Narcisy jsou oblíbené nejenom pro svojí nenáročnost, ale také pro svoji jednoduchou krásu. Záplava žlutých květů rostoucí v trsech rozzáří žlutě záhony zahrad, skalky, trávníky a v neposlední řadě i okenní truhlíky. Některé druhy jsou vhodné pro pěstování v místnosti. Už nakvetlá poupata přenášíme do místnosti obvykle v období vánočních či velikonočních svátků. Tyto rostliny můžeme po odkvětu vysadit to zahrady, kde příští rok vykvetou. Ideální je narcisy pěstovat na samém místě několik let, kde se bohatě rozrostou. Často zplaňuje, objevuje se na loukách, či na okrajích lesů na vlhkých místech. Nejznámější barvou je žlutá a bílá, ale objevují se i růžové, oranžové a červené druhy. Květ se skládá z koruny (pakorunky) a okvětních lístků. Plodem je tobolka. Květy se objevují na bezlistých stoncích vedle listů rostoucí z cibule. Nesou obvykle jeden květ ale někdy i více květů. Listy rostou z  Existuje více jak 10.000 druhů narcisů. Proto se dělí do 13 základních skupin. Po odkvětu se odkvetlé stonky odstraňují, listy necháme odumřít. Pokud rostou v trávě, ta by se neměla měsíc po odkvětu sekat.

K narcisům se také váže báje o krásném avšak nesmělém hochovi Narkissovi. Tím, že se od ostatních stranil byl považován za domýšlivého. Odmítnutím nymfy Echó, byl potrestán Afroditou tak, že se zamiloval do sebe samotného, když spatřil svůj obraz na vodní hladině. Utrápil se touto marnou láskou a únavou zíráním na sebe na vodní hladině spadl a utonul. Na tom místě vyrostla rostlina a pojmenována po něm - Narcissus.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: 1. trubkovité narcisy – pakorunka je delší nebo stejně dlouhá jako lístky okvětí. Tvoří pouze jeden květ – Antares (bílé okvětí s růžovou trubkou), Billy Graham (žluté okvětí s lososově růžovou trubkou), Arctic Gold (sytě žlutý květ), Empress of Ireland, Mount Hood, Silent Valley (ledově bílý květ), Gigantic Star (sytě žlutý obří květ), Holland Sensation (krémové okvětí s žlutou trubkou), Pistachio (zelenožlutý květ), Taffy (žluté okvětí s bílou trubkou)

2. dlouhokorunné narcisy – pakorunka je delší než třetina – Ambergate (oranžové okvětí s červenou trubkou), Bully (žluté okvětí s oranžovou zřasenou trubkou), Broomhill, Birthday Girl, Desdemona, Misty Glen, Pearly Praděd, Tibet, Stainless (bílé květy), Monal (žluté okvětí s červenooranžovou trubkou), Lilac Magic (bílé okvětí s růžovou trubkou)

3. malokorunné narcisy – pakorunka není delší než třetina délky okvětí – Barrett Browning (bílé okvětí žluté u báze s oranžovočervenou trubkou), Tinka (bílé okvětí s růžovou zvlněnou trubkou), Verve (krémové okvětí, žlutá trubka s oranžovým okrajem), Edna Earl (bílé okvětí, oranžová trubka s červeným okrajem), Doctor Hugh (bílé okvětí se sytě oranžovou trubkou)

4. plnokvěté – květ je složen z mnoha okvětních lístků. Nelze rozlišovat okvětí a pakorunku – Dick Wilden (sytě žlutý), Androcles (bílý), Dorchester (bílo-oranžový), Innovator (meruňkový), Full House (okvětí krémové, petaloidy žluté zvlněné), Primrose Beauty (sytě žlutý), Smokey Bear (oranžové okvětí červeno-oranžové petaloidy)

5. Triandrus hybridy – kalichovitá pakorunka, stonek nese 2 – 6 převislých květů – Albus (smetanové okvětí, bílá trubka), Hawera (žlutý), Lemon Drops (smetanové okvětí, jemně žlutá trubka), Rippling Waters (bílý), Tracey (bílé okvětí s žlutá trubka)

6. bramboříkovité (Cyclamineus) hybridy – každý stvol nese 1 květ s nazpět prohnutými okvětními lístky – February Gold (zlatožlutý), Jetfire (oranžové okvětí s červenou trubkou), Jenny (bílé), Kay Dee (bílé okvětí s růžovou trubkou)

7. Jonqilla hybridy – na stonku se tvoří 1 – 5 silně vonících květů – Bell Song (mléčné okvětí s růžovou trubkou), Ocean Spray (bílý), Sundial (žluto-oranžový)

