Ideální je výsadba do hloubky alespoň 30 cm.
M. spicatum (stolístek klasnatý) – nejrozšířenější druh. Rostlina tvoří čtyřčetné přesleny, které mají načervenalou barvu. Je to poměrně odolná rostlina.
Původ: Jižní Amerika, Sumatra, Filipíny, Evropa
Druh: vodní rostlina
Typ listu: malé listy, trávovité
Barva květu: bílá, zelená, růžová
Kvete: Kvete od června do srpna.
Výška: 20 - 200 cm
Náročnost pěstování: Je to vytrvalá rostlina. Některé druhy však žádají přezimovat na bezmrazém stanovišti!
Použití: Rostlině se daří jak jezírkách, tak tůních, rybnících nebo pomalu tekoucích potůčkách.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: stojící voda
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště.
Množení: Množíme v létě dělením trsů.
Sadba: Rostlinu vysazujeme do hloubky minimálně 5 cm.
Zemina: půda bohatá na živiny