8. Tazetta hybridy – malokvěté hybridy, které mohou nést na stonku až 20 květů, některé mají květy jednoduché, jiné plnokvěté – Geranium (bílé okvětí s červenou-oranžovo trubkou), Golden Rain (zlatožlutý plnokvětý, Abba (bílé okvětí u báze žluté, oranžovými petaloidy, plnokvětý), Cragford (bílé okvětí s oranžovou trubkou)

9. Poeticus hybridy – na stonku po jednom nebo po dvou mají velmi malé ploché pakorunky, sladce voní, pozdní odrůdy – Actea (bílé okvětí s žlutou pakorunkou s červeným lemem), Milan (bílé okvětí s žluto-červenou pakorunkou se zeleným hrdlem)

10. botanické druhy – rostou divoce – N. asturiensis, N. bulbocodium, N. pseudonarcissus

11. koláry – ochideokvěté narcisy s dělenou pakorunkou hluboce členěnou – Articol (lososový), Colblanc, Cum Laude

12. motýlkovité narcisy – ochideovité narcisy, které mají plochou šestihrannnou pakorunku s barevným středem - Brodway Star, Joop, Marie-José, Trepolo

13. vánoční druhy – stvol nese 10 – 20 silně vonných květů, jsou určeny pro byty. Oblíbené jsou v období Vánoc – Erlicher, Galil, Omri, Ziva
Původ: Španělsko, Itálie, Francie
Druh: cibulovina
Typ listu: střední listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, žlutá
Kvete: Obvykle kvetou od února do května. Existují rané, polorané a pozdní odrůdy.
Jedovatost: Všechny části rostliny jsou jedovaté nejvíce však cibule. Stonek obsahuje sliz, jež může při dotyku vyvolat podráždění.
Výška: 8 - 50 cm
Vůně: Květy voní.
Použití: Květy jsou vhodné k řezu. Trháme jak poupata tak nakvetlé květy. Sliz z čerstvě nařezaných narcisů škodí ostatním rostlinám. Pokud chcete vytvořit rozmanité aranžmá s jinými rostlinami, musíte do vody přidat speciální výživu která zabrání unikání škodlivé
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: únor, březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžadují světlé nebo přistíněné stanoviště. Ideální je stanoviště pod listnatými stromy, kde mají zjara dostatek vlhkosti.
Hnojení: Při kvetení nebo po odkvětu hnojit nemá význam. Hnojí se po výsadbě nebo před obdobím květu tj. únor.
Množení: Množíme v létě dělením velkých trsů tak, že dceřinné cibulky oddělíme a bezprostředně poté zasadíme do země.
Sadba: Cibule sázíme v září nebo říjnu 15 – 20 cm hluboko, podle velikosti cibule. Obecně platí, že cibule by měla být zakryta vrstvou půdy, jež odpovídá dvojnásobku její velikosti. Cibule ponecháme na stanovišti tak dlouho, dokud se jim dobře daří.
Zemina: Vhodná je dobře propustná vlhká zemina. Pokud cibule vysazujete do těžkém půdy, při sadbě použijte pod cibule vrstvu písku.
Sušení: Pokud chcete narcis uchovat, musíte použít silikagel.
Škůdci: Narcisy napadá moucha cibulovka narcisová, která způsobuje, že rostlina špatně kvete.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl narcisy zalévat?

Narcisy by měly být zalévány pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá. Zalévejte je jednou týdně nebo podle potřeby, pokud je půda suchá.

Kdy je nejlepší čas pro výsadbu narcisů?

Nejlepší čas pro výsadbu narcisů je na podzim, přibližně 6 týdnů před prvním mrazem, aby měly dostatek času na zakořenění před zimou.

Články na téma Narcis


Co jste nevěděli o narcisech?

Co jste nevěděli o narcisech?

Věděli jste, že narcisy rostou i volně v přírodě, nejen v našich zahradách, že jsou jedovaté a víte, jak si vysloužily své jméno?

Jakou vybrat odrůdu narcisů

Jakou vybrat odrůdu narcisů

Známo je dnes cca 50 až 70 druhů rodu Narcissus, šlechtěných hybridů jsou však tisíce. Jednotlivé odrůdy se liší velikostí včetně velikosti květů, výškou, tvarem, počtem i barvou květů, ale i dobou kvetení.

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Některé cibulky se vysazují již od září, jiné počkají klidně až do října a listopadu. V každém případě je právě nyní nejvyšší čas cibule vysadit, konec října je za humny. Pokud chcete na jaře ve své zahradě nádherně kvetoucí sněženky, bledule, narcisy, modřence, tulipány, hyacinty, krokusy, puškinie, ladoňky, hyacintovce, lilochvostce, řebčíky a kandíky psí zub spolu s hlíznatými talovíny, bramboříky, pryskyřníky a sasankami, není nač čekat.